cd_2015_018 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

DOOMAS - La Muerte

Začnem tým, že sa mi po prvý krát dostalo do rúk kompletné CD známej slovenskej doomovej kapely Doomas a musím povedať, že ma naozaj zaujalo. Popravde, snažila som sa nemať žiadne konkrétne očakávania od ich nového albumu „La Muerte“, ale po niekoľkom vypočutí celého playlistu som svoj názor mnohokrát menila a ako sa povie „okresávala“.

V prvom rade oceňujem, ako mi bolo CD ako celok doručené a keďže som mala možnosť posudzovať aj obal a jeho grafické vyhotovenie, prvý dojem bol skutočne výborný – album a jeho vizáž na mňa pôsobí dojmom príjemnej depresívnej suverenity a je skutočne excelentne spracovaný, čo samo o sebe musí pôsobiť príjemne na každého, komu sa dostane do ruky ešte predtým, ako si ho vypočuje. Booklet albumu, obohatený o zaujímavé grafické výtvory a profesionálne fotky kapely už sám o sebe navádza poslucháča, aby si v pokoji sadol a album si vypočul – a to podľa môjho názoru aj vtedy, pokiaľ dotyčný nie je zrovna milovníkom ťažkého doom metalu.

Po spustení CD bol môj prvý dojem viac ako pozitívny, pretože album začína veľmi zaujímavou a prekvapivo jemnou harmóniou. Potom, ako to už býva, nastupuje na scénu Doomas vo svojej skutočnej tvrdej podobe. Už pri zaregistrovaní týchto dvoch – podľa mňa veľmi zaujímavých, ale nie netradičných – prvkov som mohla predpokladať, že album bude plný hudobných paradoxov, zaujímavých riffov a protikladov v kombinácií s klasickou, ale veľmi príjemnou ponurou náladičkou, ako nám vie hudba od tejto kapely priniesť. A nemýlila som sa.

Aj keď som pôvodne nemala v pláne zachádzať do konkrétnych detailov, ako sú jednotlivé piesne, nedá mi nevypichnúť podľa mňa úplné topky tohto albumu, ako je úvodná „Insorcism“, potom skladba „La Muerte“ a záverečná „Forlorn“, ktorá bola použitá aj ako inšpirácia pri tvorbe ich nového, prinajmenšom „zaujímavého“ videoklipu. Keďže som nechcela obísť ani túto skutočnosť, pretože video, ktoré je väčšinou určené na lepšie definovanie albumu a jeho myšlienky a ku albumu takisto neodmysliteľne patrí, chcela by som ho aspoň zopár vetami zhodnotiť, takže: Spracovanie – výborné, za ktoré sa určite ani pred očami zahraničných poslucháčov skutočne nemusíme hanbiť. Nápad – zaujímavý, aj keď sa môže zdať, že námetom podobný iným kapelám podobného zamerania. Stvárnenie – nuž, tu to v mojich očiach trošku (ale naozaj len trošku) pokrivkávalo, pretože sa mi zdá, že postavy trochu moc počas natáčania konzumujú a celý videoklip je tak trochu moc o vykreslovaní prostredia než o príbehu, ktorý som ja celý čas očakávala. Celkový dojem – dosť dobrý, aj napriek zopár výhradám, ktoré však hodnotím ako subjektívne a preto by určite nemali uberať na hodnotení klipu ako celku. V rámci našich možností na Slovensku ale aj vo svetovom meradle máme byť naozaj na čo hrdí. Už len samotná skladba „Forlorn“ je podľa môjho názoru excelentná, hlavne úvod ma skutočne donútil sa nálade hudby úplne oddať, pretože aj napriek starému dobrému klasickému doom-metalovému „orámovaniu“ skladby jej určite nechýba dosť dobrá dávka originality. Túto skladbu zároveň hodnotím ako topku albumu, avšak v mojich očiach určite nezaostáva ani „La Muerte“. Výborná práca.

Nuž, ale ako to už býva, budem trošku aj kritická, keď poviem, že album ako celok na mňa pôsobí trošičku monotónnym dojmom. Myslím si však, že značnú zásluhu má na tom aj vokál, ktorý je v mojich očiach po celú dobu výraznejšie nezmenený a jednotvárny, aj keď pána speváka hodnotím pozitívne. Možno by to chcelo len minimálnu zmenu v podobe pasáží spievaných klasickým vokálom, ako to bolo napr. v piesni z predošlej tvorby s názvom „Lost Angels“, kde hlavný nápev spievala speváčka.

Nuž, na záver len poviem, že výraznejšiu kritiku na tento album určite nemám dôvod prinášať. Veľmi sa mi páči aj tematika textov a celkové spracovanie – každopádne odporúčam teda vypočuť. :)

Priadal: Andrea Boksová
Pridané: 29.04.2015
Hodnotenie: 7/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky