reportaz_2015-06-14_Nightwish - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

NIGHTWISH, SABATON, Symfobia, Tristana, Millhouse
14.6.2015 Amfiteáter Banská BystricaNajpredávanejšia sólo akcia na Slovensku alebo ako sa vracia metalová kultúra na (stredné) Slovensko? Asi tak nejako by som začala s opisom udalostí banskobystrického koncertu úspešných fínskych Nightwish. Po dvanástich rokoch sa totiž táto zostava vrátila späť na miesto, kde sa po prvý krát predstavila slovenskému publiku. Pri jedinečnej udalosti sme nemohli chýbať. Ale pekne po poriadku.

Areál amfiteátra v srdci Slovenska sa začal plniť už v popoludňajších hodinách a to v neúprosnom teple, ktoré sa v nedeľu 14. júna vyšplhalo až na viac ako 30 stupňov. Bez možnosti úkrytu boli všetci prítomní vystavení poriadnej  horúčave. Zdá sa, že to nikomu veľmi neprekážalo. Nightwish je predsa fenomén dnešnej metalovej scény a tisíce priaznivcov neváhali precestovať stovky kilometrov, aby sa stali svedkom tejto show. Po prekonaní menších prekážok v podobe napríklad zaparkovania už nič nebránilo v odštartovaní koncertu alebo ak chcete tak trochu mini festivalu.

Prví, kto sa v nedeľu publiku predstavili, bola slovenská trošku alternatívne ladená rocková zostava MILLHOUSE, ktorá pomaly ale isto rozprúdila krv v žilách nejedného priaznivca tohto žánru. Skonštatujem len, že kapela bola dobrý „otvárak“ koncertu. Stále prúdiace davy zo všetkých kútov našej krajiny (a nie len!) sa počas ich vystúpenia mali možnosť zoznámiť s priestormi, ochutnať miestne pivo či sa občerstviť podobným spôsobom, samozrejme podľa vlastného gusta.

Po ukončení setu prvej kapely už boli miesta na sedenia takmer zaplnené a po krátkej pauze sme sa stali svedkami tiež veľmi zaujímavého zoskupenia. Ďalšia slovenská stálica na poli heavy metalu TRISTANA spojila svoje sily so švédskym vokalistom Mats Levénom, ktorého môžete poznať z jeho pôsobenia v kapelách Therion či Candlemass. Druhá v poradí, ďalší domáci produkt a jedna z azda najdlhšie pôsobiacich heavy zoskupení u nás, predviedla štandardné vystúpenie, ktoré určite prilákalo všetkých hudby chtivých priamo pod pódium, prípadne si tí, už usadení, len tak do rytmu vyklepkávali rytmy nohou. Mats Levén tiež zapôsobil ako ťahák, a preto sa davy už len a len rozširovali. Napriek tomu ešte stále mnohí čakali na vstup pred bránami znovu otvoreného amfiteátra, prípadne čakali v nekonečných radoch na pivo alebo podobné občerstvenie. To bohužiaľ býva kameňom úrazu podobných akcií. Fronty na jedlo a nápoje boli naozaj veľmi dlhé a na tom by som do budúcna na mieste usporiadateľov trošku popracovala. Možno by len stačilo pivo, najžiadanejší mok letných open air koncertov, nečapovať, ale predávať v plechovkách. Rady by sa hneď zúžili.

Tretia kapela v poradí sa predstavila nitrianska melodická zostava, ktorá funguje pod názvom SYMFOBIA, na čele s charizmatickou speváčkou a ďalšími tromi vokalistkami. Relatívne početná zostava sa pomaličky začala hrnúť na pódium a po stručnej zvukovke rozbalili svoj tak trochu Therion pripomínajúci set, pri ktorom si fanúšikovia zaskákali, vybláznili sa, aby so všetkou „vážnosťou“ mohli privítať hlavných protagonistov tohto krásneho letného dňa.

