reportaz_2015-11-28_Celestial_Help_Fest - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

CELESTIAL HELP FEST 2015
28.11.2015, Bánovce nad BebravouPiaty ročník Celestial Help Festu som si po vydarenom minulom ročníku nemohol nehať ujsť. Akciu vymyslel a od začiatku organizuje Hoyas (ATTACK OF RAGE) a je svojim zameraním a účelom na slovenskej UG scéne jedinečná. V prvom rade celý výťažok z koncertu je venovaný pre detské oddelenie v Bánovciach nad Bebravou. Nejde však na nejaké konto, ale po dohode s nemocnicou sa nakúpia potrebné prístroje a tie sú venované tomuto oddeleniu. Táto ušľachtilá myšlienka nepotrebuje žiaden ďalší komentár. Akcia je výnimočná aj svojou dramaturgiou. Na jednom pódiu v jeden večer vystúpia bok po boku predstavitelia punku, metalu a grind coru. Ja osobne podobné akcie vyhľadávam, pretože si jednak človek rozšíri svoje obzory a pri podobnom hudobnom mixe je skoro nemožné aby sa nudil. A ak mu nejaké kapela nevyhovuje môže podebatiť s priateľmi, prípadne s kapelami, ktoré nie je problém v kulturáku stretnúť. Je už tradíciou, že tento minifest navštevujú celé rodinky a tak nie je nič neobvyklé vidieť pod pódiom aj malé deti. Súčasťou akcie je aj tombola, kde môžete vyhrať vstupenky na festivaly Flesh Party, Gothoom, Obscene Extreme a Brutal Assault. Tento rok boli prichystané na predaj aj veľmi vkusné tričká s logom festivalu, ktorým nešlo odolať. Jediná výčitka smeruje k občerstveniu na akcii, ktoré malo slabé zásoby a pri ktorom sa tvorili nekonečné rady. To však možno pripísať tohtoročnej rekordnej účasti fanúšikov. Ešte nie je jasné aká čiastka sa tento rok vyzbierala, no už vieme že bude rekordná. A preto všetci, čo sme sa na tejto akcii zúčastnili si môžeme pogratulovať, že sme na rozdiel od nášho štátu svojou trochou prispeli k lepšiemu životu detí. Zároveň sme vyslali pozitívny signál spoločnosti, ktorá nás stále vníma ako vagabundov a feťákov. A keďže to najdôležitejšie o tejto akcii ste si už prečítali, výnimočne samotné vystúpenia skupín len letmo okomentujem.

Tento rok vystúpili na akcii výhradne zástupcovia slovenskej a českej scény. Jedinou avizovanou kapelou, ktorá nemohla vystúpiť boli ČAD. Jej frontman Pišta Vandal sa všetkým ospravedlnil, že jeho zdravotný stav mu neumožní vystúpiť na tejto akcii s prísľubom budúcoročnej nápravy. Minifest odštartovali svojím crossoverom SEKTAEDAPROJEKTA z Dubnice nad Váhom. V ich hudbe nájdete prvky metalu, rocku či progressive rocku. Po pravde ma nejak špeciálne svojou produkciou nezaujali. Po nich vystúpila "Asociácia Banskobystrických Alkoholikov" čiže ABBA. Klasický chlast rock ovplyvnený kapelami ako ALKEHOL je nám všetkým známy a asi ho netreba nijak extra opisovať. Veľká pochvala pre bubeníka "Toška", ktorý až na jedno zaváhanie odbúchal celý koncert ako z albumu. Nasledujúci DOOMAS potešili prítomných metalistov svojím death/doom metalom a v záplave červených svetiel akoby vystúpili z plameňov pekelných. Tento rok vydali novinku s názvom "LaMuerte", z ktorej odoznelo najviac skladieb. Po nich nastúpili predstavitelia grind rock'n'rollu G.O.R.E. z Karvinej. V ich vystúpení sa miesila neskutočná energia, chytľavé úderné songy a poriadna dávka humoru. U mňa zabodovali najmä hitom "Stand up ladies, the boogie man is here". Jeden z vrcholov celého večera. Nasledovalo pre mňa najväčšie prekvapenie. Slovenská punková stálica HASIACI PRÍSTROJ predviedli strhujúcu show za obrovskej podpory prítomných pogujúcich punkerov. Jeden hit striedal druhý a ani sme sa nenazdali bol koniec. Klobúk dole pred touto kapelou, ktorá funguje na scéne už dlhých 25 rokov. Čo napísať o vystúpení GUTALAX ? Osvedčené perverzné hity, klasické kostýmy, typický fekálny humor no proste totálna jeba. Kto videl túto kapelu naživo vie o čom hovorím, kto nevidel nech tak učiní. Našou poslednou kapelou, ktorú sme tento večer videli boli SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Znova skupina, ktorú netreba našincovi predstavovať. Ich posledné nahrávky hovoria sami za seba. Nádherná melancholická hudba popretkávaná moravským folklórom pevne osadená v doomovom podklade je perlou českej metalovej scény. Videl som ich naživo nespočetne krát a stále ma svojou originálnou hudbou dostanú. Po hudobnej stránke jednoznačne vrchol večera. Po ich sete sme museli opustiť Bánovce a tak sme už nevideli vystúpenie punkovej skupiny DR. PAKO.

Veľká pochvala Hoyasovi a tímu ľudí okolo neho za túto výnimočnú akciu. Ak sa nič nečakané neprihodí CELESTIAL HELP FEST o rok navštívim zas.

Pridal: Martin Mayer
Foto: 03.12.2015

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky