Zimný Masters of Rock 2011, 26.11.2011, Zimný štadión Luďka Čajky, Zlín

Stáva sa zvykom, že takmer každý letný festival má aj svoju zimnú verziu. Takto je to aj v prípade festivalu Masters of Rock, ktorý na budúci rok bude oslavovať svoje desiate výročie a vybudoval si nielen v čechách, ale aj v zahraničí veľmi silnú pozíciu a tak zaujal miesto v diároch nielen fanúšikov, ale aj kapiel. Priam idylická predstava, ale pre náš národ slovenský ostáva len cestovanie. Na štastie Morava nie je ďaleko.

Poslednú novembrovú sobotu sa už niekoľko rokov koná jednodňovka Zimný Masters of Rock. Ťažko povedať ktorý ročník bol lepší, pretože každý bol svojím hudobným obsadením špecifický. Či už prevládali speváčky, veľké hardrockové hviezdy, vždy to fanúšikovia ocenili vysokou návštevnosťou. Tento rok bola zostava kapiel tvrdších metalových žánrov a práve toto bol zrejme dôvod prečo sa z haly Euronics museli premiestniť do vedľa stojaceho zimného štadiónu a tak tento rok prívlastok „zimný“ bol skutočne na mieste, pretože aj šatňa na odloženie kabátov bola asi myslená len ako vtipný doplnok. Vďaka profesionálnemu a dobre zohratému technickému tímu sa nevyskytli žiadne meškania, ani dlhé čakanie pred vstupnou bránou a podľa časového harmonogramu sa dali aj hodinky nastaviť. Prvé kapely, ktoré začali „zahrievať“ halu boli Benighted a Nervecell. Svojou hudbou ma kapely veľmi neoslovili, ale ich pódiový prejav bol na mladé kapely pomerne suverénny a publikum sa im tiež neotočilo chrbtom. Hackneyed boli náhradou za Septic Flesh. Bolo trochu ťažké byť náhradníkom práve takejto kapely, ale na ich výkone bolo vidieť, že veľmi dobre vedia kto mal byť namiesto nich. Pri prvých kapelách by som povedal, že hudobne to nebola moja šálka kávy. Hackneyed bola tiež mimo mojich obľúbencov, ale ich vystúpenie ma mimoriadne zaujalo. Švédi Blowsight  so zmesou punku a rock ´n´rollu bola prvá melodická kapela festivalu. Pomerne neznáma kapela si však svojou chytľavou muzikou a energickým vystúpením od začiatku získala pomerne veľkú časť fanúšikov. Čím viac sa vonku stmievalo tým viac hviezd sa začalo meniť na pódiu. Nemecká hardrocková kapela Kingdom Come bola síce prijatá rozpačito, ale to je asi údel tejto kapely odjakživa. Pod pódiom sa trochu preriedilo, a postávali tu predovšetkým páni v rokoch. Niet sa čo čudovať, pretože keď táto kapela v polovici osemdesiatych rokov bola na vrchole slávy, mnoho z nich ešte len prichádzalo na svet. Napriek tomu nie všetka mládež išla na zlatistý mok a tí čo ostali mali určite dobrý dojem z ich vystúpenia. Ja osobne považujem vystúpenie Kingdom Come za jedno z najlepších tohto večera. Ďalšou legendou boli Coroner. Nikto by ani len nesníval, že sa títo švajčiari ešte niekedy vrátia na scénu. Na svoje si prišli hlavne tí, ktorí pred viac ako dvadsiatimi rokmi nosili na bundách nášivky kapiel Bathory, Celtic Frost, Venom a tieto mená spolu s Coroner vyrývali do školských lavíc. Pre „úžasnú rýchlosť“ ( rozrezanie rožku na hot dog cca 30 minút) násťročných dievčat v cateringu som (ne)videl vystúpenie Morbid Angel. Prichádza kapela, kvôli ktorej sem prišlo 85% fanúšikov a to bol aj správny čas pre oznámenie kapiel, ktoré vystúpia na letnom festivale. Štadión naplnený do posledného miesta a preto si Amon Amarth nemohli dovoliť nechať tento dav čakať a taktiež svoje strhujúce vystúpenie začali na minútu presne. Niet čo dodať len chválu, čo sa nedá povedať o hlavnej hviezde kapele Gamma Ray spolu s hosťom, ktorým bol Michael Kiske. Kiskeho netreba nejako zvlášť predstavovať a každému fanúšikovi melodického metalu je jeho meno známe. Žiaľ je to už iba meno a výkon, kvalita, či celkové nasadenie sa stratilo niekde v minulých rokoch, ktoré strávil v ústraní. Navyše kapela narušila aj celkovú presnosť hracieho času, pretože 45 minút meškať je dosť a príprava scény nebola v porovnaní s ostatnými kapelami o nič zložitejšia. Ťažko povedať či toto bol hviezdny manier, alebo technický problém. Jediný pozitívny dojem mal iba výber skladieb, ktoré dávno, alebo ešte nikdy nehrali naživo a ich hosť netrápil mikrofón dlho, pretože zub času mu z hlasiviek odhryzol poriadne veľký kus.

Na záver: Ako som už na začiatku podotkol prívlastok zimný bol tento krát skutočne presné označenie festivalu. Vynikajúca zostava kapiel, žiadne meškania (až na výnimku). Mínusom je len spomínaná radšej nemenovaná cateringová spoločnosť, ktorá by mala trochu sprísniť výberové konanie pracovníkov, alebo brigádnikov a prehnane vysoké ceny. Trochu rozšíriť aj sortiment teplých nápojov, pretože v tej zime by to bolo naozaj vhodné a chudák ten čo bol šofér mal na výber len presso a turka pokiaľ chcel niečo na zahriatie.

pridané: 13.12.2011

Pridal: Michal Roháč

   
     

Foto: Henry

Všetky práva vyhradené. Materiál na tejto stránke je dostupný každému a slúži výhradne na informačné účely. Kopírovanie, pozmeňovanie, publikovanie bez písomného povolenia nie je povolené. * All rights reserved. The material on this site is publicly available and used for information purposes only. Any copying, modifying, publishing without written permission is not allowed. * Alle Rechte vorbehalten. Das Material auf diese  Seite ist öffentlich zugänglich und diene  nur zu Informationszwecken. Jede Vervielfältigung, Änderung, Veröffentlichung ohne schriftliche Genehmigung ist nicht erlaubt.

design by WICKY