Po krátkej úprave pódia, ktorá súvisela najmä s inštaláciou tanku v skutočnej veľkosti, sa koncert jednej z najobľúbenejších kapiel súčasnosti SABATON mohol začať. Do deja nás uviedlo „posledné odpočítavanie“ od Europe a všetko bolo pripravené na vojnovú mašinériu a prípadnú streľbu. Publikum kapele priam zobalo z ruky. Je vidieť, že aj u nás majú obrovskú fanúšikovskú základňu. Vokalista Joachim sa po chvíli aj celkom slušne rozhovoril a to aj v slovenčine. „Ďakujem“, „Ako sa máte“, „Dobrý“, „Pivo“ či „K**va“...všetky tieto frázy zvládol na výbornú a dav mu to naozaj veril. Sabaton som videla po prvý krát a musím povedať, že zaujímavý fakt bol ten, že kapela spieva o vojne a bojoch, ale popritom dokážu vyrobiť naozaj veselú atmosféru. Ľudia im naozaj verili každú minútu ich takmer 90-minútej show.

Charakteristickou črtou koncertu bol aj pokrik „Ešte jedno pivo“, ktorý sa naučila aj kapela ešte na svojich predošlých zastávkach u nás. Pivo naozaj počas ich koncertu tieklo potokom. Myslím si, že všetci priaznivci museli byť spokojní. Švédska zostava dokonca niekoľko krát opustila pódium, aby si popodávala ruky s ich fanúšikmi. Veľmi pozitívny zážitok bol dekorovaný plaketou Generála Gabčíka pre kapelu, ktorej skladba Far from the Fame bola inšpiráciou aj pre tvorbu tohto pamätníka.

Po približne pol hodinke už bolo všetko pripravené na hlavnú hviezdu večera. Fínsky fenomén súčasnosti na seba nenechal dlho čakať. Po intre sa kapela, na čele s novou vokalistkou Floor Jansen, objavila na pódiu a tento výborný koncert sa mohol začať. Nightwish v Banskej Bystrici predstavovali novinku Endless Forms Most Beautiful a setlist bol tvorený z veľkej väčšiny práve skladbami z nej. Hneď na úvod poviem, že naživo znejú omnoho lepšie ako z albumu. V každom prípade sú to skladby tvorené masívnymi orchestrálnymi pasážami, ktoré najlepšie vyznejú práve v takomto zvuku a atmosfére, doplnené o početné pyro efekty. Po niekoľkých rokoch sa ale na koncerty vrátili aj skladby ako Stargazers či Sleeping Sun, ktoré prítomní určite ocenili. Nebudem to rozoberať záležitosti Tarja/Anette/Floor. Myslím si, že všetko je tak ako má byť. Tarja má úspešnú sólovú dráhu, Anette sa tiež venuje tomu, čo jej svedčí a Floor, okrem jej vlastných projektov, sem zapadla na výbornú a my si môžeme užívať niekoľko naozaj dobrých projektov.

Koncert, ktorý trval takmer dve hodiny mal skvelú dynamiku, bolo sa na čo pozerať, aj čo počúvať. Floor a Marco vedia skvele komunikovať s publikom, čo tento dojem len a len upevnilo. 7 Days to the Wolves, Amaranth či nesmrteľný Wishmaster, to všetko bolo zárukou kvality. Mladší, starší, deti, psy...všetci sa bavili a užívali si tieto jedinečné chvíle. V závere boli priaznivci rozdrvený nádherným opusom Ghost Love Score, v ktorom naplno vynikol nádherný a silný hlas vokalistky Floor a bodku za celou show dala posledná jazda večera Last Ride of the Day.

Za mohutného potlesku sa celá deväť tisícová masa ľudí pomaly ale isto predierala bránou, aby sa opäť mohla pozrieť do tváre reality pondelkového rána. Tešíme sa ďalšie podobne skvelé akcie.

Setlist SABATON

The Final Countdown (Intro)
Ghost Division
To Hell and Back
Carolus Rex
Swedish Pagans
Resist and Bite
The Art of War
Soldier of 3 Armies
Gott mit uns
A Lifetime of War
Attero Dominatus
Far from the Fame
Night Witches
Primo Victoria
Metal Crüe

Setlist NIGHTWISH

Shudder Before the Beautiful
Yours Is an Empty Hope
Amaranth
Endless Forms Most Beautiful
Ever Dream
My Walden
Élan
Weak Fantasy
Storytime
I Want My Tears Back
7 Days to the Wolves
Wishmaster
Stargazers
Sleeping Sun
The Greatest Show on Earth
Ghost Love Score
Last Ride of the Day

Pridal: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky