cd_2017_008 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
DYSANCHELY - Reborn

Trnavská formácia DYSANCHELY nie je na našej scéne žiadnym nováčikom, ich meno sa v metalovom podzemí skloňuje vyše dvadsať rokov.Avšak v mojom hľadáčiku bolo vždy iba TO meno, ktoré sa mi nikdy nespájalo s konkrétnou hudbou.Vedela som o nich len s rozprávania, a keďže posledný počin „Nausea“ má už dobrých desať rokov, nečakala som, že sa ešte niekedy objavia na scéne.

Ale DYSANCHELY povstali z popola a už pri koncertoch po ich návrate som si začala uvedomovať, že presne niečo takéto tu kurva chýbalo! Melodický death metal švédskeho strihu, ktorý v jeho modernejšej forme v súčasnosti reprezentujú kapely ako THE BLACK DAHLIA MURDER, či HEAVEN SHALL BURN. Nový počin trnavských hudobníkov nesúci príznačný názov „Reborn“ si na rozdiel od spomínaných formácií zachováva surovosť a oldschoolovýfeeling, čo chceli páni docieliť zrejme aj po zvukovej stránke. Aj keď neviem, či je v mojej kompetencií hodnotiť zvuk nahrávky, ktorá bola mimochodom celá zbúchaná v štúdiu Shaark, mne sa zdá byť trochu utopený.Bicie sú dunivé (hlavne rytmičák) a gitary, aj keď sú dostatočne výrazné, pôsobia trochu stroho. Chýba mi tam právetá sviežosť a šťavnatosť, ktorú si pamätám z ich nedávnych koncertov a ktorá sa pri tak údernej a intenzívnej hudbe proste žiada. To ale neuberá albumu na kvalite po skladateľskej stránke. Čo sa týka melodických žánrov, mohlo by sa zdať, že gitarové linky súčasto obohraté, či len zľahka obmenené. Jednoducho povedané, niekedy máte proste pocit, že ste danú pasáž užpredtým počuli. Dôležité je však melodické linky nielen jedinečne zložiť, ale aj umne zapasovať do konceptu celej skladby tak, aby výsledná atmosféra dokázala poslucháča pohltiť a chytiť za srdce. A to sa pánom jednoznačne podarilo!Skladby sú pomerne chytľavé, svižné a spájajú v sebe zdravú agresivitu a dravosť, ale pri tom vás úplne vtiahnu a dostanú savám pod kožu aj vďaka pomalším emotívnym častiam. Moja najobľúbenejšia skladba, ktorá podľa mňa odzrkadľuje celú podstatu kapely, a s mojím skromným želaním aj jej ďalšie smerovanieje skladba „Mist“. Je to asi najväčší hit a trochu mi svojím rázom pripomína spomínaných Nemcov HEAVEN SHALL BURN, takže dúfam, že budúca tvorba sa bude niesť v podobnom modernejšom duchu. Dokonca aj vokalista Zdeno má podobný surový, miestami až nepríčetný vokál ako MarcusBischoff a nezachádza ani do klasických vokálov, čo je pre ich melodický death metal veľmi pozitívne.

Obal albumu, ktorý mimochodom vyšiel u GothoomProductions, je celkom vkusný, síce neurazí, ale ani príliš nenadchne. Drak požierajúci svoj chvost, nazývaný aj Ouroboros symbolicky odzrkadľuje nielen titul albumu „Reborn“ – znovuzrodenie, ale aj sebaobnovu a znovaoživenie kapely, ktorá je na veľmi dobrej ceste k obohacovaniu našej scény ďalšími kvalitnými nahrávkami. Takto silný odkaz na starú švédsku školu v podstate v našom hudobnom podsvetí neexistuje, a preto si treba DYSANCHELYpestovať a podporovať ich. Určite majú na slovenskej metalovej scéne svoje miesto!

Pridal: Petra Šrámková
Pridané: 09.03.2017
Hodnotenie: 7/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky