reportaz_2015-03-19_Krabathor - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

KRABATHOR, BRUTALLY DECEASED, TYPHOID
19.3.2015, Randal klub, BratislavaPre mnohých to boli metalové začiatky, nespočetné koncertné zážitky a dnes zostalo len nostalgické spomínanie. Meno KRABATHOR je nám všetkým známe, ale dávno sme ho už pochovali spolu s rozkolom medzi ústrednými postavami tohto telesa. Bruno s Pegasom majú skvelý HYPNOS a Christopher je úplne mimo európskeho kontinentu. Avšak aj napriek tomu všetkému nakoniec čas ukázal a túžba konečne zavŕšiť niečo tak dávno nedokončené dala do pohybu zmŕtvychvstanie legendárnych KRABATHOR. To sa udialo ešte na minuloročnom Brutal Assaulte, ale fanúšikovia zostali stále bažiaci po českej legende a chceli viac. Vďaka tomu (a Obscure Promotion) tu máme v rámci československého turné metalovú ikonu KRABATHOR posledný raz na živo. A na tomto rozlúčkovom turné im spoločnosť robia BRUTALLY DECEASED, ktorých záhrobný death metal svojím spôsobom siaha do metalovej minulosti aj keď v duchu súčasnosti. Každá zastávka má svojho lokálneho predskokana a v Bratislave ním boli Prievidžania TYPHOID.

Kapelu s týmto názvom som poznala len z počutia, a tým nemyslím z počutia ich hudobného obsahu, ale z počutia mena tejto bandy. Buď hybernovali alebo nemali plnú zostavu, po tom som nepátrala, ale dnes tu boli ako štartujúca kapela večera s brutálnym a mäsitým death metalom. Jedna známa tvár v radoch TYPHOID sa predsa len mihla (aspoň pre mňa). Za bicími sedel Sead z MORTALLY INFECTED, ktorý ťahal celú technickú mašinériu dopredu. Na to, že páni nie sú na scéne žiadnymi nováčikmi, miestami pôsobili akoby stáli na pódiu prvý raz. Trochu strnulo, nervózne, ale dá sa to pochopiť pri takom technicky náročnom brutal death metale, a ešte k tomu v trojici. Zarytí fanúšikovia tohto žánru ich set určite ocenili a tí ostatní ešte niekde popíjali pivo alebo boli na ceste do Randalu. O zaplnení klubu sa v tejto chvíli hovoriť nedalo a nával fanúšikov sa ešte len očakával.

S nástupom ďalšej formácie na pódium sa hnilobný pach starej death metalovej školy začal rozliehať v celom klube. Pražáci BRUTALLY DECEASED okúsili randalovské pódium už niekoľkokrát a nikdy nesklamali. V našich československých končinách ide snáď o jedinú formáciu, ktorá nesie tak priamočiary odkaz švédskeho chrastiaceho death metalu a nielen že im to ide od ruky, stále sa zlepšujú a na pódiu pôsobia ako profíci. Žlababa hrozivou gestikuláciou a brutálnym vokálom, ktorý sa šíril z jeho hrdla ako smrtiaca pliaga rozsieval smrť všade naokolo. Kapela mastila na stopäťdesiat percent a bez jediného zaváhania servírovala skladbu za skladbou. Všetky tracky z ich dvoch albumov a splitka sú bez debát určené a vhodné pre koncertné pódiá a páni zloženie ich setlistu môžu obmieňať do nemoty. Dnes ho obohatili ešte o dve skladby, ktoré budú na chystanom albume. Tou druhou zatvárili dnešné vystúpenie a aj keď ich ďalšie smerovanie zostáva očividne nemenné, predsa nás heavy metalový nádych v závere skladby trochu prekvapil. Bola to len pocta tomuto žánru alebo na nás BRUTALLY DECEASED pripravujú nejakú kulehu? Záhadu rozlúskne až pripravovaný album, na ktorý sa osobne teším po dnešnom ich koncerte omnoho viac.

Reunionové a zároveň posledné turné legendárnych KRABATHOR prilákalo celkom slušné množstvo fanúšikov a tesne pred začiatkom ich koncertu už väčšina netrpezlivo stála na svojich stabilných miestečkách. No a my, čo sme sa trochu pozabudli v barovej časti klubu, sme sa len sťažka predrali na nejakú lepšiu pozíciu. Nevadí, pri death metale je niekedy lepšie dvakrát počuť ako raz vidieť. Lýtkam som preto dala trochu zabrať a stojac na špičkách som hneď v úvode spozorovala video z roku 1988 bežiace na plátne. Ja si ten koncert pamätať nemôžem, keďže som sa vtedy len vyliahla, ale znalí určite vedia, o čo šlo. Nostalgia hlavne u skalných fanúšikov sa v tomto momente zdvojnásobila a tikanie všakovakých hodín na plátne odpočítavalo príchod reálnych KRABATHOR z mäsa a kostí. Štartovacou peckou ako nám prezradil už videozáznam bola „Totální Destrukce“. Bruno ju odspieval v plynovej maske, čo umocnilo skvelú death metalovú atmosféru a v publiku to vrelo od začiatku ako v tlakovom hrnci. Tu však mohli tú rokmi nazbieranú paru vypustiť a myslím, že aj preto bol dnešný koncert jedinečný. Keď príde kapela s reunionom, vždy je okolo toho veľké haló, pozitívne aj negatívne, ale v konečnom dôsledku nám to urobí radosť, lebo obľúbené kapely si môžeme vychutnať opäť. A pri tomto turné, ktoré nesie prídomok spomienkové ide naozaj len o potešenie fanúšikov (kapela sa nedáva znova dokopy) a myslím, že dnes si to každý na plno užíval. Skladby z debutu ako „Psychodelic“, „Eternal“, či „Pacifistic Death“ , ale aj ďalšie metalové hity „Orthodox“, „Liquid“ spojili všetkých dnešných prítomných do jednej hroziacej, skandujúcej masy. Nesmieme však zabúdať na legendárny album „Lies“, ktorý bol nahratý práve v zostave akú dnes môžeme vidieť na pódiu – Christofer, Bruno, Pegas. A ešte k tomu tento rok uplynulo úžasných dvadsať rokov od vydania tejto povestnej metalovej dosky, takže zazneli aj skladby z nej, a to „The Truth About Lies“, „Unnecessarity“, či „Pain of Bleeding Hearts“. Bruno, ktorý je stále aktívny v kapele HYPNOS si odspieval svoje party rovnako dobre ako aj Christopher, ktorý zavesil hranie na klinec a musel možno aj viac skúšať kvôli živému vystupovaniu. Čo je podstatné, dnes bolo naozaj každému „u prdeli“ ako hudobníci technicky zvládli svoje nástroje a najdôležitejší bol práve celkový pocit, atmosféra a nasadenie a radosť muzikantov. Dali do tohto vystúpenia všetko a všetko sa im aj vrátilo. V našich srdciach ostáva hlavne pýcha, keďže KRABATHOR sa stali menom v death metalovej komunite nielen tu, v Čechách a na Slovensku, ale aj v svetovom merítku. A ako dnes večer nezabudol spomenúť Bruno, v ich zostave je v súčasnosti jediným Čechom on, keďže z Christofera sa stal Američan a Pegas je hrdý Slovák. A takých skvelých bubeníkov je u nás ako šafránu, preto má naša hrdosť aj svoje opodstatnenie. Skvelý koncert, ktorý je možno posledný, ale zostane ešte dlho zapamätaný.

Mnohí sa dnes vrátili v čase o dvadsať rokov dozadu a možno boli na okamih znovu tínedžermi, boli sme tu aj my, čo sme KRABATHOR skôr počuli ako videli a dnes to bol pre nás prvý a posledný koncert, ale myslím, že všetci sme rovnako zdieľali pocit zadosťučinenia, spokojnosti a radosti so skvelého death metalu.

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky