cd_2017_033 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
DOGMA INC. - Blacksun Flowers

Slovenská metalová scéna tento rok vyvrháva zo svojich podzemných útrob neuveriteľné množstvo kvalitnej muziky.Jeden album strieda druhý a drvivá väčšina potvrdzuje svetové kvality a silu našej kovovej scény. Avšak materiál na svoj druhý dlhohrajúci album mala DOGMA Inc. zo Šale už dávno nahratý.Udialo sa tak vo vychýrenom bzeneckom štúdiu Shaark, no na oficiálne vydanie dosky „Blacksun Flowers“ si chlapci museli počkať dlhé dva roky. Zaujať svojou muzikou nie je jednoduché, hlavne v súčasnej záplave nových kapiel, ktoré nie sú natoľko originálne. Práve preto sa občas stane, že znechutený vydavateľ proste zahodí „do koša“ spolu s ostatným hudobným balastom aj kvalitnú nahrávku. Možno to bolaj prípad dosky „Blacksun Flowers“, ktorá k balastu určite nepatrí.

Hudobný materiál na ňu vznikal postupne, chlapci sa nikam neponáhľali, sem-tam sa objavili aj na pódiu a pre mňa to bol vždy zážitok aj napriek tomu, že som ich tvorbu nemalazmapovanú. Ale predpokladám, že to gro tvorili práve skladby z aktuálnej dosky. Koncerty boli thrashové, agresívne a mali skvelý drajv; hudobne to znelo progresívne a poriadne groovy,. A presne taký je album „Blacksun Flowers“. Prítomnosť ducha starej PANTERY sa v prípade DOGMY nedá poprieť. Môžu za to hlavne melodické groovy gitarové linky, celková rytmika, ako aj Gumihoanselmovský vokál. Nejde tu však o žiadnu kopírku, skôr o podvedomý vplyv, či inšpiráciu, ktorej neunikne ani jedno hudobné zoskupenie. Súvis to môže mať aj s príchodom Gumiho, ktorý predtým pôsobil v PANTERE revival (jeden z tých vydarenejších revivalovna Slovensku) a tie panterovské gitary mal proste v rukách. Keď sa však započúvate pozornejšie, zistíte, že chlapci majú bezpochyby v obľube aj Francúzov GOJIRA (napr. skladba „SkinlessBeast“). Zaslúžili sa o to niektoré gitarové linky, hlavne kvílivé pasáže a antirytmické časti. No a najviac sa to odrazilo v skladbe „Oxidizer“, ktorá je aj jednou z najvýraznejších na albume. Ale aj mnohé ďalšie gitarové obraty mi pripomínajú pasáže z ostatného albumu „Magma“. Najdôležitejšie však je, že album ako celok je pestrý, melodický, progresívny a ani náhodou vás nemôže nudiť. Nájdete tu nespočetné množstvo rytmických zvratov, album prekypujeenergiou a dynamikou, a prekvapenia ako napríklad ženský vokál v skladbe „Devil Speed“, či akusticky ladená záverečná skladba „Dead Man Walking“ mu dodávajú jedinečný šmrnc. Nie je za tým nič iné ako vyhratosť, poctivé skúšanie a nesmierna trpezlivosť.

Čo viac dodať?Títo muzikanti nie sú žiadni začiatočníci, vedia čo chcú a idú si za tým. „Blacksun Flowers“ je kvalitný album! Možno tu postrádať absolútnu originalitu, ale to je v súčasnej záplave kapiel skôr výsadou ako pravidlom. Verím, že DOGMA ešte nepovedala ani zďaleka posledné slovo a našu kovovú scénu obohatí o ďalšie originálnejšie nahrávky.

Pridal: Petra Šrámková
Pridané: 17.08.2017
Hodnotenie: 9/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky