reportaz_2015-05-31_Kabat - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

Kabát, Konflikt, Doga, Fuera Fondo – Letisko Piešťany, 31.5.2015Plocha letiska v Piešťanoch už hostila mnoho veľkých kapiel. Takáto plocha je vďačné miesto na akcie veľkých rozmerov ako je festival Topfest, ale aj na koncerty veľkých rozmerov. Posledný májový víkend sem zavítala česká kapela Kabát takže megalomania je ten správny výraz ako označiť ich vystúpenie. Nechápte to zle, pretože v žiadnom prípade nechcem a ani nebudem podujatia takéhoto formátu zatracovať. Práve naopak. Kabát je totiž učebnicový príklad kapely ako má vypadať „Open Air“ koncert a v duchu hesla „Keď niečo robíš tak to rob vo veľkom“ sa nesie celé ich turné ku novému albumu Do pekla / Do nebe. Ale poďme pekne po poriadku a spätne sa obzrime za tým čo nám len nedávny nedeľný večer ponúkol.

Prvá kapela večera pred obrovskú masu ľudí predstúpila mladá slovenská ska-heavy kapela Fuera Fondo. Ich muzika ako aj vystúpenie bolo pomerne rozpačité a podľa mňa detinské, ale je to ešte mladá kapela takže nemožno od nich ešte čakať „zábavný podnik“ ako Russkaja (to už sú veľmajstri v tomto žánri). Každopádne kapela nikoho neurazila, ale myslím že ani nenadchla. To z úplne iného súdku, ale aj kraja bola ďalšia kapela Doga. Ich koncerty som za mnoho rokov videl mnoho krát a nikdy mi neprišli fádne. Skôr len žasnem a som zakaždým prekvapený čo ešte môžem od tejto kapely očakávať nabudúce. Frontman IZZI opäť raz prekvapil skvelým pódiovým prevedením a texty s dávkou humoru a irónie tak ako vždy okorenil aj vtipným intermezzom pomedzi jednotlivé skladby. Skladby z nového albumu Detox boli pretkané tým najlepším čo kapela zo svojho repertoáru má a tak je istota, že publikum zaberie ako ryba na háčik (stačí len hodiť vhodnú návnadu J ). Kapela do koča aj do voza, alebo do klubu aj na festival. Pri kapele Konflikt som zostal tak trochu prekvapený. Z pôvodných piatich členov mi tu chýbal Paľo Chodelka. Na kvalite to však neubralo a frontman Jury vo svojej typickej sukni a s „čírom“ na hlave to rozbalil ako sa patrí verný fanúšikovia ako aj zvyšok niekoľko tisícového davu kapelu po každej skladbe divoko skandovali. To bol hnací motor pre kapelu a bolo aj trochu škoda, že pol hodinu pred deviatou sa museli s publikom rozlúčiť. Ale to už bolo nutné urobiť ešte posledné kozmetické úpravy aby príchod českej mega kapely bol veľkolepý. A aj bol. Kabáti nenechali obrovský dav dlho čakať a s presnosťou švajčiarskych hodiniek ozvali prvé tóny a aj keď album vyšiel len pred nedávnom publikum už prvú skladbu Bang ktorou začali spievali spolu s nimi. Kapela to mala s fanúšikmi tak ako v minulosti opäť ľahké, pretože nech by bol ich koncertný program zostavený z akýchkoľvek skladieb úspech by bol stopercentne zaručený. Myslím že nie je  nutné rozpisovať skladbu za skladbou. Pepa Vojtek spolu so svojimi kumpánmi je na veľkom pódiu pred obrovským davom ako ryba vo vode. Samozrejme nechýbala pyrotechnika, projekcia na veľkoplošných obrazovkách a na záver veľkolepý ohňostroj bez ktorého by sa žiadny megakoncert Kabát ani nerátal.

Na záver: Nemám čo dodať a nemám čo vytknúť. Výborný zvuk, výborné kapely, perfektná organizácia koncertu a fantastické publikum. Možno len škoda, že Kabát už tento rok našu krajinu nenavštívia. Snáď na budúci rok ich ešte niekde v športovej hale uvidíme a tak viac ako desať tisíc fanúšikov sa môže tento rok považovať za šťastlivcov a kto zaváhal a nebol tak môže len ľutovať.

Pridal: Michal Roháč
Foto: Andrea Boksová

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky