reportaz_2015-01-24_Dead_Congregation - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

DEAD CONGREGATION, INFER, AEON WINDS
24.1.2015, Randal BratislavaRozbiehajúca sa bookingová agentúra Beheaded promotion si hneď na úvod svojho pôsobenia dovolila parádny kúsok a pre metalových fanúšikov prichystala koncert gréckej kapely DEAD CONGREGATION. Meno tejto death metalovej formácie síce nerezonuje v ušiach takou intenzitou ako známejšie kapely, ale z metalového podhubia sa im podarilo preniknúť do povedomia metalových nadšencov bleskovou rýchlosťou. Stačili len dva znamenité dlhohrajúce albumy.  Z nich ten ostatný „Promulgation of the Fall“ vyšiel len minulý rok, no značne rozčeril death metalové vody a ako bude fungovať na živo sa presvedčíme v bratislavskom Randal klube. Ako predkapely sa predstavia AEON WINDS a košický INFER, ktorí sa hudobným obsahom mimoriadne hodia na supportovanie dnešnej hlavnej kapely.

Takmer na chlp presne a hneď v úvode s parádnym zvukom odštartovali svoj set AEON WINDS. Priestor Randalu hneď s prvými tónmi zahalila mrazivá temnota a všetkých prítomných premkol bezútešný pocit. Práve takéto nálady sálajú z ich atmosferickej hudby black metalového rázu. No preniesť emócie akéhokoľvek druhu z muziky na fanúšikov je obdivuhodné, a im sa to darí. Okrem toho sú tu ďalšie zaujímavé aspekty, ktoré ich muziku pozdvihujú. V prvom rade sú to rôznorodé vokály oboch gitaristov. Blasfemický zlostný spev a death metalový growl. O klasickom speve v jemne paganom nasiaknutých častiach radšej pomlčím. Celkový zvuk gitár, jemne bzučiaci, či zašumený je ďalšou perličkou. Bez neho by to nebola tá správna atmosféra. Jedným slovom, hlavne vďaka zvuku to bola poriadna zloba. Neviem, či sa tu dá hovoriť o originalite a jedinečnosti, ale páni z AEON WINDS obohacujú našu scénu a prinášajú sem svojím spôsobom niečo unikátne.

Niečo podobné sa dá povedať aj o nasledujúcich Košičanoch INFER, ktorí sa sem svojím death blackom vynikajúco hodili. Po atmosferickej hudbe prvých vystupujúcich sa trochu pritvrdilo a hlavnú rolu hral death metal. Tempo bolo zväčša ultrarýchle, za čo môžeme ďakovať vynikajúcemu bubeníkovi. Občas sa zvoľnilo, ale dvojkopák frčal ďalej a blasfemické gitarové riffy podčiarkovali temnotu valiacu sa z pódia ako nejaká čierna hmla zahaľujúca celý priestor. Vokalista popri svojom šťavnatom death metalovom growle stíhal hrať aj na gitaru a jeho triko INCANTATION prezrádzalo fanúšikom tuho rozmýšľajúcim o hudobnej inšpirácií kapely, odkiaľ vietor fúka. Skvelý blackened death metal, vynikajúci a mohutný zvuk, pekelná atmosféra. INFER aj na živo potvrdzujú svoju pozíciu na scéne a patria určite medzi našu death metalovú špičku. Po ich sete však konečne prišiel čas na hlavnú kapelu večera, ktorá sa v rámci Slovenska predstaví fanúšikom po prvý raz.

Osobne som o kapele DEAD CONGREGATION do minulého roka vôbec nepočula, ale ich spomínaný minuloročný album mnohých prekvapil a otvorené debaty o jeho kvalitách sme prišli uzavrieť na ich živé vystúpenie. Práve s obavou, koľko fanúšikov počulo o tejto formácií a koľko z nich je ochotných prísť na ich koncert, sme aj my dnes zavítali do Randalu. Na moje prekvapenie bol však klub zaplnený tak akurát. Ak ste si doteraz mysleli, že pekelnú a temnú atmosféru nastolili slovenské predkapely, u Grékov bola ešte sto násobne mohutnejšia. Opäť vynikajúci zvuk, čo je pri tomto žánri základom. Vrstvené gitary pôsobili neuveriteľne hutným dojmom a bez dobrého nazvučenia by sa zliali dokopy, takže palec hore. Ťažkotonážne gitarové riffy podporované bicími v strednom tempe a masakrálny vokál, akoby vytiahnutý z tých najhlbších útrob pekla. Toto tvorilo pomalšie pasáže („Schisma“), ktoré nás zadupávali do blata akoby nám po hlave niekto trieskal kladivom. Ale rýchle časti s guľometnými bicími boli ešte krutejšie, trhali nás na kusy, bola to totálna devastácia. Na druhej strane publikum sa zdalo skôr statické, ale myslím, že väčšina fanúšikov iba s údivom sledovala kapelu a opantaní temnými silami sa nedokázali ani pohnúť. O tom, aký magický účinok mala ich hudba na fanúšikov sme sa mohli presvedčiť v hojnom zástupe pred ich merchom. Až som sa trocha bála, či sa aj mne ujde jeden nosič. Grékom DEAD CONGREGATION sa podarilo zniesť nás zo sveta niekde, kde panuje pustatina, oheň a temnota. Mnohí sme si želali tam ostať, ale v tomto nehostinnom svete môžeme zotrvať maximálne jeden set. A práve titulná skladba z posledného albumu s pomalým stupňujúcim sa introm bola predzvesťou blížiaceho sa konca, ktorý následne skladbou „Serpentskin“ aj nastal.  Vykričané prídavky nám o niečo predĺžili zvláštny stav tranzu a mnohí mi dajú za pravdu, že dnešný koncert sa nad mieru vydaril.

Od Beheaded promotion to bol úspešný štart do nového koncertného roka, ale po prvej akcií s takým úspechom a vynikajúcou odozvou fanúšikov, bude veľmi ťažké pripraviť niečo ďalšie. Na dnešnú akciu budeme veru ešte dlho spomínať. Tak želáme veľa zdaru a dobrú konšteláciu hviezd aj pre ďalšie koncerty.

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky