13. júla 2024

Foto: Scott Moran10.6.2024 – TOOL, Night Verses – Wiener Stadthalle, Viedeň, Rakúsko


V pondelok 10.6.2024 sa vo Viedenskej Stadthalle konal dlho očakávaný a skutočne jedinečný koncert kapely Tool.

Tool zložená zo štvorčlennej zostavy, ktorú tvoria gitarista Adam Jones, bubeník Danny Carey, basgitarista Justin Chancellor a vokalista Maynard James Keenan.  Kapela dokonca opodstatnene získala 4 krát ocenenie Grammy a pravidelne sa ocitá v top priečkach hudobných rebríčkov po celom svete. 

Koncert otvorila kapela Night Verses, ktorá pripravila publikum na to, na čo všetci čakali.

Na začiatku show Tool spevák Maynard James Keenan publiku oznámil, že ak má pri sebe niekto svoj mobilný telefón, nech si ho strčí do zadku a nechá ho tam počas celej show a bolo to rozhodne opodstatnené. Kapela chce, aby diváci vnímali hudbu a ich show bez rozptyľovania sa pozeraním cez obrazovku.

Samotná show bola veľmi intenzívne vizuálna, kde počas celého koncertu na obrovskej LED obrazovke premietali hypnotizujúce až psychadelické vizualizácie, ktoré umocňovali  laserové lúče smerujúce do davu. V spojení s hudbou Tool to bol jedinečný zážitok, ktorý sa nedá prirovnať akejkoľvek inej show. Aj napriek tomu, že počas celého koncertu diváci sedeli ako v divadle sa na stoličkách nedokázali udržať. Ďalšia vec, ktorá pripomínala skôr divadelné predstavenie ako rockovú show, bola 10 minútová pauza v polovici koncertu. Vystúpenie Tool je rozhodne pre ľudí, čo dokážu vnímať hudbu inak a nie len povrchovo ako bežný konzument.

Vibrácie sa niesli celou Stadthalle a hudobníci samotní boli skôr v pozadí a len miestami vystupovali z tmy, čo len umocnilo vizuálny zážitok a človek sa o to viac dokázal sústrediť na samotnú hudbu. 

Pred koncom show spevák Maynard James Keenan odmenil divákov za poslušnosť a vyzval ich, že si môžu počas jednej piesne vybrať mobily a urobiť záznam alebo fotku ako spomienku.

Z organizačného hľadiska bolo toto podujatie (ako vždy v Stadthalle) zorganizované na maximálne profesionálnej úrovni. Žiadne šialené čakania v radoch alebo v šatniach, organizátor mal zvládnutý každý jeden detail. 

Túto dvojhodinovú show amerických Tool by som si opäť zopakovala kedykoľvek, pretože to bol skutočný hudobný zážitok a jeden z tých koncertov na ktorý budeš dlho spomínať.

Dorota Sámelová