reportaz_2015-10-27_Moonspell - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

Moonspell, Dagoba, Jaded Star
Road to Extinction 2015 Part II
27.10.2015 MMC, BratislavaV marci tohto roka vyšiel nový album MOONSPELL pod názvom Extinct. Prijal zaslúžene veľkú chválu a kapele nezostávalo nič iné len sa vydať na svetové turné, ktoré sa minulý utorok zastavilo aj našom hlavnom meste. Road to Extinction a jej druhé pokračovanie nás zaviedlo do klubu Majestic v srdci našej metropoly a čo sa tam dialo sa dozviete v nasledovných riadkoch.

Ako už býva dobrý zvykom, na väčšie turné si kapely zvyknú brávať aj nováčikov, ktorí by sa radi predstavili širšiemu publiku. Tento krát sa tohto privilégia dostalo mladučkej gréckej kapele JADED STAR, ktorá sa v kovovom svete pohybuje ani nie dva roky a na konte má zatiaľ len jednu nahrávku, ktorá vyšla tento rok pod názvom Memories from  the Future. Slovenskému publiku sa predstavili ešte pred nie veľmi početným davom, svojim výkonom ale aj napriek tomu nešetrili. Ich heavy metal obohatený o veľmi solídny ženský vokál bol aj napriek malým technickým  problémom veľmi dôstojným „otvárakom“ večera.

DAGOBA už ale v žiadnom prípade nehrala rolu začiatočníka a hoci som mala trošku obavy, či je to správna voľba špeciálneho hosťa pre MOONSPELL, moje obavy  sa stratili hneď ako títo marseillskí odchovanci vybehli na pódium. Spŕška zmesi industriálneho vplyvu na ich hudbu bola dokonalou zmesou, ktorá jednoducho publikum nemôže nechať chladným. Bratislave predstavili novinku Tales of the Black Dawn, ktorá ešte ani nestihla vychladnúť. Výborná pódiová show, skvelý zvuk a fantastická komunikácia s publikom. To sú hlavné atribúty prostrednej časti večera.

Po kratučkej pauze sa za tónov intra na pódiu začali objavovať portugalskí rodáci, na ktorých sa všetci tak veľmi tešili. Aj Bratislava  sa konečne dočkala plnohodnotnej show kapely MOONSPELL. Ich set otvorili skladby z novinky - Breathe (Until We Are No More), pre mňa jedna z najlepších skladieb, aké kedy nahrali a Extinct lepší začiatok si ani neviem predstaviť. Kapela pokračovala jedným hitom za druhým a klub im všetky emócie krásne opätoval. Veď ako by ste mohli zostať chladnými pri skladbách ako Night Eternal, Opium či ...of Dream and Drama (Midnight Ride).

Turné je venované podpore aktuálnej nahrávky, z ktorej odznela viac než polovica a musím len skonštatovať, že naživo majú skladby ešte väčší potenciál. Pre mňa obrovské prekvapenie v podobe skladby, ktorú som nemyslela, že sa mi niekedy podarí vidieť naživo Scorpion Flower, v origálnej verzií s lt Anneke van Giersbergen, ktorú priam famózne nahradila vokalistka JADED STAR, Maxi Nil. Spolupráca s touto kapelou pre ňu navyše nebola prvou, takže sa tejto úlohy zhostila vskutku vynikajúco. Pre mňa krásny zážitok. Večer pokračoval ďalšími vrcholmi. Vampiria určite patrila k jedným z najzásadnejších. Tým sme ale s prvým albumom Wolfheart neskončili. Ataegina, alebo ukážka portugalského folku, bola čerešničkou na torte inak skvele postaveného setlistu. Napriek tomu, že kapela nesiahla po všetkých albumoch, svojou tvorbou nás previedla dokonale. Set ukončila hymna Alma Mater, ktorá MMC-čko uviedla do neuveriteľného varu.

Za hlasného potlesku a pokriku sa pätica hudobníkov samozrejme vrátila späť na pódium. Prvý prídavok, ochutnávka albumu The Antidote, Everything Invaded, skladba, ktorú kapela dlhšie nehrávala, bola pre mňa veľkým, no zároveň vítaným prekvapením. Na chvíľu sme sa ešte pozreli na novinku v podobe skladby The Future is Dark, po ktorej už bolo všetko pripravené na záverečnú jazdu
Full Moon Madness, ktorá bola naozaj šialene perfektnou bodkou už aj tak unikátneho večera. Inú skladbu si na záver ich show ani neviem predstaviť, aj keď vyberať by bolo z čoho.

Nádherný večer, skvelá atmosféra, charizmatické výkony hudobníkov  a výborná organizácia, ktorá tento hudobný večer doviedla priam k dokonalosti. Takto by sa dal zhrnúť tento utorkový večer. Jediné negatívum, ktoré vidím, bola návštevnosť, ktorá mohla byť vyššia. Ľudia na Slovensku by reálne mali začať chodievať na koncerty. Je to ten najlepší spôsob, ako podporiť kapely, ktoré máte radi a zároveň tak aj podporiť celú scénu.

Po dlhých rokoch sa mi konečne podarilo zachytiť MOONSPELL na ich vlastnom koncerte, nie len festivale a už teraz sa neviem dočkať, keď ich opäť uvidím naživo.

SETLIST MOONSPEL:

Breathe (Until We Are No More)
Extinct
Night Eternal
Opium
Awake
...of Dream and Drama (Midnight Ride)
The Last of Us
Medusalem
Scorpion Flower
Malignia
Vampiria
Ataegina
Alma Mater
Everything Invaded
The Future Is Dark
Full Moon Madness

Pridal: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky