reportaz_2015-05-15_Haggard - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

DRAGONFEST
HAGGARD, SOUND STORM, AEVUM, ARCANA OPERA, SINNERS MOON, 15.5.2015, MMC BratislavaNemeckí HAGGARD koncom deväťdesiatych rokov priniesli na metalovú scénu úplne iné poňatie symfonického metalu. Vo svojej hudbe využívali živé dobové nástroje, ktoré neskôr preniesli aj na pódiá, čo v tej dobe bolo unikátne. Boli časy, keď vystupovali na koncertoch v zostave čítajúcej 21 muzikantov. A keďže som ich naživo ešte nezažil, túto pozvánku sa nedalo odmietnuť.

Štyri predskupiny sú na môj vkus trochu veľa, no premohol som sa a absolvoval som to napokon celé. Pred týmto večerom som o existencii týchto zoskupení nemal ani len zdanie. A preto dúfam, že sa nikto neurazí, keď ich vystúpenia prebehnem bez výraznejšej analýzy. Prvým vystupujúcim tohto večera bola mladá formácia SINNERS MOON zo Serede. Ich hudobná produkcia je typickou ukážkou „symfonického“ metalu, ovplyvneného  NIGHTWISH a stovkami ich nasledovateľov. Napriek mladému veku predviedli celkom solídny výkon, podporený výborným zvukom. Inak ten bol celý večer na veľmi dobrej úrovni. Na ich vystúpení hodnotím pozitívne najmä skromnosť a ich entuziazmus. Po nich nasledovali power metaloví ARCANA OPERA z Talianska. Ich vystúpenie ma bavilo zo všetkých asi najmenej. V ich tvorbe je badať okrem power metalu aj folkové prvky, nie veľmi vzdialené tvorbe nemeckých IN EXTREMO. Najviac mi na ich prednese vadili miestami až  prehnané pózy a taliančina. Ich krajania AEVUM vsadili na teatrálnosť a väčšiu pestrosť. Ich masky síce dokopy trochu neladili, no hudobne tu bolo cítiť aspoň nejakú snahu odlíšiť sa. Aj keď výsledok nebol nijak originálny („symfonický“ gothic metal s blackovým spevom), za samotnú snahu majú moje sympatie. No a posledným predskokanom boli do tretice opäť taliani SOUND STORM. Ich podoba „symfonického“ heavy metalu predstavuje opäť len ďalšiu kópiu známejších interpretov tohto žánru. No v istých momentoch ma ich produkcia zaujala svojou dravosťou (v rámci žánru). Zaujímavo pôsobil na pódiu spevák skupiny s bielymi očnými šošovkami, ktorého správanie silne pripomínalo jednu nemenovanú kvetinu. Ale to sa pri hudobníkoch niekedy stáva.

Každopádne drvivá väčšina prítomných dnes prišla do MMC kvôli HAGGARD. Ak som pri predošlých kapelách uvádzal prídavné meno symfonický v úvodzovkách, nebolo to náhodou. Teraz však úvodzovky už potrebovať nebudem, lebo HAGGARD naozaj hrajú symfonický metal. Táto formácia nekoncertuje práve najčastejšie, z čoho pramenili moje najväčšie obavy. Trochu som sa obával aj nazvučenia, pretože to mohlo celý ich set utopiť a znehodnotiť. Našťastie sa nič podobné neudialo a všetko prebehlo nad moje očakávania. Aktuálna koncertná zostava sa skladá z desiatich členov, v rátane lídra a hlavného skladateľa skupiny Asisa Nasseriho. Ten sa dnes večer ukázal ako pravý vodca, nijak extra nevyčnieval skôr naopak, no celé vystúpenie mal pevne v rukách. Okrem klasickej metalovej kostry (gitary, basa, bicie) nás vznešenými tónmi sprevádzali večerom sopranistka Janika Groß, pianistka Ingrid Nietzer, flautistka Cătălina Popa a trojčlenná sláčiková sekcia. A práve týchto muzikantov musím pochváliť za predvedený výkon, ktorý vyšperkovali sympatickým „headbangom“. Celkovo ma milo prekvapila celá zostava predvedeným kompaktným dojmom. Nejaké malé chybičky by sa určite našli, no nešlo o nič výnimočné. Repertoár pozostával z pomerne vyváženého prierezu ich diskografie, ktorá obsahuje štyri albumy. O niečo menej hrali z poslednej dosky „Tales of Ithiria“, čo som osobne privítal, pretože tá im veľmi nevyšla. Celý setlist bol šikovne poskladaný a aj menej známe skladby boli schopné konkurovať hitom ako „The Final Victory“, „Eppur Si Muove“ či „Awaking the Centuries“. Skupina odohrala aj skladbu „Seven from Afar“ z pripravovaného albumu „Grimm“. Táto pieseň ma síce ktovie ako neoslovila, no počkajme si na celé dielo, ktoré by mali vydať ešte tento rok. Snáď nebude znieť kŕčovite a umelo, ako tomu bolo na „Tales of Ithira“.

Dragonfest usporiadaný organizátormi festivalu Made of Metal a jeho bratislavská zastávka zanechala vo mne pozitívny pocit. Najväčšiu zásluhu na tom majú HAGGARD, ktorý ma príjemne prekvapili svojím suverénnym a charizmatickým výkonom. Verím, že nikoho ich vystúpenie nesklamalo. Trocha iné pocity mali zrejme muzikanti, ktorým na druhý deň v Prahe nejaký „dobrák“ vyraboval tourbus. Žiaľ aj takéto veci sa stávajú počas turné. Tak snáď sa českej polícii podarí vypátrať tohto horlivého „fanúšika“
         
Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky