cd_2015_056 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

HORNA - Hengen Tulet

Finsko, země ne plná jen přírodních krás, lesů a zasněžených hor, ale také až k prasknutí napěchovaná metalovými klenoty, a to klenoty černě zbarvenými. Většina fanoušků zná finskou scénu jen díky skupinám NIGHTWISH, ENSIFERUM či CHILDREN OF BODOM, black metalisté však nachází své poklady jinde. My, kteří máme srdce prohnilé a temné jako noc, hledáme své poklady a inspirace v ponurých hvozdech, plných zmučených duší a všudypřítomného zásahu pekla. Na okraji zájmu mas a mainstreamu. Pro mě slovo Finsko znamená jména jako BEHEXEN, HORNA, SATANIC WARMASTER, BAPTISM či SERGEIST. HORNA - toto uskupení patří k vrcholu, jejž finská UG scéna nabízí. Kapela funguje od roku 1993, nejprve pánové vystupovali pod názvem SHADOWED, o rok později bylo na světě satanovo dítě HORNA. Finská scéna je neuvěřiltelně propletená, až máte pocit, že každý každého zná. HORNA, BEHEXEN, SARGEIST, BAPTISM, to jsou všechno smečky, které si prohazují hudebníky a onen fakt je propojuje a tvoří takovou partu srdcařů, kteří tímto žijí. Na album, o kterém právě čtete, jsem se těšil, i když jsem věděl přesně, co dostanu. HORNA totiž nikdy nevybočila ze zaběhnutých kolejí, proto ji někteří již neberou vážně, či ji zavrhli, neboť každé album je téměř totožné, jako to předchozí. Tito raraši ale na vše kašlou a dělají hudbu, jakou mají rádi, neberou si servítky a nestarají se o nic než o to, nahrát agresivní black metal nejvyšší kvality.

Nové CD "Hengen Tulet" je mírným krokem zpět, je totiž divočejší, ubylo středních temp a houpavých heavy melodií, HORNA se navrátila k splašenějšímu výrazivu. Bicí Vainaji, který dále působí v SARGEIST či SATURNIAN MIST, jsou šílenstvím, bubeník je drtí v šílených rychlostech. Zvuk je špinavá prasárna jako ze starých devadesátých let, je možná i mírně přehulený, ale zde to působí dobře. Občas mám pocit, že bicí mohly být tišší a vokál více v popředí. Ale na škodu to není, mně to ve výsledku sedí. Zpěv Spellgotha, zvráceného perverzního mnicha, je více skrytý za vrstvami riffů a bicích, muzika tak působí více jako ucelené bahnisko. Jeho projev je jedním slovem zvrhlý, skřeky, fanatické výkřiky, to vše z jeho hrdla uslyšíte. Samozřejmě ne každému to může sednout.

Sratraugh a Infection hrají primitivní, ale účinné a agresivní riffy. Ona hudba je jako celek jednoduchá, ale o to intenzivnější. V jednoduchosti je síla, HORNA měla vždy tah na branku, disponovala až punk/heavy rytmickými prvky. Zde muzikanti zní jako vichr v horských průsmycích, jenž bičuje skalní stěny. Miluji ty jejich zvraty, například typické přechody mezi rychlostmi na nejvyšší otáčky a houpavými, údernými až heavy rytmy. To zde ovšem nečekejte v takové míře. Na nové desce převládá ten první element, na poměry skupiny to ale není nějaký rázný posun, vadí to snad? Ne, dostáváme HORNU, jakou máme rádi. Kapela si prostě maže ten svůj devadesátkový old school black, poctivě a s nasazením.

Muzikanti nahráli primitivní, zlem nasáklý black metal, který potěší staromilce či vyznavače špíny. Líbí se vám diskografie Finů? Budete si pomlaskávat. Nemáte-li skupinu rádi, ani to neposlouchejte. Finsko nás zásobí pravidelně novými deskami, BEHEXEN možná mírně vedou, ale i tak HORNA zplodila pekelné album, jsem zvědavý, jaká kapela z těch, jež jsem jmenoval, vytvoří album, které Hornu překoná. Nyní jsou v očekávání BEHEXEN, tak do toho, pánové!

Album vyšlo u World Terror Committee v roce 2015.

Tracklist:
1. Amadriada
2. Ajan päättyessä
3. Nekromantia
4. Tämä maailma odottaa
5. Saatanalle
6. Puhdas
7. Ikuisuuden kynnyksellä
8. Sodan roihu
9. Hurmos
10. Profeettasi

Sestava:
Shatraug - kytara
Infection - kytara
Vainaja - bicí
Spellgoth - zpěv
Hex Inferi - basa

Pridal: Radek Chlup
Pridané: 12.12.2015
Hodnotenie: 7,5/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky