cd_2015_011 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

NAPALM DEATH - Apex Predator - Easy Meat

Sú to pravdepodobne najväčšie legendy extrémnej hudby na tejto planéte, ktoré definovali žáner zvaný grind core. Vždy radi experimentovali a do svojej divokej hudby primiešavali esencie punku, death metalu, hard coru či industrialu. No a v neposlednom rade v ich bohatej diskografii budete len ťažko hľadať nejaké hluché miesto. To sú  NAPALM DEATH.

Na ich aktuálnej novinke sa táto štvorica britských hudobníkov čiastočne vracia do obdobia rokov 94–96, kedy obohatili svoju diskografiu albumami „Fear, Emptiness, Despair“ a „Diatribes“. Opäť tu vanie príjemný industriálny závan, ktorý je podporený veľmi špecifickým zvukom. Zároveň z nových piesní vyžaruje punková rebélia a dych vyrážajúca dravosť. Celkovo je nahrávka veľmi pestrá a mimoriadne svieža. Nie je na nej cítiť ani len náznak stagnácie či nevedomého seba vykrádania. Každá pieseň má v tejto kolekcii svoje pevné miesto a každá ju svojim spôsobom obohacuje. Oproti minulej nahrávke sa trochu zmenili vokály. Mitchov ukričaný spev dostal čiastočné voľno (našťastie nie úplné) , no a Barney okrem svojho typického prejavu prekvapuje najmä melodickým spevom, ktorý mu mimoriadne svedčí. A práve v kombinácii s chytľavými gitarovými riffmi a pomalšou rytmikou mi najviac pripomína spomínané nahrávky z deväťdesiatych rokov. No nemusíte sa báť, že by nám ND vymäkli. To sa asi nikdy nestane. Práve naopak. V istých momentoch až neskutočne tlačia na plynový pedál a valcujú všetko, čo im stojí v ceste. V tých najdivokejších pasážach vanie z piesní atmosféra ich ranných nahrávok a novinka preto občas pôsobí ako schizofrenický pacient, v ktorom sa striedajú alter egá ako na bežiacom páse. Verím, že piesne z nového albumu naberú tú správnu intenzitu na koncertoch, ktoré sú v podaní ND nezabudnuteľné.  


NAPALM DEATH povyťahovali svoje najlepšie ingrediencie a pripravili nám mimoriadne príťažlivý album. Pochvalu zasluhuje aj originálny prebal so zabaleným  ľudským mozgom, pripraveným do predaja na pulty hypermarketov. Ten je inšpirovaný textami piesní pojednávajúcimi najmä o modernom poňatí otroctva, ktoré sa v skrytej forme vyskytuje v moderných politických zriadeniach.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 01.03.2015
Hodnotenie: 10/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky