13. júla 2024

Ako sa povie, na dobré sa čaká alebo kto si počká, ten sa dočká. Nie, nejdem robiť prednášku používania prísloví a porekadiel. Len práve tieto nejak sedia na dnešnú recenziu. Album, live album, na ktorý čakám dlho. Švajčiarski dark industrial metalisti SAMAEL konečne vypúšťajú do sveta jednu zo svojich najťažších zbraní, najväčších kalibrov – album Passage, tento krát v live verzii. 

Passage je jedna z najikonickejších nahrávok kapely SAMAEL. Patrí k tým, ktoré určujú ich zvuk, charakterizujú ich umenie a tvorbu. V roku 2022 oslavovala táto nahrávka už neuveriteľné 25. výročie. Kapela sa preto rozhodla pri tejto príležitosti usporiadať celé turné a práve jeho zastávka v poľskom Krakove je zvečnená na albume Passage – Live. Zvuk je krásne zmastrovaný, kapela šlape ako hodinky, tento album musí mať v zbierke každý fanúšik. Moja kritika má len jeden bod. Keď som prvýkrát počula, že Samael idú vydávať live, dúfala som, že dostaneme komplet živák aj s obrazom. Toto sa však nestalo, v každom prípade si viete vybrať zo škály zberateľských edícii albumu, ktoré su veľmi pekne spracované, čo určite ocení každý priaznivec fyzických nosičov. 

Passage – Live je krásnym zvečnením jedného skvelého koncertu, oslavy ikonickej nahrávky ešte ikonickejšej kapely. Skvelá práca! 

TRACKLIST:
Passage (Live)
Rain (Live)
Shining Kingdom (Live)
Angel’s Decay (Live)
My Saviour (Live)
Jupiterian Vibe (Live)
The Ones Who Came Before (Live)
Liquid Soul Dimension (Live)
Moonskin (Live)
Born Under Saturn (Live)
Chosen Race (Live) 
A Man in Your Head (Live)