reportaz_2015-11-07_Gamma_Ray - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

Gamma Ray, Serious Black, Dragony
25 Years in Metal Best of the Best Party Tour
7.11.2015 Športová Hala, LučenecIkona nemeckého metalu Kai Hansen spolu so svojou kapelou Gamma Ray oslavuje štvrťstoročie na metalovej scéne a tak ako už názov Best of the Best Party Tour naznačuje, že kapela na tomto turné ponúka to najlepšie zo svojho repertoáru. V spoločnosti ďalších kapiel tiahnu starým kontinentom a v tento chladný sobotný novembrový večer zavítali aj na juh našej malebnej krajiny. Aké to bolo? Vy ste tam neboli? To teda máte čo ľutovať, ale moja reportáž vám aspoň trochu priblíži onen sobotný večer.

Po našom príchode bolo pred halou ešte pomerne málo fanúšikov. Priznám sa, že trochu som začal mať obavy ohľadom návštevnosti, ale do začiatku koncertu zostávalo ešte niečo vyše hodiny. Tesne pred začiatkom koncertu sa to pred halou zhustilo a tak niekto postával ešte vonku, niekto si zašiel ešte na nejaké to pivo, ale pri pódiu sa to už začalo plniť a dav privítal prvú z kapiel, rakúskych Dragony. Kapela svojim speed power metalom, ktorý v podstate neobsahoval nič nové, len osvedčené hudobné postupy. Hudobne (aspoň u mňa) by sa táto kapela rýchlo stratila v šírom mori kapiel rovnakého razenia, ich pódiový prejav bol skvelý. Kapela od začiatku udržiavala kontakt s publikom u ktorého to malo takmer okamžitú spätnú väzbu. Publikum už bolo dostatočne zahriate a Serious Black aj keď je „mladá“ kapela tak fanúšikom (aj tým tuzemským) je pomerne dosť známa. Ich vystúpenie aj napriek tomu, že pozostávalo zo skladieb z debutového albumu nijako zbytočne svoj set nenaťahovali (čo sa nanešťastie stáva iným kapelám). Publikum ich prijalo a kapela im to oplatila skvelou show. Pri Dragony a Serious Black čas prešiel veľmi rýchlo a tak pol hodinová prestávka počas ktorej pódium prešlo úpravou pre nemeckú metalovú legendu bola pre fanúšikov plná očakávania. Veď mnoho z nich bolo zvedavých na prekvapenie v podobe speváka. Priznám sa, že som bol tiež zvedavý čo Frank Beck predvedie, a trochu som mal obavy, pretože Kai je silný kaliber a jeho nahradiť za mikrofónom je neľahká až nezávidenia hodná situácia. Pod pódiom to už bolo husto zaplnené a tak Gamma Ray nenechali svojich fanúšikov čakať. S presnosťou švajčiarskych hodiniek vybehli Kai, Henjo, Dirk a Michael na pódium a publikum im patrilo od prvého tónu. Kapela a publikum spolu komunikovali od prvého tónu a táto skvelá atmosféra sa každou ďalšou skladbou stupňovala. Prišlo na inkriminovanú časť koncertu keď na pódium vyšiel aj nový spevák Frank Beck. Médiá majú silný vplyv na verejnú mienku, pretože už pred koncertom viedli fanúšikovia reči počul som že je dobrý, alebo vôbec sa tam nehodí. Lepšie raz vidieť ako sto krát počuť a bol som aj ja prekvapený z výkonu aký Frank predviedol. Aj keď som si pomyslel, že maestro Kai by nedal mikrofón niekomu kto by ho nebol hodný. Ktovie či sa Frank stal plnohodnotným členom, alebo bol iba hosť na tomto turné. Ja osobne by som ho v Gamma Ray akceptoval. Fanúšikovia počas ich dvojhodinového vystúpenia dostali presne to čo chceli. Setlist bol šitý na mieru publika a kapela urobila veľkolepý prierez svojej hudobnej kariéry a nevynechali ani skladby z rannej tvorby Helloween a tak slogan najlepšie z najlepšieho bol doslova splnený.

Na záver: Ku tomuto koncertu nemám žiadne výhrady. Gamma Ray som už zhliadol veľa krát a vždy ma ich vystúpenie dokáže nadchnúť. Organizačne na vysokej úrovni, vynikajúci zvuk, skvelý výber predkapiel dávalo punc vysokej kvality. Presne takto by mal pravý metalový koncert vypadať. Kto bol určite mi dá za pravdu a kto nebol môže len banovať.

Pridal: Michal Roháč
Foto: Michal Roháč

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky