reportaz_2015-06-07_Testament - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

TESTAMENT, CATASTROFY
7. jún 2015, MMC klub, BratislavaPomaly sa nám rozbieha letná sezóna, čo v ponímaní koncertných akcií znamená prevládajúce množstvo „open air“ hudobných festivalov oproti menšine „indoorových“ koncertov, ktoré sú v horúcom počasí mnohokrát veľmi ťažko zvládnuteľné.  Prívlastky ako spotený, roztopený, či nedýchateľný boli dnešný večer tými najbežnejšími, ale kvôli kalifornským thrasherom TESTAMENT sme sa podujali vydržať v horúcom MMC klube.

Dnešným supportom bola lokálna kapelka CATASTROFY. Chalani hrajú ako inak thrash metal a ich meno je v poslednom čase značne skloňované vďaka debutovému albumu „Zbojnícky tanec“, ktorý im vyšiel len nedávno. Je vidieť, že sa snažia rozptýliť svoju muziku kde sa len dá, keďže veľmi často koncertujú, postujú, upozorňujú na seba a myslím, že aj to im zabezpečilo veľa nových fanúšikov. Ja ich registrujem už nejaký ten čas, no doteraz som ich nevidela naživo. A moje premiérové zhliadnutie tejto bandy dopadlo nad očakávania. Rýchly, no pritom melodický thrash s punkovými koreňmi rozhýbal fanúšikov v klube takmer v okamihu. Pozornosť sa sústredila na vokalistu, ktorý bol vynikajúcim frontmanom, na pódiu pôsobil prirodzene  a jeho vsuvky medzi skladbami a samotné uvádzanie jednotlivých piesní dodali koncertu ucelenosť. Malo to proste hlavu aj pätu. Najviac oceňujem slovenské texty a zdravú dávku folklóru v nich, vďaka tomu sú svojím spôsobom originálni čo sa thrash metalu u nás týka. A tie texty sú geniálne. Rebélia, zbesilosť a obrovská energia sa hrnuli z pódia. Chalani hrali s nadšením, pôsobili zohrato a odohrali to naozaj vynikajúco. Po ich výkone si neviem predstaviť žiadnu formáciu, ktorá by sem dnes zapadla lepšie ako CATASTROFY. Role predskokanov pred veľaváženými TESTAMENT sa zhostili vynikajúco.

Dianie okolo thrasherov TESTAMENT som už dlhší čas nesledovala, keďže ostatná doska z roku 2012 zatiaľ nemala nasledovníka. A táto moja neinformovanosť mi privodila dnes večer obrovský šok, lebo súčasná zostava bola pre mňa veľkým prekvapením. Na poste basgitaristu sa predstavil bezpražcový drak Steve DiGiorgio, ktorý spolu s ďalším velikánom v bubnovaní Gene Hoglanom (aj keď už v roku 2012) doplnili rady TESTAMENT. Za zvuku sirén a uhrančivých pohľadov dvoch baphometov v pozadí sa začalo thrashmetalové peklo. Staršie skladby z prvých dvoch albumov sa premieľali s novšími z posledných dvoch dosiek. Chuck Billy pobehoval so svojím štandardným krátkym stojanom na mikrofón, ktorý mu okrem iného slúžil aj ako pomyselná gitara. Na gitarách ale vyšívali stálice tejto formácie, Eric Peterson a Alex Skolnick. Keďže nie som žiadny pamätník, práve skladby ako „Native Blood“, „Rise Up“ s úderným refrénom, či „More Than Meets the Eye“ ktorej popevok sa niesol celým MMC boli silným začiatkom a zdalo sa mi, že v druhej polovici setu, to šlo trochu z kopca. Zodpovedný bol možno aj zvuk, respektíve hluk. Thrash metal, ako ho poznáme v jeho surovej podobe spred tridsiatich rokov, musí byť istým spôsobom hlučný, ale na koncerte by hlučnosť nemala prekračovať sluchový prah fanúšikov. Alebo inak povedané, niekedy je menej viac a páni si dnes vypeckovali volume o niečo viac ako sa na MMC patrí a miestami bolo počuť iba nejakú zvukovú kolomaž. Fanúšikom, ktorí sa dnes prišli zabaviť na svoju obľúbenú thrashovú legendu, to vôbec nevadilo, ale určite sa našli aj takí, čo boli po zvukovej stránke sklamaní. Úprimne povedané, ja som sa po polovici setu už trochu nudila a aj keď sa páni snažili hrať s plným nasadením a entuziazmom, niečo tomu chýbalo. Rýchlosť a energia tam boli, ale intenzita celého vystúpenia sa zasekla na jednom bode a koncert už negradoval. Z celkového pohľadu bolo dnešné vystúpenie fajn, také štandardné, muzikanti boli v hráčskej pohode a bavili sa. A ak už nič iné, aspoň ten pocit, že sme dnes v Bratislave videli TESTAMENT v nás ešte dlho zostane.

Po dnešnom večeri musím vychváliť bratislavských thrasherov CATASTROFY, ktorí dnes milo prekvapili, ale ani legendárnych TESTAMENT nechcem zatracovať. Názorov na ich dnešné vystúpenie budú desiatky, ten môj poznáte, no verím, že väčšina z vás si z dnešného večera odniesla iba pekné spomienky na legendárnych thrasherov.

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky