reportaz_2015-02-07_Sabaton - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

ABATON, DELAIN, BATTLE BEAST
7.2.2015 - Praha, Fórum KarlínŠvédska vojenská mašinéria si na Prahu pripravila neskutočný arzenál pyrotechnických efektov a plnú dávku energie. Akýsi predvoj pred hlavnou frontovou líniou predstavovali dve symfonické metalové skupiny, fínsky Battle Beast a holandský Delain. Obidve so ženským vokálom.

Sobotného večera teda tiahli do pražského Forum Karlín hlavne prívženci energického heavy metalu. Ako dávali informáciu oficiálne zdroje, že je koncert vypredaný, dočkali sme sa plného domu, čo číta asi tritisíc hláv, toľko je uvádzaná kapacita tejto novej koncertnej sály.

O tom, že sa všetko prispôsobí hlavnej hviezde večera, bolo každému jasné už pri príchode do haly. Pódium bolo zahalené snáď z troch štvrtín a na predskokanov mnoho pľacu neostávalo. No aj tak sa s ním popasovali dôstojne. Prvú salvu vyslali fínsky Battle Beast, ktorí svojim polhodinovým setom rozohrievali publikum, zhromaždené pod pódiom skoro v plnom počte, veď kto by si nechcel chytiť dobrého fleka na svojich miláčikov. Skupina svojím jednoduchým powermetalom a energickou Noorou Louhimo v popredí roztlieskali nejeden krát dav a tak mohli byť s odozvou spokojní všetci prítomný.

Delain sa na pódiu rozložili o niečo lepšie, našlo sa miesto aj pre osvetlené podstavce a nejakú tú počmáranú plachtu. Charlotte Wessels nie je taká dračica ako Noora a preto sa tempo spomalilo a nechalo sa divákom „vydýchnuť“. Síce som ich vystúpenie nesledoval na sto percent, za to ohlas bol dokonca o niečo lepší než Battle Beast. Setlist Delain trochu odrážal rannú tvorbu symfonického metalu deväťdesiatych rokov, k tomu kvalitný zvuk...Len toho svetla keby aspoň trošku pridali.

O desiatej večer bol na ťahu hlavný generál Joakim Brodén a po úvodnom intre od Europe The Final Countdown (ako inak), dal znamenie do útoku. Zo všetkého z čoho šlo niečo odpáliť zaznela salva a tanková jednotka Sabaton vyrazila na ťaženie Prahou. A že sa to dvojtonové monštrum skutočne na pódiu vynímalo. Cez výmetnice raketometov skoro nebolo bubeníka ani vidieť, po stranách nachystaný arzenál v dobových debnách – no aj keď nie som nejaký zanietený militarista, musím Jamie Simsovi, ktorý má tank na svedomí, vyseknúť poklonu. To už bol dav v červených otáčkach a keď na pódium vybehol Joakim zostali všetci vo vytržení. Ten už od úvodnej skladby Ghost Division pracoval s publikom spôsobom jemu vlastným a počas koncertu pobehoval po scéne bez straty energie. České obecenstvo si neodpustilo scénku „ještě jedno pivo“ a tak ich milý Joakim pár za show vyexoval. Na českom fanklube som sa dočítal, že si na neho ešte pripravili diváci ponožky s populárnym Krtkom a tak sa v jednej chvíli prekvapený Joakim ocitol pod paľbou ponožiek s týmto motívom. Pododbnými vtipmi sa nešetrilo a keď si publikum žiadalo Swedish Pagans, nepomohlo mu ani lamentovanie, že skladba nie je na setliste, ktorý mu jednoducho gitarista roztrhal a skladba samozrejme zaznela. No a ďalší kúsok sa udial pri songu Resist and Bite, keď Joakimovi jeho výkon z gitarou prekazili kliešte v rukách technika a strunám bol amen. Je to proste boj, či už na bitevnom poli alebo na pódiu. Pyrotechnické efekty nechýbajú ani pri jednom, a práve tak nechýbali ani pri sobotňajšom koncerte Sabatonu. A to si český fanklub vydupal ešte jednu skladbu, pojednávajúcu o bitke o Prahu, 1648...no český národ jednoducho Sabaton milujú. Potvrdil to aj fakt, že obecenstvo bolo skutku rozmanité, či už do veku alebo rôznorodých metalových fans. Jedna diváčka vedľa mňa dokonca vlastným telom bránila koncertný plagát, čo na tom, že jej pozícia na koncertnej línii nebola ideálna. Explozívnu  show Sabaton zakončili trojicou skladieb Night Witches, Primo Victoria a Metal Crüe, po ktorej pražské obecenstvo znovu kapitulovalo pred touto švédskou tankovou brigádou.

Zážitok s akým publikom opúšťalo Fórum Karlín bol umocnený jednak o pyrotechnické efekty, ktoré kapela použila v podobnom rozsahu prvý krát, ale aj výbornú akustiku haly, ktorú si pochvaľoval aj sám Joakim. Konečne má Praha kvalitný metalový stánok podobných rozmerov. Už sa len tešiť na ďalšie akcie ktoré sa tam chystajú.

Setlist Sabaton:
The Final Countdown – intro
The March to War
Ghost Division
To Hell and Back
Carolus Rex
40:1
Gott Mit Uns
The Art of War
7734
Swedish Pagans
Resist and Bite
A Lifetime of War
Far from the Fame
White Death
1648

Night Witches
Primo Victoria
Metal Crüe

Pridal: Henry
Foto: Henry

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky