cd_2016_010 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
WELICORUSS - Az Esm

Album „Az Esm“ od skupiny Welicoruss je podľa môjho názoru istým unikátom medzi kapelami, ktoré spadajú pod označenie „symphonic-black“ metal a to tým, koľko rozdielnych prvkov môžeme v tomto albume nájsť. Celý album v podstate strieda veľa, v metalovej hudbe, jedinečných prvkov ako sú nezvyčajné nástroje, operný ženský spev a textové prológy. Podľa môjho názoru tento album a kapela celkovo zvolili veľmi príjemné „skoky“ medzi jednotlivými štýlmi, ktoré sa plynule prelínajú a vytvárajú tak skutočný unikát v podobe tohto výplodu kapely Welicoruss.

V tomto kontexte nemôžem opomenúť ani videoklip, ktorý bol natočený k druhej piesni tohto CD a nesie aj názov našeho albumu, teda „Az Esm“. Musím povedať, že spomedzi mnohých hudobných klipov, ktoré som mala možnosť na metalovej scéne pozorovať za posledných pár rokov vystupuje tento klip do popredia a to najmä svojím spracovaním, nápadom, hudbou, štýlom, kamerou a strihom. Proste pecka, dokonca som si ho pozrela dvakrát, mňa osobne veľmi zaujal. Spomeniem len pár vecí, ktoré osobne považujem za tie, ktoré robia tento klip výnimočným. Hneď prvá vec bol make-up kapely – neónový war-paint, úžasne podčiarknutý temným nádychom prostredia, bol presne to, čo vás prinúti podvedome rozhodnúť sa: „Áno, tento klip si určite pozriem celý, konečne niečo s nápadom“. Mužskú polovičku našej populácie určite zaujmú tanečnice, ktoré dotvárajú zvláštnu magickú atmosféru bez toho, aby sme tam našli čokoľvek vulgárne. Ide jednoducho o skutočne vkusný a ladný tanec dievčat, ktoré popri drsných rusoch dávajú tomuto videu ozajstný „nový“ štýl.  Hlavným námetom klipu bolo dievčatko sediace na vysokej stoličke, nad bandou divných, „prekliatych“ tvorov. Keďže tento zámer nebol v klipe úplne objasnený, spracovanie klipu otvára možnosti aj našej predstavivosti a to je fajn. :) Ale už nebudem viac prezrádzať. :) Myslím, že v tejto chvíli som vás už naladila dosť, tak sa pomaly presuňme k podrobnejšej analýze hudby a piesní.

Album začínal zaujímavým prológom, ktorý začína slovami „Az Esm...“ teda „Ja som...“. Album rozpráva istý príbeh a má aj istú postupnosť, takže v tejto chvíli je poslucháč naisto naladený zistiť, čo to asi bude. Prvých niekoľko piesní je dobrých, aj keď to nie je niečo, pri čom zdvihnete hlavu a ostanete počúvať so zatajeným dychom. Z týchto prvých  piesní by som však určite vypichla pieseň „Sons of The North“ (má mimochodom aj videoklip), ktorá má pútavý refrén, ale to je zatiaľ tak všetko. Situácia sa začne radikálnym spôsobom meniť pri piesni Fires Of Native Lands. To je tá zmena, ktorú moje dosavadné počúvanie tohto albumu potrebovalo! Mystická, krásna pieseň s myšlienkou, aj keď kapela ku koncu opäť pritvrdí a vracia nás do toho skutočného blacku, ktorý chceme počúvať. Keď sa dostanete ku piesni Dolmen, ste už 100% presvedčení, že tento album JE DOSŤ DOBRÝ a pocit jednotvárnosti piesní zo začiatku albumu ustupuje do pozadia. Áno, toto je pieseň, ktorú sa oplatí natiahnuť do mobilu a vypočuť si ju pri prechádzke nočným lesom a užiť si tú chladnú, tajomnú atmosféru, ktorú tento album ponúka. Super, chalani!

Dojazd albumu sa nesie v znamení neustále meniacich sa nápadov a spracovania hudby a tak vás utvrdí v presvedčení, že rozhodnutie počúvať (a kúpiť) si tento album bolo najlepším rozhodnutím, čo ste dnes urobili. Toto je symphonic-black tak, ako si ho pravdepodobne predstavujeme, vo svojej skutočne honosnej podobe.

Booklet albumu – tu nie je čo dodať. Proste dobrý, výstižný, nápaditý s lyricsmi piesní, fotografiami hudobníkov a podivnými kresbami, ktoré vystihujú tajuplnosť tohto albumu. Cover pôsobí síce trochu nezrozumiteľne, keďže sa jedná o zvláštnu symbolickú kresbu, ale po čase počúvania zistíte, že toto je to, čo tú hudbu vystihuje, aj keď tomu v ten moment nie úplne rozumiete. :) Výborný album po všetkých svojich stránkach. Teraz sa len tešiť na nejaký ten koncert Welicoruss, aby sme si poriadne zaskákali na dobrú hudbu. :)

Proste super, chalani, len tak ďalej!

Pridal: Andrea Boksová
Pridané: 14.02.2016
Hodnotenie: 9/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky