reportaz_2015-02-21_Saturnus - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

SATURNUS, SAMSARA
21.2.2015 Tirish Pub, Banská BystricaPoriadna doomová temnota sa tento víkend strhla v banskobystrickom klube Tirish a Hellmagazine pri tom samozrejme nemohol chýbať. Radi by sme vám priblížili pár dojmov z tejto skvelej akcie.

Februárová sobota, inak veľmi pekná a slnečná, sa niesla v znamení temnej doomovej nálady, ktorá sa večer mala odohrať v jednom z miestnych pubov. Tesne pred ôsmou sme dorazili do banskobystrického klubu, podotýkam, že na koncert už možno posledný krát, vzhľadom na fakt, že majiteľ o ukončení prevádzky informoval už pred pár dňami. Počítali sme s obligátnym meškaním, ktoré sa ale na moje počudovanie tento krát nekonalo. Presne o ôsmej sa rozozvučali tóny činel a odbili štart tejto unikátnej akcie. Prvým a vlastne aj jediným predskokanom bola v tento večer topoľčianska zostava Samsara. Nedá mi nespomenúť zaujímavý príbeh, ako som sa s touto kapelou vlastne zoznámila. Festival Gothoom, dva roky dozadu. Je dobrým zvykom, že medzi prestávkami na prípravu pódia ďalšej kapely sa v reproduktoroch rozozvučí hudba, väčšinou však niečo osvedčené, čo by si ľudia mohli pohmkávať a poklepkávať, aby si tak skrátili čakanie. Pán za zvukovým pultom to ale, veľmi šikovne, využil tak trošku na vlastnú reklamu. Keď nám po pár vypočutiach nedalo, museli sme sa ísť opýtať, čo za parádna muzika to hrá, on nám odpovedal, že to som ja. Najprv sme sa zasmiali, no keď nám vysvetlil, že to počúvame jeho kapelu, boli sme nadšení.

Po tých dvoch rokoch sa mi ale na ich koncert podarilo prísť až teraz. Samsara predviedla, z úvodu možno trošku opatrné, no v každom prípade výborné „ťažkotonážne“ doomové vystúpenie, ktorému, ak môžem, vytknem trošku popracovať na živom prejave, kde by sa ešte zlepšenia urobiť dali. Po hudobnej stránke to bolo výborné a už sa neviem dočkať ich štúdiovej nahrávky, ktorá by mala svetlo sveta uzrieť vo veľmi blízkej budúcnosti.

Po takmer hodinovej pauze už boli všetci prítomní „nažhavení“ na hlavnú hviezdu večera, ktorá ohlasovala špeciálny 130-minútový set. Tesne pred desiatou to celé vypuklo. Nálada v Banskej Bystrici sa dala doslova krájať. Dav si prítomnosť dánskej temnoty neskutočne užíval. Priam im „zobal“  z ruky. V podstate plným klubom sa ozývali všetky zásadné skladby, na rad však prišli aj novšie veci z posledného štúdiového počinu. Dokonalá komunikácia kapely s publikom, neustále gestá spokojnosti z obidvoch strán. To všetko boli atribúty  včerajšej noci. Kapela musela pre zranenie gitaristu zrušiť celé minuloročné turné. Jedna zo zastávok sa mala konať práve v Banskej Bystrici. Kapela sa za dlhé čakanie chcela svojim fanúšikom poďakovať a tak sa hralo a hralo a hralo..dlhší koncert som nikdy nezažila. Z ohlasovaných 130 minút, sa to nakoniec predĺžilo asi na 150 (minimálne!). Skalní poslucháči museli prežívať noc svojho života. Bezprostredná a priateľská atmosféra dotvorila skvelú kulisu. Saturnus som naživo videla po prvý krát, no keď budem mať možnosť, určite si ich nenechám ujsť. Výborná show!

Kto nebol, môže len a len ľutovať. Všetci sme domov odchádzali unavení, no veľmi spokojní s dokonale prežitým víkendovým večerom.

Pridal: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky