cd_2017_046 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
MOONSPELL - 1755

Príbeh, ktorý sa nám novinkou 1755 rozhodli Moonspell prerozprávať, pojednáva o udalostiach obzvlášť pohnutých. Názov albumu totiž znamená rok, keď Lisabon postihla prírodná katastrofa, teda  viac katastrof dohromady, pri ktorej podľa prameňov zahynulo až sto tisíc obyvateľov tohto mesta.

Fernando Ribeiro nás uvedie do obrazu tejto doby úvodom Em Nome Do Medo (V mene strachu) ponurým prednesom, ku ktorému jeho hlas sedí. Aby som nezabudol, novinka je kompletne v Portugalčine, čo je vzhľadom k téme pochopiteľné. Už klasickým rukopisom skladieb sa na nás vyrútia v nasledujúcej skladbe 1755. Ale nie je tom len klasika, tvrdé riffy a skvelé bicie. Atmosféru sa Moonspell snažili navodiť aj dobovými prvkami, typickými pre túto dobu. Až kostolné chorály sú obsiahnuté na celom albume. Obavy pred bohom (In Tremor Dei) zase pomáhal dokresliť ďalší Portugalec Paulo Braganca, ktorý zafarbením svojho hlasu, zaujímavo dopĺňa Fernanda. Album postupne naberá na obrátkach a smeruje k samotnému vrcholu katastrofy. Paradoxne1. Novembra(1 De Novembro), sa najprv otriasla zem niekoľko kilometrov od pobrežia a následne sa mestom prevalila vlna tsunami. Čo zo sebou nevzala morská voda to na popol a ruiny (Ruínas) premenil päť dní trvajúci požiar a mestu nepomohli ani všetci svätí (Todos Os Santos). MIsto obracania sa k viere, ľudia sa začali spoliehať sami na seba utváralo sa v podstate nové Portugalsko. No a svetlo majáku (Lanterna Dos Afogados) svieti preživším na tejto ceste.

Moonspell siahli k dobrému materiálu, ktorý sa hodí k ich gotickému prejavu. Síce to nie je najvydarenejšie album za posledné roky, skôr by som 1755 radil k umiernenejším. Samozrejme tvrdé pasáže nechýbajú, ale Moonspell sa na rozhodli viac experimentovať a novinkaneobsahuje vyslovenú hitovku. Tento album je však koncepčný a je ho potrebné takto k nemu pristupovať. V mojej zbierke si každopádne miesto našiel.

Pridal: Henry
Pridané: 02.12.2017
Hodnotenie: 8/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky