reportaz_2015-06-26_Topfest - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

Letisko Piešťany 26. - 28. 6. 2015Topfest pre mňa vždy patril medzi najväčšie slovenské festivaly. Navštívila som ich už snáď všetky (teda aspoň tie zásadné), ale práve Topfest mi v zbierke chýbal. Tento rok som sa mi to konečne podarilo napraviť a vôbec to neľutujem, ale poďme pekne od začiatku.


Už pár rokov sa chystám zavítať aj do tohto kúta našej republiky, aby som na vlastnej koži okúsila letné dobrodružstvo pomenované TOPFEST. Zostava v tomto ročníku ma úplne presvedčila a tak posledný júnový piatok pre mňa znamenal smer Piešťany. Letisko sme našli pomerne rýchlo, dve obrovské  pódiá nás vítali už zďaleka a nedali sa prehliadnuť.

Po našom príchode už bol piatok v plnom prúde. NOCADEŇ, THE PARANOID či TEXAS IN JULY sa predviedli vo výbornom svetle a predpokladám, že opäť pozbierali nových slovenských fanúšikov. ABHORRENCE alebo RAMCHAT sa pripomenuli s trošku inými žánrami a aj ich publikum vedelo, čo očakávať. Komu by náhodou nestačila hudba, Topfest ponúka naozaj širokú škálu trávenia voľných chvíľ. Mohli ste vyskúšať kolotoče, zoskok à la Tom Cruise, zorbing či ochutnať niektoré z rôznych jedál či miešaných nápojov, alebo sa len tak voľne pohodiť do sedacieho vaku. Možností bolo naozaj neúrekom, stačilo si len vybrať. Piatková noc ale sľubovala veľa skvelých vystúpení.

THE EXPLOITED predviedli výbornú show a to, že spevák vlani prekonal infarkt by som si vôbec nevšimla, keby som o tom nevedela. KRYŠTOF už tak celkom moja šálka kávy nie sú, no pozrela som si aj ich show a v niektorých momentoch som sa pristihla pri klepkaní si nohou. Ich vystúpenie bolo plné radostnej atmosféry a skvelej komunikácie s publikom. Po nich už nasledovala metalová partia STRATOVARIUS, ktorých show ma až tak nenadchla, ale poviem, že kapela podala štandardný výkon, ktorí si užili najmä ich priaznivci a o to napokon išlo. Medzičasom sa na ďalšom pódiu radovali priaznivci KONFKLIKTU, ktorým patril práve tento hrací čas. Holandskí symfonici WITHIN TEMPTATION už ale boli trošku silnejším odvarom. Kapela je známa svojimi výbornými koncertmi, za čo už dostali aj nejednu cenu. V Piešťanoch svoje kvality len a len potvrdili. Veď skladby ako Paradise, Dangerous, Iron, Faster či Ice Queen a  Mother Earth sú už hymnami letných festivalov. Slovenským priaznivcom sa predstavili už po druhý krát a už teraz sa teším na ďalšie stretnutie s nimi.

ARCH ENEMY asi tiež nebudeme musieť nikomu z vás predstavovať. Rovnako tomu bolo aj na piešťanskom letisku. Kapela si za posledné obdobie prešla zmenou na poste vokalistky, na čo sú kapely tohto formátu dosť citlivé. Táto formácia sa ale popasovala aj s týmto orieškom a ich fanúšikovia si mohli v plnej sile vychutnať tak nové skladby ako aj vždy očakávané My Apocalypse či We Will Rise. Kto by čakal, že sa o pol druhej ráno ide spať je na veľkom omyle. Posledné slovo v piatok nemal nikto iný než Kuko a jeho HORKÝŽE SLÍŽE banda, ktorí zobrali návštevníkov na výlet lietadlom za malou Žužu, ktorej nakoniec zhorela maštaľ. A dav mali teda poriadny, čo ma až prekvapilo.

Sobota sa od rána niesla v duchu legendy, ktorej priaznivci sa na letisku schádzali už od rána. Medzitým sme sa mohli nechať pobaviť kapelami ako WASABI CIRCUS, KOZAK SYSTEM či HEX, ktorí návštevníkov bavili aj interaktívnou vložkou – a síce „lajkovať“ ich foto zo show. Stredoslováci si určite nenechali ujsť kapelku ABBA, ktorá iste pobavila a uvoľnila publikum v Piešťanoch. Podvečer už na rad prišli americkí HOLLYWOOD UNDEAD, ktorí zas prilákali aj odlišnejšie  publikum, ktoré výskalo a pískalo, ale účel bol opäť splnený. Bavili sa všetci. Kapelu nehodnotím úplne negatívne, napriek tomu, že mi prišli ako metalová verzia Backstreet Boys, a pokiaľ prežijú pôsobenie na scéne aj dlhšie ako len pár sezón, môžeme sa dočkať celkom zaujímavého hudobného spolku.

Po krátkej príprave pódia a občerstvenia sa návštevníkov festivalu už bolo všetko pripravené na azda najlegendárnejšiu kapelu, aká sa kedy piešťanskému letisku a Slovensku vôbec predstavila. TWISTED SISTER sú na konci svojej kariéry a toto vystúpenie bolo možno pre našu krajinu aj tým posledným, ako naznačil aj rovnako legendárny spevák Dee Snider. Celý koncert sa niesol v znamení spomienky na len nedávno zosnulého bubeníka A.J.Pera. Kapela ho neustále pripomínala a spomínala, čo miestami budilo nostalgickú no zároveň aj neopísateľnú atmosféru. Ich vystúpenie zároveň patrilo k tým najlepším koncertom, ktoré som mala tú česť zažiť a prežiť s kapelou tohto formátu. Skvelá voľba setlistu, úžasná až mrazivá atmosféra, neuveriteľné výkony muzikantov, pred ktorými skladám všetky klobúky, ako dokážu pracovať s publikom aj po toľkých rokoch a popritom je vidieť, že ich to stále aj baví. Zdvojnásobená We´re not Gonna Take It, Burn in Hell so spomienkou v podobe videa A.J.Pera hrajúceho na bicie, či I Wanna Rock...to všetko bolo zárukou kvality. Na tento zážitok plný vrúcnej komunikácií kapely s fanúšikmi nikdy nezabudnem!

Metalový bohovia nad domácim letiskom mali v tento večer naozaj zvláštny zmysel pre iróniu. Asi päť minút po odohraní Twisted Sister sa inak pekná nočná obloha zatiahla a na ľudí začali padať dažďové kvapky. Kapela si to asi vedela zariadiť! Druhý večer ešte zakončovali mieste spolky ZOČI VOČI s ich dievčenskými fanynkami, ZÓNA A a KARPINA.

Nedeľa, inak po prvý krát zaradený tretí deň festivalu a v tomto prípade venovaná výlučne CZ-SK zoskupeniam, bola spočiatku trošku pohodovejšia, veľa návštevníkov sa už len tak povaľovalo v blízkostí pódií a čakali  na zavŕšenie už jedenásteho ročníka festu. Hlavný stage sa počas noci zmenil k nepoznaniu a na ňom hrala už len kapela I.M.T SMILE počas ich špeciálneho vystúpenia s Lúčnicou, ktoré zožala veľký úspech. Okrem nich si diváci ešte vychutnávali GLADIÁTOR, DIVOKEJ BILL, INEKAFE, či domácu legendu TUBLATANKA, ktorá pritiahla naozaj veľký počet ľudí. Celý festival uzavrel set SLOBODNEJ EURÓPY, po ktorej sa národ, a to nie len slovenskí, začal pomaly ale isto lúčiť s letiskom v Piešťanoch.

Moju návštevu tohto festivalu hodnotím veľmi pozitívne. Po organizačnej stránke dokonca na výbornú. Štandard a komfort bol pre návštevníkov zabezpečený naozaj kvalitne a to od stravy, hygienických potrieb či dokonca bankomatu, ktorý aj mne takpovediac zachránil život. Organizátori do budúcich ročníkov chystajú akési zmeny, na ktoré sa teším a nechám sa prekvapiť, o čo pôjde. Topfest, zdá sa, že sa vidíme aj o rok.

Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky