reportaz_2015-07-03_Dog_Eat_Dog - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

DOG EAT DOG, LUCIFERS
3.7.2015, Randal, BratislavaOrganizátori akcie RIOT RIVER 2015 pripravili na piatok warm up párty, na ktorej vystúpili legendárni DOG EAT DOG. Pôvodne mali na tejto akcii predskakovať post-hardcorový ADELAIDE, no nakoniec vystúpili na druhý deň v Čunove na už spomínanej akcii. A rolu predskokana si preto zobrali na svoje plecia samotní organizátori akcie a ich punk revival band LUCIFERS. Nemám práve v obľube revival skupiny, ale keď to niekomu spraví radosť, prečo nie. Mne ich vystúpenie prišlo skôr ako verejná skúška, ktorá mala rozohriať prítomných do prevádzkovej teploty. Chlapci nám zahrali piesne najmä od RANCID, BOUNCING SOULS, PENNYWISE či DROPKICK MURPHYS a vyplnili tak čakanie na hviezdy večera.

DOG EAT DOG v deväťdesiatych rokoch mimoriadne spestrili inak dosť konzervatívnu hard corovú scénu a právom zožali úspech. Hodne im v tom pomohla v tej dobe populárna hudobná stanica MTV, no bez dobrej muziky by to pochopiteľne nešlo. Hneď ich debutový album "All Boro Kings" sa stal doslova fenoménom a hity z tejto dosky sú dodnes nesmrteľné. Koniec koncov aj ich dnešné vystúpenie bolo toho živým dôkazom. Pred koncertom som mal mierne obavy, či vekom nestratí ich hudba na energii a hlavne či muzikanti trochu nestratili paru. Moje obavy však boli úplne zbytočné. Na úvod nás spevák John Connor uviedol do obrazu, že skupina oslavuje 25 rokov od jej vzniku a toto je prvé vystúpenie druhej časti tohoto turné. Následne odpálili svoj set skladbou "It's Like That" z ich úplne prvého EP "Warrant". Ide v podstate o klasickú hard core skladbu, v ktorej sa ale ešte nedostal ku slovu poznávací nástroj skupiny - saxofón. No následne zahrali "Pull my finger" a dostali sme na podnose DOG EAT DOG, ako ich máme všetci radi. Muzikanti sa okamžite rozhýbali a dávali do vystúpenia maximum. Bubeník Brandon Finley hral absolútne suverénne a bolo na ňom vidieť, že ho to nesmierne baví. V polke koncertu sa chopil mikrofónu a ukázal ako vie rapovať. Basgitarista Dave Neabore a gitarista Roger Haemmerli boli neustále v pohybe, pričom stíhali odspievať všetky refrény. Saxofonista Roland Kresse pôsobil síce trocha statickejšie, no všetko nahrádzal John, ktorý sa neskutočne bavil. Medzi jeho rekvizity patrili napr. detská balalajka, vodné delo na prípadných fajčiarov a pochopiteľne hlavne mikrofón. Skupina jednotlivé piesne predeľovala hip hopovými podkladmi, ktoré spúšťala mechanicky cez nejaký prehrávač na pódiu. Vcelku nezvyčajné riešenie, no splnilo svoj účel. Pre mňa najväčším lákadlom boli skladby zo spomínaného debutu. Piesne ako "Who's The King?", "In the Doghouse", "No Fronts" , "If These Are Good Times ..." prípadne "Expect The Unexpected" /feat. Danny D/ z albumu "Amped" boli pre mňa obrovským zážitkom a zároveň strojom v čase. Tieto skladby nesú v sebe obrovskú energiu a ani po rokoch nestratili nič zo svojej atraktivity. Pre úplnosť uvediem, že skupina zahrala cover verziu od skupiny FEAR "More Beer", ktorú poňali ako oslavu tohoto nápoja. Mimochodom je sympatické, že skupina nevydáva na silu nejaké nové albumy, ale skôr sa sústreďuje už len na živé vystúpenia. A tie sú strhujúce. Myslím, že tento koncert sa zapíše medzi vôbec tie najlepšie, aké som v Randale kedy videl.

Zaplnený klub sa počas celého koncertu skvele bavil a spolu s hudobníkmi vytvorili neopakovateľnú atmosféru. Ak budete mať možnosť vidieť DOG EAT DOG na živo, rozhodne to nepremeškajte. Stojí to za to.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky