cd_2016_022 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
NOKTURNAL MORTUM & GRAVELAND - The Spirit Never Dies

The Spirit Never Dies, příznačný titul pro čerstvé split album, na němž se podílejí dvě kapely kultovního statusu. Jedná se o ukrajinské Nokturnal Mortum a polský projekt Roba Darkena - Graveland. Samozřejmě spojení těchto jmen vzbudilo před vydáním materiálu velká očekávání v každém, kdo vyznává žánr pagan/black metal a ví něco o undergroundové scéně. První reakce po zveřejnění skladeb na sebe dlouho nenechaly čekat. Ihned se mezi lidmi strhla vřava Nokturnal Mortum vs Graveland. Dohady, kdo patří mezi vítěze a kdo je poražená, válející se mrtvola na bitevním poli, obsadily internetové diskuze jako hejna vran hodujících na ostatcích padlých vojáků. Můj rozsudek zní Ukrajina vítězství, Polsko na kolenou. Mohl bych takto článek snadno ukončit. Tak snadná steč to však nebyla a i přes negativní náhled na Graveland není nic na první poslech tak snadné.

Trubky, připomínající úvod posledního, řadového alba "The Voice of Steel" daly ihned jasně najevo, jakou cestou se Nokturnal Mortum vydají. Vše působilo jinak, než v úvodu desky minulé. Chlad, žal a bitevní vřava, takovou atmosféru navozuje intro spolu s úvodem první skladby. Křik obětí války, palba s pušek a samopalů dávají jasně najevo, jaké téma ovlivnilo Ukrajince při tvorbě materiálu. Dvě kompozice „Східний злам“ a „В кайданах часу“ nepřinášejí žádnou změnu, co se minulé desky týče, a na první poslech nepřekvapí. Nokturnal Mortum zde vsadili na zvuk, s nímž započali novou kapitolu právě na posledním, dlouhohrajícím albu. Silně atmosférický pagan/black metal, využívající až art rockové postupy. Opět je zde kladen důraz na emotivní stránku, posilující sdělení muzikantů. Varggothův vokál vzbuzuje mnoho pocitů, od hrdosti až k breku. Produkce je čistá, nečekejte UG špínu, ale odklon k větší moderně. Hmatatelná je také bravurní práce s aranžemi a detaily, odkrývající se postupně při vícero posleších alba.

Kupříkladu druhá skladba "В кайданах часу“ s baladickým nádechem a nasamplovaným úvodem disponuje ukrytými, jemnými, klavírními linkami pod svou křehkou slupkou.

Melodie a progresivita jsou současní Nokturnal Mortum. Ať chceme, nebo ne. Žádná špinavá hniloba, absence vichřic prohánějících stébla trávy. Vyznavači primitivní old school tváře kapely si na své nepřijdou. Ti, co mají rádi moderně pojatý zvuk Varrgothovy party, si budou pomlaskávat.

Graveland, pagan metalová vichřice z Polska slábne, slábne a slábne. Čím více je okázalejší věkem, tím se blíží více podobě slabému vánku, hladícímu listoví korun stromů na místo prohánění hladin moří a tvoření mocných vln útočících na kamenitou pevninu. Intro mi po prvním poslechu dodávalo i přes počáteční pochyby (které se potvrdily), naděje na to, že jsem se v nízkém očekávání mýlil. S první skladbou „Lodowy labirynt“ ovšem přichází jakýsi nemastný, neslaný black metal, s absencí epiky známé u Robových děl. Průměrné kytarové linky, utahané a unavené. Šedivý průměr beze snahy nějaké zajímavosti. Po nějakých těch uběhlých minutách nudy vše zachraňují housle a čelo umělkyně známe z bočního Darkenova středověkého projektu Lord Wind. Vábivé, folkově laděné linky konečně posunují skladbu někam na vyšší stupínek kvality. Šedivý, mrtvý kámen pokryly překrásné, živé květiny vonící čerstvostí. Druhá skladba se nese ve stejném duchu, jen je nepatrně svižnější a pro to i poutavější. Housle s čelem jsou zde zastoupeny trochu větší měrou než v předchozí hudební stopě, a to taky přináší osvěžující pocity. Robův hlas v obou skladbách působí prázdně. Jeví se jako chraplák zmírajícího starce. Chtělo by to přidat více razantnosti, agrese a emocí.

Graveland zde sice kritizuji, avšak snaha vyrovnat se první smečce přináší i nějaké ty pocity naděje do budoucna. Kdyby Rob zapracoval na kvalitních riffech, přidal typickou epičnost a zakomponoval více folkových nástrojů, dal by své muzice nový kabát, možná by to jeho zvuk učinilo čerstvější a konečně by se tak pohnul z bažiny, do které se zatím potápí. Každý si však najde svého vlastního vítěze ukrajinsko–polské vřavy.

Tracklist:
Nokturnal Mortum – Нескореним instrumentální
Nokturnal Mortum – Східний злам
Nokturnal Mortum – В кайданах часу
Graveland – Intro instrumentální
Graveland – Lodowy labirynt
Graveland – Ostatni świt

Line-up:
Graveland
Rob Darken – zpěv, kytary, klávesy
Miro – bicí
Nokturnal Mortum
Bairoth – bicí
Rutnar – basa
Jurgis – kytary
Knjaz Varggoth – zpěv, kytary

Pridal: Radek Chlup
Pridané: 18.04.2016
Hodnotenie: Nokturnal Mortum 9/10 a Graveland 4/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky