13. júla 2024

ENGLISH BELOW

Album nesoucí název III
Třetí studiové album tohoto hardrockového projektu z New Yorku s Ed Terrym (Rage And Beyond, American Mafia) zpěvy/vokály a bubeníkem Carmine Appice (Cactus, Vanilla Fudge). Na albu ‚III‘ jsou přizváni JZ Barrell na kytaru, Randy Pratt (Cactus, The Lizards) na baskytaru. Mnoho dalších hostujících muzikantů – Pat Travers, Pat Thrall (Pat Travers Band, Hughes-Thrall), Dave Meniketti (Y&T), Vinne Moore (UFO ), Ron „Bumblefoot“ Thal (Guns N‘ Roses, Sons Of Apollo), Tracy G. (Dio), Jim Mccarty (Cactus), Tony Franklin (The Firm, Blue Murder), Derek Sherinian (Dream Theater, Sons Of Apollo).


Alan – Ahoj, a dobrý den všem. Kdo se bude podílet na rozhovoru?

Randy – Ahoj, Alane, jsem Randy… celý rozhovor udělám já. Hraji na baskytaru s tolika efektovými pedály, že možná občas nepoznáte, že vše hraji (JÁ) sám. Hádám, že byste mě mohli nazvat „hlavním podněcovatelem“ riffů.

Alan – V letošním roce vychází třetí album  projektu Ruffyunz s výstižným názvem III. Album III je koho nápadem? A muzikanty na toto album jste oslovily kde?

Randy – Po 45 letech, kdy jsem byl chlápkem, kterému neustále říkali: „Randy, ty. VÍTE, že NIKDO tolik nezkouší, že?“ Rozhodl jsem se, že chci dělat skladby víc než naživo vystupovat. Začal jsem hledat tzv. Garážovou skupinu, a psát hrubé aranže a vokály. Nebeským zásahem jsem byl v té době představen 3 klíčovým lidem v mém životě. Moje žena Joy, můj spoluproducent a chytrák, JZ Barrell a zpěvák, kterého jsem celý život hledal, Ed Terry. Pojďme k té krásné kolizi a konečně zjistíme, že můj desetiletí dlouhý sen o používání pedálů s divokými efekty MUSEL být proveden profesionálně…, což jsem udělal hned, jakmile jsem si uvědomil, že tam byl místní chlápek, který mi rychle připravil 3 velké pedálové desky. Měl jsem je všechny nastavené na MĚ, prostě jsem se „zbláznil“. První album, které jsem udělal ve stylu BASS / DRUMS FIRST, bylo „National Wrecking Co“. Za pomoci zpěváka z Cactus Jimmyho Kunese, a T.C. Tolliver z the Plasmatics na bicí, pak přišli Phil Bader a Jesse Berlin na kytary. (Kapela právě dokončila své 2. album, které se chystala mixovat). Během turné s Cactus jsme se ocitli na dvojáku s Patem Traversem. Pata dobře znám, protože jsem absolvoval turné se svou kapelou The Lizards, dělali jsme pro něj předskokany po celé Evropě pro něj otevírali po celé Evropě. Dokonce jsme hráli i v Petrohradu v Rusku. Předal jsem Patovi kopii NWC a řekl, dávám dohromady novou kapelu se zpěvákem Edem Terrym, mladým virtuózním kytaristou shred Jesse Berlinem a T.C. znovu na bicí…. měl bys zájem? Řekl, že jde dotoho. To, co jsem si myslel, že z jedné písně bude celé album, s touto sestavou. Dostali jsme skvělé možnosti na hraní, vše se mi zamlouvalo. Josh se nějak ujal stylu „Black Sabbath / James Brown / Alien invasion efx, s pedálovými basovými riffy. Vytvořili jsme, myslím, něco, co pravděpodobně není úplně METAL nebo PROG, ale je to rozhodně kovové a myslím, že i originální. Velká část RUFFYUNZ II a celá RUFFYUNZ III byla vytvořena během covidu, což mi umožnilo přístup k řadě spoustu umělců…, no, pro MĚ to jsou celebrity. Jsem FANOUŠEK různé hudby. Mezi mými dlouholetými parťáky na bicí byli GOD, Bobby Rondinelli (6 let na turné s The Lizards se mnou hrál), s Carmine Appice… se kterými jsem cestoval po planetě od roku 2005 v Cactus hrál na harmoniku…, nikdy ne na basu… seznámil jsem se s kde kým, covid lockdown byl pro mě nepřetržitým tvůrčím obdobím vůbec.

Alan – III což znamená třetí album. Rozdíl mezi prvními dvěma a tímto albem? Zde máte propojení mezi klasickým rock/metalem a funky. Řekl bych docela dost obtížné spojení, tak aby to dávalo hudební smysl.

Randy – No, dává mi to dokonalý smysl od chvíle, kdy jsem slyšel Trapeze kolem roku 1971-72. Snažil jsem se vysvětlit svůj hudební cíl jako „najít středobod, kde se setkávají Black Sabbath a James Brown“. Slyšíte to v ZZ Top, Trapeze, Led Zeppelin, Stray Dog, snažím se to posouvat trochu víc funkovým směrem…, není to pravidlem, které dominuje každé písni. Jsem rád, že si lidé myslí, že hudba je funky, někdy je pro mé uši prostě TĚŽKÁ nebo DIVNÁ. Miluju všechna 3 alba RUFFYUNZ, každé z nich je jiné, myslím si, podle čísla III jsme měli Josh, Ed a já naše kreativní techniky plně koordinované. Myslím, že to může znít konzistentněji, stylově. Což se zdá být pro mnoho lidí důležité.

Alan – Vždy pokládám tuto otázku každému, pokud jde o projekt. Koncertujete s tímto projektem? Nebo vše zůstává jen pro rádiové účely?

Randy – Letos v prosinci je mi 70 let. Cestoval jsem 45 let. Našel jsem ženu svých snů. Mám 2 úžasná studia a work-a-holic kreativní partnery. Myslím, že jsem ve fázi „jen dělat hudbu“. Vždy jsem se dokázal rychle přizpůsobit příležitostem. Jsem v procesu tvoření „doma ve studiu“ tvořím nový videoklip, a dáváme dohromady colovečerní film o mě, <Devillevideo>. Mám lidi, kteří procházejí mou celoživotní hudební dráhu a dávají je zdarma na hyperspacerecords.com. Existuje mnoho pro-shot live videí (vystoupení) ze všech skupin kde jsem byl, nebo hostoval, nebo vystupoval samostatně, je toho opravdu hodně. V tuto chvíli je 30 alb k poslechu zdarma…, a dalších 10 připravených na finální doladění. Je to šílené. Mohu říci, že jsem nebyl líný.

Alan – Pokud jsem měl možnost číst recenze a poznatky ohledně alba, byli kladné. Obzvláště v Evropě. Co se týče Evropy, poslouchá/prodává se vaše hudba hodně?

Randy – Prodali jsme mnoho tisíc nosičů, co jsme s The Lizards byli na turné… to samé se Star People. Recenze byly tak dobré, že jsem si v jednu chvíli myslel, že můj PR člověk, Billy z Glass Onyun, udělal podvod, a za dobré recenze zaplatil. Pak jsem dostal HROZNÉ recenze a cítil jsem se mnohem lépe. Nemyslím si, že chci dělat hudbu, která je pro KAŽDÉHO… neříkám, že chci někoho konkrétního naštvat. Nemohu tvrdit, že jsem měl „HITY“, ale jsem velmi hrdý na své skladby, vše najdete na webových stránkách. Cítím se „ÚSPĚŠNĚ“, umělecky a konečně jsem uspokojil nejobtížnějšího kritika všech dob… sebe. Hudba na RUFFYUNZ III je podle mých uší mým nejoblíbenějším albem roku. Prostě bych řekl že jde o klasický heavy metal s rockovými riffy, ale stále to je funky.

Alan – Přeci jen, píši pro Evropské ziny, tak ještě u té Evropy zůstaneme. Kdy naposledy jste v Evropě byli? A byli jste i v Česku a na Slovensku?

Randy – Mé poslední turné po Evropě bylo se skupinou Cactus v roce 2017…, byla to první polovina mých líbánek, moje manželka je i kamarádka, jezdí s námi v dodávce, natáčela naše koncerty po Německu a Belgii. Ano, hrál jsem v České republice s the Lizards úžasný koncert.

Alan – Vraťme se zpět k albu. Kdo dělal hudbu? Kdo texty? A pomáhal vám někdo s úpravou skladeb?

Randy – Na skladbách i textech děláme společně, já, Ed Terry, JZ Barrell a poprvé se i připojil k tvoření bubeník Carmine. Nejprve se vytvoří basa / bicí, se zpěvem, pak se dohrávají kytary a klávesy. Kdysi jsem psal jen já vokály a texty, v poslední době toto děláme společně s Edem. Složil   jsem „WARM OASIS“, Ed doplnil a má žena napsala text příkladně k „MALEVOLENT FOOL“. Josh často dělá aranže skladeb na kytaru, tak aby vše bylo rytmické. Vše pak pošleme hostujícím muzikantům, a ty skladbu doladí a nahrají ostatní nástroje. Pro kluka ze staré školy, jako jsem já, je to jako kouzlo, mou prioritou vždy bylo vymýšlení riffů a groovů, takže mi to všechno připadá docela přirozené… Neřekl bych, že dělám více hudby než v minulosti. Na „FAR TOO LONG“, možná nejtěžší skladbě na desce, je to jen basa a bicí, kromě DOKONALÉHO sóla Davea Menikettiho… ten basový tón je šílený!

Alan – Řekl bych že je docela dobré vědět, jak si stojíte v poslechovosti v rádií. A to jak v Evropě, tak mimo Evropu.

Randy – Vlastně nevím, jak jsem na tom. Jen jsem držel hlavu skloněnou u kytary a tlačil jsem do strun, prsty jsem měl každý den ochablé.

Alan – Jak jsem napsal na začátku tohoto rozhovoru, album je rozdělené. Co posluchači více preferují z tvorby III? Pokud bych měl mluvit za sebe, jsem velmi spokojen – líbí se mi skladby které máte (hrajete) ve stylu rock 70 let. Tak jak si stojíte u posluchačů?

Randy – Když mluvím s lidmi, jsou obecně ohromeni. Nejsem si jistý, jestli vím, co myslíš pod pojmem „rozdělit“…všechny písně působí jako moje děti… je těžké vybrat oblíbené. Cítím velkou radost z tvorby hudby… udržuje to můj pohled na neklidný svět, zůstávám šťastný a pozitivní, cítím se nesmírně požehnán, že mohu vytvořit tyto zvuky a pro nepatrnou skupinu lidí okolo mě, která se kolem mě vytvořila. jsem v blaženosti.

Alan – V Evropě, v Česku nebo na Slovensku, už se setkali s vaší tvorbou? Už o vás psali? Dostali jste se do rádií například?

Randy – Jsem si docela jistý, že jsem nechal zrecenzovat svou hudbu v České republice když jsem byl s the Lizards. Mám velký soubor recenzí z koncertování a z vydaných alb. Evropa byla ke mně a mým chlapům velmi laskavá. Mám na internetu několik velmi blízkých přátel z Velké Británie, Německa, Řecka, Francie, Dánska… Nechci na nikoho zapomenout, ale ano, Evropa mě hodně zná.

Alan – Já díky za rozhovor, ať se daří dál. A snad někdy v Německu, na Slovensku, nebo v Česku se uvidíme.

Randy – A nebo, pokud přijedete do Los Angeles, zastavte se za náma, rádi tě uvidíme.

The album bearing the title III
The third studio album by this hard rock project from New York with Ed Terry (Rage And Beyond, American Mafia) on vocals/vocals and drummer Carmine Appice (Cactus, Vanilla Fudge). The album ‚III‘ features JZ Barrell on guitar and Randy Pratt (Cactus, The Lizards) on bass. Many other guest musicians – Pat Travers, Pat Thrall (Pat Travers Band, Hughes-Thrall), Dave Meniketti (Y&T), Vinne Moore (UFO), Ron „Bumblefoot“ Thal (Guns N‘ Roses, Sons Of Apollo), Tracy G (Dio), Jim McCarty (Cactus), Tony Franklin (The Firm, Blue Murder), Derek Sherinian (Dream Theater, Sons Of Apollo).


Alan – Hello and good day everyone. Who will participate in the interview?

Randy – Hi, Alan, I’m Randy…and that’s my NAME, too.  I play bass with so many effects pedals that you might not know it’s ME at times. I guess that you could cal me the ”main instigator” of this glorious run of riffage that I’ve been privileged to participate in.

Alan – The third album of the Ruffyunz project is being released this year with the apt title III. Whose idea is Album III? And where did you approach the musicians for this album?

Randy – After 45 years of being the guy who was constantly told “Randy, you. KNOW that NOBODY rehearses this much, right?” I decided that I wanted to write songs more than perform live. I started fumbling around on garage band, writing rough arrangements and vocals. I’d been introduced, by heavenly intervention, to the 3 key people in my life around that time. My wife, Joy, my co producer and all around smart guy, JZ Barrell and the singer that I’d been searching for my whole life, Ed Terry.  Let’s ad to that beautiful collision, finally figuring out that, my decades long dream of using wild effects pedals HAD to be done professionally…which I did pronto as soon as I realized that there was a local guy who set me up quickly with 3 large pedal boards. I had them all set on TEN and just went for “crazy”.  The first album I did with BASS / DRUMS FIRST writing style was “National Wrecking Co.” using Cactus singer Jimmy Kunes and T.C. Tolliver fro The Plasmatics on drums, then Phil Bader and Jesse Berlin on guitars.  ( That band has just finished their 2nd album, about to be mixed ) While on tour with Cactus, we found ourselves on a double bill with Pat Travers. I know Pat well, having done ling tours with my band, The Lizards opening for him all across Europe…even played  St. Petersburg, Russia. I handed Pat a copy of NWC and said that I was doing a new band with singer Ed Terry, the young virtuoso shred guitarist Jesse Berlin and T.C. on drums again.…would he be interested ? He said that he was game. What I figured would be one song ended up being a whole album with that line up. We got great reviews and I really enjoyed the process.  Josh somehow adopted to my “Black Sabbath / James Brown / Alien invasion efx pedal bass riffs and we created, I think, something probably not exactly METAl or PROG, but definitely heavy and I think, original. Much of RUFFYUNZ II and all of RUFFYUNZ III  was created during lock down, giving me access to a breath taking array of…well, they’re celebrities to ME. I’m a FAN as music as I am a musician. Between my long time drum GOD partners, Bobby Rondinelli ( 6 years touring with The Lizards )and Carmine Appice…who I’ve toured the planet with since 2005 in Cactus on harmonica…but never bass…I was introduced to a “who’s who” of RANDY’S favorite guitarists and keyboardists.  Covid lockdown was perhaps my most jam packed, non stop creative period ever.

Alan – III which means the third album. What is the difference between the first two and this album? Here you have a link between classic rock/metal and funk. I would say it is quite a difficult connection to make musical sense.

Randy – Well, it’s made perfect sense to me since hearing Trapeze around 1971-72. I’ve tried to explain my musical goal as “finding that sweet spot where Black Sabbath and James Brown meet.” You hear it in ZZ Top, Trapeze, Led Zeppelin, Stray Dog, but I try to push it a little harder in the funk direction…but it’s not a rule that dominates every song. I’m glad that people think the music is funky, but sometimes it’s just HEAVY or WEIRD to my ears. I love all 3 RUFFYUNZ albums and they are all different, but I think by number III Josh, Ed and I had our creative techniques fully coordinated. I think it may sound more consistent, style wise. Which seems to matter to many people.

Alan – I always ask everyone this question when it comes to a project. Are you touring with this project? Or does everything remain for radio purposes only?


Randy – I am 70 this Dec. I’ve toured for 45 years. I’ve found the woman of my dreams. I have 2 amazing studios and work-a-holic  creative partners. I’m in a “just making music “ phase, I guess, but I’ve always been able to adapt quickly to an opportunity. I am in the process of creating a “HOME BASE” for my lifetime of music, videos both live and promotional with my amazing new video ARTIST, Dom from <Devillevideo>. I have people going through my massive lifetime trove of stuff and putting it up, free on hyperspacerecords.com. There are many pro shot live videos from many of my many bands LOL and at this moment, 30 albums to hear free…with 10 more lined up for final polishing. It’s insane. I guess I can say that I wasn’t lazy.

Alan – If I’ve had a chance to read the reviews and takeaways about the album, they’ve been positive. Especially in Europe. Regarding Europe, is your music heard/sold a lot?

Randy – We sold many thousands of cds while The Lizards were touring…same with Star People. The reviews have been so good, I thought at one point that my PR guy, Billy at Glass Onyun had a scam going where I’d pay and get good reviews…then I got some TERRIBLE reviews and felt much better. I don’t think that I want to make music that’s for EVERYONE…not to say that I want to exclude anyone in particular. I cannot claim to have had “hit records”, but I am very proud of my out put, all on display o the website. I feel “SUCCESSFUL”, artistically and have finally satisfied the most difficult critic ever…myself.  The music on RUFFYUNZ III, to my ears, is my favorite album of the year…maybe a bunch of years, in the style of classic heavy riff rock…and it’s FUNKY.

Alan – After all, I write for European zines, so we’ll stick to Europe. When was the last time you were in Europe? And have you been to the Czech Republic and Slovakia?

Randy – My last tour of Europe was with Cactus in 2017…it was the first half of my honeymoon my gal being a pal and riding in the van with the guys and video taping our shows through Germany and Belgium. Yes, I played a wonderful gig in the Czech Republic with The Lizards.

Alan – Let’s go back to the album. Who made the music? Who texts? And did anyone help you with editing the songs?

Randy – The songs are credited to Me, Ed Terry and JZ Barrell and, for the first time, the drummer, Carmine. It’s created bass / drums first,  often vocals going on before the guitars and keys. I used to write much of the vocals and lyrics, but I have surrendered much of that to Ed lately. I wrote “WARM OASIS” but Ed added some and my wife wrote the lyrics to “MALEVOLENT FOOL”. Josh often, as well as arranging the songs, plays guitar…usually rhythm.The arrangements are sent to the guest players with little instructions. It’s like magic to an old school guy like me, but one of my main talents has always been coming up with riffs and grooves, so it all feels pretty natural to me… I guess I’d have t say that I’m steering the music more than in the past.  On  “FAR TOO LONG”, perhaps the heaviest song on the record, it’s just bass and drums except for Dave Meniketti’s PERFECT solo.…that bass tone is insane!

Alan – I’d say it’s pretty good to know how you rank in radio ratings—both in Europe and outside Europe.

Randy – I actually DON’T know how I rank in that. I’ve just been keeping my head down and pushing forward, keeping those fingers limber every day.

Alan – As I wrote at the beginning of this interview, the album is split. What do listeners prefer more from the work of III? If I had to speak for myself, I’m very satisfied – I like the songs you (play) in the rock style of the 70s. So how do you stand with the listeners?

Randy – When I talk to people, they’re generally blown away. I’m not sure that I know what you mean by “split”…all the songs feel like my children…it’s hard to pick favorites. I feel great joy in making music…it keeps my outlook of a troubled world happy and positive, I feel extremely  blessed to be able to make these sounds happen and for the world class group that have formed around me. I am in bliss.

Alan – In Europe, in the Czech Republic or Slovakia, have they already encountered your work? Have they already written about you? Did you get into radio for example?

Randy – I’m pretty sure that I have had my music reviewed from the Czech Republic with The Lizards . I do have a large file of reviews from my travels and releases. Europe has been very kind to me and my guys. I have some very close friends on the internet for the UK, Germany, Greece, France, Denmark …I don’t want to forget anyone, but, yes, Europe has been receiving the message.

Alan – Thanks for the interview, keep up the good work. And maybe we’ll see each other sometime in Germany, Slovakia, or the Czech Republic.

Randy – Or…if you ever make it to the new “Best City on Earth” as far as ENTERTAINMENT and just the right amount of naughty, Las Vegas, please look my wife and I up.