reportaz_2015-01-24_Peacock Ball_a_Marian_Varga - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

Peacock Ball, Marián Varga
24.1.2015, Klub 77, Banská BystricaS kapelou Peacock Ball som sa po prvý krát stretla len pred nedávnom. Vlastne som ani netušila, že podobná hudba sa na strednom Slovensku ešte hrá. Myslela som si, že je to žáner už skôr zabudnutý, možno pripomínaný doskami Led Zeppelin či podobných klasík. Skutočnosť ma však veľmi prekvapila, a tak som sa na ich koncert vybrala po druhý, a to rovno na krst prvého právoplatného albumu, ktorý dostal veľmi netradičné meno „DZ“. Ako to však na koncerte samotnom vyzeralo sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Keď som sa dozvedela, že banskobystrická zostava  Peacock Ball plánuje turné a v domácom prostredí aj  krst, neváhala som ani chvíľu a tejto udalosti som sa musela zúčastniť. Musím sa priznať, že som dlhšiu dobu čakala, koho si vyberú ako support na koncerty. Opak bol pravdou. Mladá parta sa rozhodla vybrať sa na turné na vlastnú päsť. A myslím si, že to bol skvelý krok.

Klub 77 v Banskej Bystrici sa začal zapĺňať niečo pred ôsmou a samotný koncert sa musel o pár minút  posunúť, pretože pred dverami ešte stále stálo mnoho ľudí čakajúcich na lístok. Tie sa vypredali ako teplé rožky a koncert sa pred vypredaným klubom mohol začať niečo málo pred deviatou. Krátke intro uvádzačky veľmi rýchlo nahradil zvuk hammonda a zvyšku nástrojov a koncert sa mohol začať. Od úvodných tónov ma veľmi milo prekvapil veľmi solídny zvuk, ktorý sa takto udržal počas celého večera. Mladá kapela sa od samého začiatku správala na pódiu ako parta absolútnych profesionálov a bez zaváhania chŕlila do spokojného publika jednu pecku za druhou. Vôbec nevadilo, či máte album napočúvaný alebo nie. Ich chytľavé a mohutné melódie sa vám hrnuli do uší a iné než baviť sa, vám nezostávalo.

Uprostred show sa na pódiu opäť ukázala mladá uvádzačka, aby pár otázkami vyspovedala klávesáka, ktorý už však mal úplne iné plány a interview sa skrátilo len na pár viet. Kapela má za sebou, aj napriek pomerne krátkej existencií, už pomerne veľa úspechov, no jeden z najmarkantnejších bol práve pred nimi. Veď ktorej slovenskej UG kapele krstil album hudobný maestro à la Marián Varga?! Pán Varga sa na scéne objavil, pokrstil (ako inak než originálne – popolom z cigary), zahral a odišiel. Asi tak by sa jeho pôsobenie v Banskej Bystrici dalo zhrnúť. Celý krst naozaj prebehol veľmi rýchlo, maestro zahral jednu zo svojich známych skladieb pod názvom „Vežová hudba“, strihol si aj jednu rovno s kapelou a veľmi nenápadne sa za doprovodu mohutného potlesku vzdialil. Treba však dodať, že od kedy sa v klube objavil, o jeho osobu bol naozaj veľký záujem. Veď prečo sa diviť, jeho dielo a hudobný odkaz budú na našej scéne prítomné ešte dlhé roky. Po samotnom akte krstu albumu, ktorý pre kapelu určite veľa znamenal, sa štvorica rozohnila ešte viac a show mohla pokračovať. Hralo sa až do trištvrte na jedenásť a to zdôrazňujem, že bez predkapely. Chalani museli  byť vyčerpaní, no nadovšetko spokojní, rovnako ako aj natrieskaný miestny klub.

Album vydaný aj pokrstený a mne nezostáva nič iné, len im popriať veľa úspechov. Ak ste však Peacock Ball ešte naživo nevideli, odporúčam vám túto chybu čím skôr napraviť. Rock´n´roll v znamení hammonda plný gitarovej virtuozity je to, čo môžete očakávať. Bol to výnimočný koncert, ktorý si budem veľmi dlho pamätať.

Pridal: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky