reportaz_2015-04-02_Negura_Bunget - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

NEGURĂ BUNGET, NORTHERN PLAGUE, ABSTRACT, GRIMEGOD
2.apríl 2015, hudobný klub U Očka, Bratislava



Na podporu nového albumu „Tău“ sa NEGURĂ BUNGET (NB) vybrala na siahodlhé európske turné, ktoré z celkového trojmesačného trvania má jednu zastávku aj u nás v Bratislave. Ich posledná návšteva hlavného mesta bola nezabudnuteľná. Svojím atmosferickým black metalom priniesli kúsok rumunských tradícií a temného ducha transylvánskej prírody. Aj keď ostatný album sa dosť líši od toho predošlého, ktorý mal hlavné slovo na minuloročnom turné, verím tomu, že dnes sa zopakuje tento netradičný zážitok. Na turné im robia spoločnosť Rumuni GRIMEGOD, ktorí majú s dnešnými headlinerami spoločnú nielen krajinu pôvodu, ale hneď niekoľkých členov, no a druhou supportujúcou kapelou sú mladíci NORTHERN PLAGUE z Poľska. Slovenská zastávka má aj svojho lokálneho predskokana a je ním banskobystrický ABSTRACT, ktorého členovia stoja aj za organizáciou dnešného koncertu.

Začiatok akcie sa nakoniec posunul až za dvadsiatu hodinu, čo U Očka môže byť dosť problém, keďže posledné tóny hudobných nástrojov hlavnej kapely by nemali presiahnuť polnočnú hodinu. GRIMEGOD mali na svoj set slabú polhodinku, ale dokázala by som ich počúvať oveľa dlhšie. Melancholická až doommetalová hudba sa snúbila s vynikajúcim zvukom a v klube vznikla naozaj elektrizujúca atmosféra. Mnohí sme si všimli, že niektorých členov poznáme z novej zostavy NB z predošlého ich koncertu, ale GRIMEGOD sa pohybujú na metalovej scéne oveľa dlhšie, no jediným pôvodným členom je vokalista/gitarista Tibor Kati, ktorý v NB hrá na rovnakej pozícií. Tu sa vokálne predstavil ako veľmi variabilný spevák. Jeho death metalový vokál bol brutálny a skvelo kontrastoval s klasicky spievanými pasážami, ktoré vo väčšej miere používa v NB. Psychedelické, až post metalové časti ako napríklad v skladbe „The Last Immaculate Flash“ niektorým mohli pripomínať staré časy TIAMATu. Skladby aj celý set gradovali, boli dynamické, hrali sa s našimi emóciami, a preto sa nedá konštatovať nič iné len, že to bol až nadmieru vydarený začiatok dnešného koncertu, čo naozaj nebýva zvykom, hlavne po zvukovej stránke.

Po dlhej polhodinovej prestávke nastúpila na pódium banskobystrická formácia ABSTRACT aj s novým prírastkom v radoch kapely, sólovým gitaristom Matejom Húšťavom. Inštrumentálna hudba je na slovenskej metalovej scéne zriedkavým javom a v tomto smere patrí ABSTRACTu jednoznačné prvenstvo. Je to veľká výzva aj zodpovednosť vytvárať metalovú hudbu, ktorá nepotrebuje slová a dokáže prezentovať náladu, emócie a možno aj nejaký príbeh len pomocou hudobných nástrojov. Ich minuloročný album „Lightheory“ dokazuje, že sa Banskobystričania tejto neľahkej úlohy zhostili vynikajúco. „Lightheory“ je dynamický a epický album, nájdete tu rôzne odtiene hudobných nálad, má správnu dávku death metalovej razantnosti, ktorá je umne vyvážená s progresívnejšími pasážami s výraznou basovou linkou, či gitarovými vyhrávkami. A na živo je to ešte oveľa dynamickejší zážitok. Ak by ste si mysleli, že ABSTRACT podobne ako mnoho inštrumentalistov budú na pódiu zahĺbení do hrania na svojich nástrojoch a v záhadnom tranze ani nevnímajú publikum, opak je pravdou. Gitarista Lego od prvých tónov burcoval publikum, pobehoval po pódiu, občas sa potkol, ale neprestával, akoby dnešný koncert mal byť jeho posledným. A ak tým nákazlivým entuziazmom neinfikoval celý klub, tak minimálne mňa hej. Naozaj veľmi pestrý set nám pripravili páni muzikanti, aj keď sa hralo prevažne z ostatného albumu, skladby z neho sú tak rôznorodé, že nuda neprichádzala do úvahy. Sample a klavírne časti zneli síce len v pozadí, no tieto prvky majú výrazné slovo v atmosferických skladbách ABSTRACTu a taktiež sa tu občas mihne hovorené slovo, čo je  tiež celkom zaujímavé. Myslím, že moja dnešná premiéra, čo sa týka návštevy koncertu ABSTRACT dopadla výborne a teším sa aj na ďalšie. Avšak páni si dali dobrý štyridsať minútový setík a už v tejto chvíli som sa začala báť, či nebudeme mať z vystúpenia hlavnej kapely len nejakú slabú polhodinku, keďže nás čakala ešte jedna formácia.

O mladíkoch NORTHERN PLAGUE pochádzajúcich z krajiny našich severných susedov som ešte nepočula, no o to viac som sa tešila na ich koncert. Keď je kapela vo vašich očiach ešte nepoškvrnená mnohými recenziami, či názormi vašich priateľov môžete ju počúvať a vnímať bez očakávaní, zbytočných asociácií s inými kapelami a vytvoriť si vlastný názor. Zloženie NORTHERN PLAGUE je síce nízkej vekovej kategórie, ale pritom hráčsky na vysokej úrovni. To sa mi páči na mnohých mladých kapelách, či hudobníkoch. Vedia, že v súčasnosti nie je ľahké preraziť a ak sa chce niekto dostať ďalej ako 100 kilometrov za hranice svojho mesta, musí na sebe makať a byť neoblomný aj čo sa týka rozpočtu a propagácie. A toto všetko vystihuje aj Poliakov NORTHERN PLAGUE. Sú na scéne síce šesť rokov, ale namiesto chrlenia albumov vsadili na živé vystupovanie a supportovali na turné mnohým kapelám zvučných mien (VADER, DECAPITATED). Naozaj profesionálne prevedenie skladieb, či už z ich prvého EP-ka alebo minuloročného debutu „Manifesto“ nám páni servírovali bez zbytočných rečí a v klube počas ich setu panovala temnota, blasfémia a niečo tak apokalypticky úžasné, čo dokážu vytvoriť iba BEHEMOTH. Áno, vplyv týchto slávnych krajanov je nepopierateľný, ale predsa sú mladíci NORTHERN PLAGUE niečím výnimoční. Ich hudbe nechýba brutálna death metalová rýchlosť, škandinávska dravosť a melodika, ale nahnevaný black metalový vokál Fenrisa je tým rozhodujúcim prvkom v ich prejave. Možno vďaka nemu mi miestami pripomínali NECROPHOBIC, a to hlavne skladba „Reign Mother War“. Porovnaniu sa nikdy nevyhneme, no dôležité je, že hrajú svoju hudbu, s vlastnými textami a baví ich to. No a keď sa kapele podarí vytvoriť takú atmosféru ako dnes im, môžu byť na seba hrdí a pokračovať v tejto snahe aj naďalej.

Konečne prišiel čas na Rumunov NEGURĂ BUNGET a okrem mohutného frontmana menom Negru za bicími, sme tu mali v podstate celý GRIMEGOD s trochu obmeneným nástrojovým obsadením. Na moje veľké počudovanie hlavne post muzikanta ovládajúceho všetky tradičné hudobné nástroje bol obsadení znovu niekým iným, zrejme iba zastupujúcim hudobníkom. Ale aj tak, vymeniť v jeden večer niekoľko zvláštnych nástrojov, akými sú rôzne píšťaly, či dlhá flauta kaval, panová flauta pai, alebo dvojmetrový lesný roh tulnic musí byť veľmi náročné. Ale najväčšou zverinou sú neobyčajné perkusie zvané toacă vyrobené z dreva, na ktoré sa udiera kladivkami a pre mňa práve tento nástroj stojí za zvukovou  unikátnosťou NB. V prvom rade sú to pasáže hrané na ňom, ktoré ak zavriete oči vás zavedú do hustého temného lesa („Nametenie“) a pocit beznádeje ešte viac umocnený flautami, či lesným rohom vás privedie do stavu jemnej letargie, z ktorej vás ale vzápätí vytrhne rýchla black metalová pasáž s úpenlivým stupňujúcim sa spevom („Pămînt“). Tibor Kati svoje hlasivky ovláda bravúrne a nielen kvôli jeho jedinečnému vokálu, ale aj samotnému zjavu a gestikulácií z neho občas behal mráz po chrbte. Akoby nás všetkých hypnotizoval a zaklínal, ale tentoraz to nemalo takú silu ako na minuloročnom koncerte. Aj dnes tu vládla úžasná čarovná atmosféra, ale minulý rok, keď to bolo po prvý raz, stála som tam ako obarená a v tej chvíli som myslela, že už lepší koncert nezažijem. Hold všetko je raz prvýkrát a buď je to katastrofa, alebo neopakovateľný zážitok. Dnes k celkovému dojmu nepriaznivo prispela aj zvuková stránka, ale ozvučiť tak atmosferickú muziku, aby vynikla každá emócia, každý prechod z búrlivých hlasných častí do takmer jemnej šepotajúcej pasáže nie je jednoduché. Hudba NEGURĂ BUNGET je veľmi špecifická, využíva mnoho tradičných rumunských hudobných nástrojov a dokáže sa pohrať s našimi emóciami, preto odporúčam každému, aby si túto skvostnú a jedinečné formáciu na metalovej scéne prišiel určite raz vypočuť na živo.

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky