reportaz_2015-10-30_Epica - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

30.10.2015 Epica, Eluveitie, Scar Symmetry, Športová Hala Euronics, ZlínTrojlístok ktorý momentálne tiahne európskymi halami a úspešne ich zrovnáva zo zemou mal svoju zastávku aj u našich českých susedov. Zostava kapiel bola viac než lákavá a tak sme sa v tento jesenný deň opäť rozhodli merať cestu na Moravu. Či sa nám to vyplatilo? Určite áno, ale o mojom sumarizovaní inkriminovaného večera sa dočítate v tejto reportáži.

Po našom príchode bolo pred halou už množstvo fanúšikov čo svedčilo o neskoršej skvelej atmosfére celého podujatia. Veď do začiatku koncertu zostávala ešte hodina a tak prečo si nedať nejaké to jedno, dve či tri pivá. Ako vždy s maximálnou presnosťou sa na pódiu objavila prvá z kapiel. Švédsky melodický death metalisti Scar Symmetry si početné publikum rýchlo podmanili. Ich set bol živelný, čoho dôkazom bola aj okamžitá spätná odozva z publika. Avšak pol hodina bola málo a tak kapela „len v rýchlosti“ vytiahla niečo zo svojho vynikajúceho repertoára. Škoda, ale toto je údel každej kapely ktorá slúži ako „opener“. Už pri Scar Symmetry bol zvuk v hale dokonalý a tak samozrejme niet pochýb, že nasledujúce kapely tento večer budú len stúpať hore. Švajčiarska kapela Eluveitie patrí momentálne k tomu najlepšiemu čo folk metalová scéna ponúka. Unikátne spojenie metalu s dobovými nástrojmi dodáva ich vystúpeniam obrovskú energiu. Kapela na tomto vystúpení predviedla fantastický prierez svojou tvorbou, ale čo trochu „ubilo“ energiu ktorá z nich sršala počas celého vystúpenia bol akustický set. Ich koncerty som mal príležitosť zhliadnuť viackrát a už som nadobúdal pocit, že toto je ich najlepší koncert aký som videl, ale žiaľ inkriminovaná akustická vsuvka to celé utlmila. Nechcem tým povedať že by sa im inštrumentálne nepodarila, ale po nej bolo vnímanie zvyšku ich setu akosi niekde inde. Avšak aj tak ich vystúpenie hodnotím veľmi pozitívne, pretože Eluveitie predviedli fantastické a hlavne charizmatické vystúpenie. Na minútu presne na pódium prišla hlavná hviezda večera. Holandská veličina symfonického metalu Epica mala svoj nástup skutočne veľkolepý a publikum, ktoré už bolo dostatočne zahriate predošlými kapelami sa na skladby chytilo takmer okamžite. Skladby pozostávali prevažne zo staršieho repertoáru kapely. Nevyhýbali sa ani novšiemu materiálu, ale ten ako som zistil nie je príliš po chuti fanúšikov a kapela setlist zostavila na mieru fanúšikom. Alebo ľudovo povedané rana na istotu. Ich vystúpeniu mi aj tak chýbala živelnosť, pretože svetelné efekty ako aj kulisy to celé akosi zatemnili. Čo mi však absolútne chýbalo boli pyrotechnické efekty, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou hlavne festivalových koncertov. Aj keď tu to bolo ospravedlniteľné vzhľadom na to, že v tejto hale ich nebolo možné použiť. Avšak svetelnú show mohli trošku viac vyšperkovať. Aj napriek (z môjho pohľadu) vytknutým slabším miestam po hudobnej stránke či už z hľadiska koncepcie skladieb alebo ich muzikálneho a pódiového prezentovania musím uznať, že toto ich vystúpenie bude ešte dlho rezonovať.

Na záver: Opäť musím vyzdvihnúť vysoký štandard aký usporiadateľ fanúšikom zabezpečil. Žiadne meškanie, skvelý zvuk. Ku výkonu interpretov som sa už vyjadril vyššie a aj napriek istým „chybičkám krásy“ boli vystúpenia všetkých troch kapiel vynikajúce. Nám sa rozhodne vyplatilo merať dlhú cestu za týmto koncertom a kto sa ho zúčastnil mi určite dá za pravdu.

Pridal: Michal Roháč
Foto: Andrea Boksová

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky