reportaz_2015-09-18_Slobodna_Europa - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

SLOBODNÁ EURÓPA
RAMONES BRATISLAVA + špeciálny hosť MARIÁN VARGA
18.9.2015 klub MMC, BratislavaUž sa z toho stáva pomaly tradícia, keď kapela SLOBODNÁ EURÓPA odohrá raz do roka na domácej pôde v Bratislave špeciálny koncert. Tohtoročné prípravy vyvrcholili koncom leta a v jeden z posledných teplých dní sme sa zišli v MMC klube napokon v celkom hojnom počte.

S menším 15 minútovým sklzom odštartovali zahrievacie kolo RAMONES BRATISLAVA, ktorí ako je už z názvu kapely zrejmé, vzdávajú hold americkým rockerom Ramones. Ide teda v podstate o revival, no známe a mnohokrát obohraté skladby by o to viac mali ulahodiť uchu znalých fanúšikov a zabezpečiť v klube odviazanú atmosféru. Publikum sa pozvoľne zahusťovalo, ale aj napriek tomu, že asi tretina prítomných mala na tričkách logo kapely, či na chrbte veľkým „Hey Ho, Let’s Go”, muzikantom sa veľmi nedarilo dostať prítomných do varu. Ale na druhej strane na stejdži to frčalo ako hodinky, páni sa bavili a z pódia sálal prílev dobrej nálady a energie. Bratislavskí muzikanti bez zbytočných kecov odohrali to najlepšie, čo RAMONES kedysi nahrali. Skladby ako „Blietzkrieg Bop“, „Rockaway Beach“, „Glad to See You Go“, I Wanna be Sedated“, či posledná pecka „Pinhead“, ktorej ústredné heslo „Gabba gabba hey“ sa nieslo celým klubom. Ramones zrejme zanechali v mnohých srdciach silný odkaz rock’n’rollu. Pamätám si, že počas môjho dospievania boli ich skladby stále v kurze a to bolo už minimálne desaťročie po konci ich existencie. A dnes máme rok 2015 a stále sú tu ľudia, ktorí nesú ich hudobné posolstvo. No a bratislavským RAMONES to ide naozaj od ruky, prevedenie skladieb je kvalitné a to nadšenie a radosť z hrania iba doplňuje celkový zážitok z ich dnešného koncertu.

Ako som spomínala, dnešný koncert má prívlastok špeciálny, a preto musí hostiť aj výnimočného hudobníka. A tým bol dnes večer velikán slovenskej hudby MARIÁN VARGA. Kombinácia je to možno šialená, ale páni zo Slobodky si chceli urobiť radosť a stačilo len dúfať, že ich nadšenie z dnešného hosťa budú podobne vnímať aj ich fanúšikovia. Privítanie klavírneho majstra bolo síce vrúcne, keď však pán Varga zasadol za svoju rozsiahlu klavírnu zostavu, okrem tónov jeho nástroja sa klubom niesla aj neutíchajúca vrava. Nezaškodilo by trocha úcty, priatelia. Porozprávať ste sa mohli aj doma a ak vás vystúpenie takej veľkej osobnosti akou je Varga nezaujímalo, mali ste radšej na tých 40 minút opustiť priestory MMC. Ale nevadí, my ostatní, aj keď s miernym pocitom horkosti sme si toto jedinečné vystúpenie užili v prvých radoch. Mnohí z nás nepoškvrnení klasikou a jazzom asi nemajú nárok hodnotiť toto vystúpenie a ani ja sa nechcem hrať na znalca. Ak však ide o inštrumentálnu hudbu, pri správnom fungovaní sa jej musí dariť hrať sa s našimi emóciami, vždy musí evokovať nejaký pocit a dnes sme mali možnosť počuť naozaj širokú paletu hudobných nálad. Od pompéznej skladby na začiatku s názvom „Vežová hudba“, cez upokojujúce ľahké melódie až po disharmonické virtuózne party a temné ponuré pasáže. Bolo tam všetko, bolo to výnimočné a ďakujem Whiskymu aj celej Slobodke, že mi dnes umožnili vidieť a počuť tohto úžasného skladateľa a hudobníka naživo.

SLOBODNÁ EURÓPA minulý rok oslávila 25 rokov na scéne a vyšiel im aj album „Štvorka“, ktorý pokrstil práve Marián Varga. Avšak mnohí mi dajú za pravdu, že najväčšie hity pochádzajú z dosiek „Pakáreň“ a „Unavení a Zničení“ z počiatku deväťdesiatych rokov. Dnešný set sa niesol v duchu historického prierezu tvorby kapely a keďže sa v jej radoch vystriedalo zopár hudobníkov a mnoho zásadných členov už v kapele nie je, dnes si niektorí z nich opäť vzali nástroje a potešili nás svojou prítomnosťou na pódiu. Koncert odštartoval prerozprávaný text skladby „Analýza dokázala hovno“, čo je takým pomyselným mottom kapely. Pódium zdobila svetelná projekcia, alebo ako to mám nazvať. Proste obrovský svietiaci nápis SLOBODNÁ EURÓPA v pozadí. Kapela momentálne vystupuje v zložení Whisky, Sveťo Korbel gitara, Ďuro Černý za bicími, Martin „Žumo“ Zimányi na base a Vlado „Jerzi" Jurč ako druhý gitarista. Páni hrajú už dlhé roky, ale naposledy som ich na pódiu videla takých 10 rokov dozadu a na prvý pohľad nastala badateľná zmena, keďže to páni vytiahli na profi úroveň. Už to nie je taký underground ako voľakedy, ale tak to má byť. Keď si kapelu zamiluje viac fanúšikov ako by uniesol nejaký malý zaprdený klub, musí siahnuť po väčšom priestore. Stále je to SLOBODNÁ EURÓPA a aj po rokoch ich baví hrať a robiť nám radosť. Hit za hitom sa rinul z pódia, celé MMC bolo na nohách a spievalo spolu s Whiskym každú skladbu. Bolo fajn počuť tie skladby znova naživo, pre mňa veľká nostalgia. Mnohé z tých textov nie sú vôbec veselé a sú spojené s ťažkými časmi, ale zaobalené v rock’n’rollovej muzike pôsobia navonok strašne pozitívne a vytvárajú skvelú atmosféru. Zazneli hity ako „Golden Beach“, „Nikdy to tak nebude“, „Čo sa stalo s naším životom“, „Dry 69“, „Pakáreň“, „Podvod“, „Večer“, či megaskladba „Unavení a zničení“. Prvú skladbu z prvého albumu „Som Ten“ si prišli zahrať bývalí členovia Braňo Alex a Tuleň na bicie a ďalším hosťom bol aj karikaturista Shooty, ktorý skladby „Ráno“ a „Pes“ obohatil svojou hrou na bendžo a v tomto prevedení zneli geniálne. Odznelo aj pár vecí z Whiskyho sólovej tvorby, „Neni toho veľa“ bola venovaná Marekovi Brezovskému a zaznel aj veselý song „Ryby“, ktorý napodiv odspieval Sveťo Korbel.

Na dnešný večer sa nebude dať  len tak ľahko zabudnúť. Bezchybný koncert punk’n’rollovej legendy SLOBODNÁ EURÓPA potvrdil, že aj 20 rokov staré skladby môžu stále vyvolať príjemné zimomriavky a dokážu súčasne zabaviť obrovský dav fanúšikov. A k tomu hosťovanie famózneho hudobníka a skladateľa MARIÁNA VARGU, ktorého klavírne predstavenie sa sem vôbec nehodilo, ale o to väčšiu radosť nám urobilo.  

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martim Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky