reportaz_2015-02-25_Lordi - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

25.02.2015 - LORDI, Sinheresy, Palace - Majestic Music Club, BratislavaMonštrózni Lordi sa vracajú na Slovensko. To bola informácia, ktorá nás donútila vydať sa zas raz do Bratislavy. Cesta bola rýchla, ľudia postávali pred halou už niekoľko hodín pred koncertom a keď sa o siedmej otvorili dvere klubu, klub sa začal poctivo plniť.

Úvodné rozohriatie zabezpečili páni z PALACE, ktorí sa chytili vlny spustenej známym Acceptom, len sa im nedarilo viezť tak, ako by celkom chceli. Postarší páni s nejednou šedinou na hlave si to ale na druhej strane užívali a publikum aspoň trocha rozohrialo svoje svaly pri tvrdej póze nemeckých harcovníkov.

O čosi lepšie s kvalitou, o čosi horšie so zvukom boli talianski SINHERESY. Dav sa dostával do aspoň ako takej nálady, aj keď to bolo trocha silene a pomedzi nástroje sa úplne strácali spevy oboch protagonistov na pódiu, ktorí tam vyzerali ako jing a jang – slečna vychudnutá, možno takmer podvýživená a pri nej spevák, ako hora (ale aj do šírky). Na druhej strane, bolo to podstatne menej silené ako predošlé predstavenie a pri záverečnom „Temptation Flame“ som sa už skoro bavil.

Vykúpením z tragédie boli príšerky z ľadového severu Fínska – LORDI. Koncert naštartoval peckou z nového albumu „Nailed by the Hammer of Frankenstein“  a pokračoval osvedčeným „This is Heavy Metal“, pri ktorom začala aj plnohodnotná vizuálna show, ktorí sú Lordi známi. K davu sa vyrútila postava, ktorá bola kompiláciou hudobníkov 80-tych rokov – vlasy ala Nikki Sixx a Dee Snyder, píla v rozkroku odkukaná od Blackieho Lawlessa, jazyk Genea Simmonsa, ... Predviedla sa aj Hella so svojím klávesovým „Hella´s Kitchen“ a na predných radách si svojou falošnou krvou zgustli dvaja šialení klauni počas „Hell Sent in the Clowns“ (aspoň išla dobre dolu). Nastúpila ďalšia osvedčená klasika – „Blood Red Sandman“ a Mr.Lordi tradične ako Santa. Nasledovalo ďalšie sólo, tentokrát po tme so svietiacimi paličkami otriasol halou Mana so svojimi bicími, na ktorých sa mu škeril Freddy Krueger. Pokračovaním bolaa minimálne hraná skladba „Don´t Let my Mother Know“ a Oxove teatrálne basové orgie. Dostávalo sa priestoru hlavne novým skladbám, kedy ich zaznelo dokopy až 7. Nezabudlo sa ale ani na pomalšie kúsky a tak zasnežilo v pekle („It Snows in Hell“) a na publikum sa znášala chladná biela pena. Videl som to nespočetne krát, ale tento efekt je proste vynikajúci. Pokračovanie bolo v znamení „The Riff“ a vyfakovaniu všetkých, ktorí nás občas vytočia „Sincerely With Love“. Posledné sólo večera – „Amen´s Lament to Ra II“ ukázalo Amena v inom svetle – svetle umelých plameňov, ktoré plápolali okolo neho a pred tým, než by sme sa stihli dostať k prídavku, Mr. Lordi sa zahryzol do bábiky počas skladby „Sir, Mr. Presideath, Sir“. Nesmeli samozrejme chýbať ani krídla, ktoré rozprestrel počas „Devil Is a Loser“. V hale sa zotmelo, kapela odišla a dav rozohnený na maximum skandoval „Lordi, Lordi, ...“ a tak stále dookola. A kto bol na koncertoch aj mimo SR/CZ, vie, že to, čo predvádzame tu u nás je hluk ako sa patrí. Kapela sa samozrejme vrátila a po uvádzaní núdzových východov asistentkou sa rozoznela skladba „Scare Force One“ a Mr. Lordi sa ukázal ako schopný pilot. Minimálne obliecť sa teda vedel tak, aby mu to ľudia uverili. Záver už potom patril osvedčeným klasikám „Who´s Your Daddy?“ a Would you Love a Monsterman?“. Posledná menovaná sa niesla v snahe kapely (Oxa a Amena) vyhádzať všetky zostávajúce trsátka, ktoré im ostali na mikrofónoch, zatiaľ čo sa Mr. Lordi prihováral bábke z ktorej nakoniec odpálil konfety.

Skvelý koncert začal pozvoľna, takmer slimačím tempom, ale potom dostal konečne tie správne grády a príjemne zaplnená sála v MMC sa príšerám zo severu vrele odvďačila. Len ten výber predkapiel pri kapele Lordi občas dosť zlyháva. To, čo sa s nimi ukazuje na pódiu je totiž často skoro katastrofa. Aspoň ale Lordi znejú v porovnaní s nimi úplne perfektne.

Pridal: Samuel Sámel
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky