|
Stáva sa zvykom, že takmer
každý letný festival má aj svoju zimnú verziu. Takto je to aj v prípade
festivalu Masters of Rock, ktorý na budúci rok bude oslavovať svoje desiate
výročie a vybudoval si nielen v čechách, ale aj v zahraničí
veľmi silnú pozíciu a tak zaujal miesto v diároch nielen fanúšikov,
ale aj kapiel. Priam idylická predstava, ale pre náš národ slovenský ostáva
len cestovanie. Na štastie Morava nie je ďaleko.
|
|
Poslednú novembrovú sobotu sa
už niekoľko rokov koná jednodňovka Zimný Masters of Rock. Ťažko povedať ktorý
ročník bol lepší, pretože každý bol svojím hudobným obsadením špecifický. Či
už prevládali speváčky, veľké hardrockové hviezdy, vždy to fanúšikovia
ocenili vysokou návštevnosťou. Tento rok bola zostava kapiel tvrdších
metalových žánrov a práve toto bol zrejme dôvod prečo sa z haly
Euronics museli premiestniť do vedľa stojaceho zimného štadiónu a tak
tento rok prívlastok „zimný“ bol skutočne na mieste, pretože aj šatňa na
odloženie kabátov bola asi myslená len ako vtipný doplnok. Vďaka
profesionálnemu a dobre zohratému technickému tímu sa nevyskytli žiadne
meškania, ani dlhé čakanie pred vstupnou bránou a podľa časového harmonogramu
sa dali aj hodinky nastaviť. Prvé kapely, ktoré začali „zahrievať“ halu boli
Benighted a Nervecell. Svojou hudbou ma kapely veľmi neoslovili, ale ich
pódiový prejav bol na mladé kapely pomerne suverénny a publikum sa im
tiež neotočilo chrbtom. Hackneyed boli náhradou za Septic Flesh. Bolo
trochu ťažké byť náhradníkom práve takejto kapely, ale na ich výkone bolo
vidieť, že veľmi dobre vedia kto mal byť namiesto nich. Pri prvých kapelách
by som povedal, že hudobne to nebola moja šálka kávy. Hackneyed bola tiež
mimo mojich obľúbencov, ale ich vystúpenie ma mimoriadne zaujalo. Švédi
Blowsight so zmesou punku a rock
´n´rollu bola prvá melodická kapela festivalu. Pomerne neznáma kapela si však
svojou chytľavou muzikou a energickým vystúpením od začiatku získala
pomerne veľkú časť fanúšikov. Čím viac sa vonku stmievalo tým viac hviezd sa
začalo meniť na pódiu. Nemecká hardrocková kapela Kingdom Come bola síce
prijatá rozpačito, ale to je asi údel tejto kapely odjakživa. Pod pódiom sa
trochu preriedilo, a postávali tu predovšetkým páni v rokoch. Niet
sa čo čudovať, pretože keď táto kapela v polovici osemdesiatych rokov
bola na vrchole slávy, mnoho z nich ešte len prichádzalo na svet.
Napriek tomu nie všetka mládež išla na zlatistý mok a tí čo ostali mali
určite dobrý dojem z ich vystúpenia. Ja osobne považujem vystúpenie
Kingdom Come za jedno z najlepších tohto večera. Ďalšou legendou boli
Coroner. Nikto by ani len nesníval, že sa títo švajčiari ešte niekedy vrátia
na scénu. Na svoje si prišli hlavne tí, ktorí pred viac ako dvadsiatimi rokmi
nosili na bundách nášivky kapiel Bathory, Celtic Frost, Venom a tieto
mená spolu s Coroner vyrývali do školských lavíc. Pre „úžasnú rýchlosť“
( rozrezanie rožku na hot dog cca 30 minút) násťročných dievčat
v cateringu som (ne)videl vystúpenie Morbid Angel. Prichádza kapela,
kvôli ktorej sem prišlo 85% fanúšikov a to bol aj správny čas pre oznámenie
kapiel, ktoré vystúpia na letnom festivale. Štadión naplnený do posledného
miesta a preto si Amon Amarth nemohli dovoliť nechať tento dav čakať
a taktiež svoje strhujúce vystúpenie začali na minútu presne. Niet čo
dodať len chválu, čo sa nedá povedať o hlavnej hviezde kapele Gamma Ray
spolu s hosťom, ktorým bol Michael Kiske. Kiskeho netreba nejako zvlášť
predstavovať a každému fanúšikovi melodického metalu je jeho meno známe.
Žiaľ je to už iba meno a výkon, kvalita, či celkové nasadenie sa
stratilo niekde v minulých rokoch, ktoré strávil v ústraní. Navyše
kapela narušila aj celkovú presnosť hracieho času, pretože 45 minút meškať je
dosť a príprava scény nebola v porovnaní s ostatnými kapelami o nič
zložitejšia. Ťažko povedať či toto bol hviezdny manier, alebo technický
problém. Jediný pozitívny dojem mal iba výber skladieb, ktoré dávno, alebo
ešte nikdy nehrali naživo a ich hosť netrápil mikrofón dlho, pretože zub
času mu z hlasiviek odhryzol poriadne veľký kus.
|
|
Na záver: Ako som už na
začiatku podotkol prívlastok zimný bol tento krát skutočne presné označenie
festivalu. Vynikajúca zostava kapiel, žiadne meškania (až na výnimku).
Mínusom je len spomínaná radšej nemenovaná cateringová spoločnosť, ktorá by
mala trochu sprísniť výberové konanie pracovníkov, alebo brigádnikov
a prehnane vysoké ceny. Trochu rozšíriť aj sortiment teplých nápojov,
pretože v tej zime by to bolo naozaj vhodné a chudák ten čo bol
šofér mal na výber len presso a turka pokiaľ chcel niečo na zahriatie.
|