reportaz_2015-07-03_Urpin_Fest - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

Urpín fest 2015 - Metalový večer
RC Tartaros, Banská Bystrica – 3.7.2015V poradí 2. ročník banskobystrického Urpín festu sa tento krát konal na dvoch miestach. Piatková metalová časť sa udiala v klube Tartaros a punk/rockový večer na Kováčovej. My sme sa boli pozrieť práve na metalovú noc, ktorej najväčším ťahákom neboli nikto iní ako holandskí, ale orientálne ladení black metalisti MELECHESH.

Festival sa začal už skoro popoludní kapelami DEAD GARDEN, LIQUID SPACE 9, NETHERFELL či známou miestnou zostavou ATTACK OF RAGE. Vystúpenia týchto kapiel nebudem spochybňovať, pretože prvý deň festivalu nepripomínal nič iné než len verejnú skúšku kapiel. celý festival je organizovaný aj na podporu menších či začínajúcich kapiel, ktoré si majú možnosť zahrať s veľkými a známymi kapelami. Nikto neočakáva pod pódiom plno a hlavu na hlave už počas prvých vystúpení, ale to, čo sa odohralo v rockovom klube v Banskej Bystrici sa skutočne koncertom asi ani nedá nazvať. Musím vyjadriť veľkú nespokojnosť s návštevnosti miestnych akcií.

Okolo ôsmej hodiny večer už bolo všetko pripravené na jednu z najlepších kapiel, ktorá sa miestnym priaznivcom tento večer predstavila. Post avantgardný black metal v podaní poľských MORD´A´STIGMATA sledujem už dlhšie, naživo som ich videla už druhý krát a mám pocit, že kapela ešte stále nepovedala svoje posledná slovo a karty v dianí na extrémnej scéne ešte zamieša. Výborné vystúpenie! Jedinú zápornú črtu spomeniem opäť len veľmi biednu kulisu návštevníkov. SEAR BLISS, maďarský tak trošku symfonický black patril k ďalšej z lahôdok tohto večera. Oplatilo sa vidieť!

Po krátkych úpravách a spoločnom zvučení sa sme mohli privítať headlinera prvého večera Urpín festu, orientálnych MELECHESH pôvodom z Jeruzalemu, ktorí spustili svoj niečo cez hodinku dlhý set, ktorý Banskú Bystricu previedol súčasnou tvorbou kapely vrátane nováčika – album Enki, na podporu ktorého aktuálne turné idú. K ich vystúpeniu nemám čo dodať, len to že sme mali tú česť a odhadom 50 ľudí si užili súkromnú show mezopotámskeho umenia. Ashmedi je obrovský profesionál a sám si koncert užíval ako sa len dalo. Komunikácia s maličkým publikom mu išla rovnako dobre ako keby hral na obrovskom festivale. Doslova rodinná atmosféra ich setu bola priam ako odmena pre tých, ktorí do malého klubu v srdci Slovenska merali cestu.

Večer pokračoval pod taktovkou mexických death metalistov ARMADA, ktorí Európanom dokázali, že aj v Mexiku sa hrá poriadny metal. Neváhali ani minútu a tým pár jedincom, ktorí po vystúpení hlavnej hviezdy večera ešte v klube zotrvali sa dostalo naozaj poriadnej hudobnej nádielky. Počas ich hracieho času ste v Tartatose mohli osobne prehodiť pár slov s členmi kapely Melechesh, na čo viacerí návštevníci klubu čakali. Po skončení vystúpenia mexických bojovníkov sa na záverečné kapely ABSTRACT a LACRIMA pozerali už len múry a obsluha podniku. Verejná zvukovka však nikdy nie je zahodenie, zvážila by som len ten príliš ranný čas.

Celý večer mal plusy aj mínusy. Veľkým plusom bol zvuk, ktorý je v tomto klube naozaj výborný. Súkromnú párty s Melecheshom musím tiež hodnotiť len a len pozitívne. Veľmi negatívne však vidím práve návštevnosť, pod ktorú sa určite podpísal aj fakt, že celý festival bol rozdelený na dva dni a odohrával sa na dvoch miestach. Druhý deň mal širší hudobný záber a hlavne sa konal pod holým nebom, čo je v týchto teplotách určite veľkou výhodou. Osobne som nepochopila, prečo to organizátori nespojili do jedného skvelého hoci aj dvojdňového festivalu, ktorý by sa ale konal na jednom mieste a všetci by si prišli na svoje.

Pridal: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky