cd_2017_040 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
PARADISE LOST - Medusa

ParadiseLost sú už niekoľko rokov považovaní za legendu. Keď to spočítame, je viac ako dvadsaťpäť rokov na scénepriam obdivuhodné. K spomínanému výročiu kapela vyrukovala s vynikajúcim albumom ThePlagueWithin, ktorý znamenal nielen návrat k ťažkotonážnemu doomu zo začiatkov kariéry ale aj k Nickovmugrowlingu. Samozrejme všetci čakali ako sa s tým ParadiseLost popasujú na nasledujúcich albumoch.

Novinka, ktorá uzrela svetlo sveta po dvoch rokoch od uverejnenia ThePlagueWithin nesie názovMedusa, a je jeho dôstojným nástupcom. Vskutku nápady, ktorými disponuje Gregor Mackintosh sú niekedy až neskutočné. Keď k tomu pripočítate jeho angažovanie vo Vallenfyre, ktorým mimochodom začiatkom leta vyšla tiež novinka, je to k neuvereniu, že sa to dá skĺbiť dohromady. Je pravda, že súčasná skoro až funeraldoomová tvorba je čiastočne odrazom tvorbyVallenfyre, ale nedajte sa zmiasť, na Meduse nájdete klasický rukopis tvorby ParadiseLost. Aj keď zaradiť hneď na začiatok, ťažko stráviteľnú osemminútovkuFearlessSky chcelo odvahu. No aj to svedčí o veľkosti sebavedomiakapely. Songy na albume sú skôr pomalšie, poctivý doom je tu poriadne cítiť. Najprístupnejšia a možno najrýchlejšia skladba je Blood And Chaos, pravdepodobne preto aj zvolená ako video (tiež mimochodom vydarené). Drsný zvuk celého albumu podtrhuje growling, ktorý tu prevažuje a Nick sazbytočne nepúšťa do čistých vokálov. Tie sú azda najvýraznejšie na skladbe TheLongestWinter. No a vrcholom Gregovho umenia je záverečná UntilTheGrave, kde sa preleje vokál do melodických gitarových riffov.

Komu by to bolo ešte málo, tak na bonusovej verzii (JapaneseEdition)nájde ťažkotonážnu FrozenIllusion, ktorá vás úplne pochová. Veľmi chytľavou môže byť aj ďalšia bonusovkaShrines, kde sa čistý vokál vystupňuje do growlingového refrénu. No a úplne uvoľnená je posledná bonusovkaSymbolicVirtue.

Pre mňa je Medusa potvrdením, že ParadiseLost sú znova v posledných rokoch opäť pri plnej sile. Je jasné, že už to nebude ako pred dvadsiatimi rokmi, ale kvalita tohto albumu je neoddiskutovateľná.

Pridal: Henry
Pridané: 02.10.2017
Hodnotenie: 9,5/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky