cd_2017_039 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
LACRIMOSA - Testimonium

Gotické duoTila Wolf a Anne Nurmi, Lacrimosa, je známe ako jedna z najúspešnejších predstaviteľov tzv. „Novej nemeckej kultúry smrti“ v deväťdesiatych rokoch. Skupina postupne vyvíjala svoj vlastný štýl blížiaci sa k power metalu, ale stále s prvkami gotiky. V súčasnosti mixujú elementy heavy metalu, rocku a klasických hudobných nástrojov. Ich texty sú hlavne o osamelosti, smútku, temnote, zúfalstve a láske.

Novinka Testimonium je requiem v štyroch aktoch venovaná hudobníkom ktorí nás opustili v roku 2016 a ktoré ovplyvnili detstvo a vnímanie hudby Tila Wolfa. Spomínal hlavne vizionára Bovieho, jedinečnosť Princa alebo melancholika Leonarda Cohena.

A jedná sa o vskutku impozantné dielo hodne týchto majstrov hneď od počiatočnej skladby„Keď naši hrdinovia umierajú“.  Dielo Lacrimosirozoberať do detailov by som mohol, ale toto vskutku majstrovské dielo by vydalo na samostatný román, takže úplné detaily vynechám, počúvajte sami. Čo ale musím vyzdvihnúť a čoma priklincovalo do kresla (ešte že som sedel) bol opus Nach der Sturm. Dámy a páni, tak takto sa robí Gotika. Toto je stará poctivá Lacrimosa. Aj keď za takúWeltenbrand, by sa nemusela hanbiť nejedna deathovásmečka. Tilo zase raz prekvapil rozsahom svojho hlasu, a do toho šialenésláčikové intermezzo, hmm... Následne sa Akt II uzavrie orchestrálnymspôsobom, no nádhera. Skutočne, spôsob ako namixoval Tilo a spol novinku je dôstojnourozlúčkou pre majstrov ako Bovie a spol... Niekto by sícemoholnamietať, že nemčina, v ktorej  je väčšina textov sa na gotiku veľminehodí, ale práve týmto jazykom vyjadruje Lacrimosasvoje pocity, podobne ako XIII.stoletív češtine. No dobre skladbaBlackweddingday, je výnimkapotvrdzujúca pravidlo. A druhá, anglicky spievaná,My Pain je vyslovene ušitá na mieru Anne Nurmi,kde jej vyjadrenie bolesti v hlase skôrpripomínanaštvanosť. Korunováciou albumu je titulná a srdcervúcaTestimonium. Nie je potreba viac slov...

Tilo Wolf  je Lacrimosa  a vystaval tento monument na základoch smútkuzo straty legiend a skutkov, ktoré vykonali. Inak sa to povedať nedá. Je to jedno z najlepších diel Lacrimosi a môj ašpirant na album roku.

Pridal: Henry
Pridané: 15.09.2017
Hodnotenie: 10/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky