23. júla 2024

Klatovská kapela hrající hudbu inspirovanou hlavně americkým melodickým punk-rockem devadesátých let. Pomalu ale jistě uzavíráme 10 let trvání (2014 – 2024) Tak je určitě dobré vše shrnout, a popovídat si co vše se za těch deset let událo.


Alan – Ahoj do Klatov. 10 let, docela dlouhá doba už.

Honza – Ahoj, bude to dokonce i o pár let víc, ale těžko říct kdy přesně datovat vznik kapely. Každopádně s vydáním prvního alba jsme se stali kapelou se vším všudy a byl to pro nás zásadní milník.

Alan – Skupinu jste pojmenovali Fiasko proč?

Honza – Původně to vyplynulo nějak spontánně a vlastně nevím jak. Ale v průběhu jsem vysvětloval název tak, že noví posluchači nebudou podle názvu čekat nějaký zázrak a v tu chvíli můžeme jenom překvapit.

Alan – Za dobu 10 let máte venku 3 alba. Poslední CD Tady a teď vychází na přelomu roku 2023, a dalo by se říci, že jste se do toho více obuli.

Jirka – Jo, snažili jsme se ho udělat pořádně jak muzikou, tak profi grafikou. Proto byl také proces tvorby delší než obvykle. Chtěli jsme zachovat punkový základ, ale zároveň přimíchat různé hudební směry, což se nám myslím povedlo a máme z toho radost.

Alan – Ohledně hraní, koncertování, jak máte projetou republiku? A co venek, už jste byli? Když to vezmu vzdušnou čarou, tak do Německa to máte blíž, než třeba do Plzně.

Marek – Máme dost projeté západní a střední Čechy, občas zavítáme i někam dál. Za hranice jsme se ještě nepodívali, i když Německo se nabízí.

Alan – Víme že hrajete s Visacím zámkem, dost často i se skupinou Zvlášňý škola, to jsou dvě stálice české scény. Koho tam ještě máte za sebou, s kým častěji hrajete?

Jirka – Zahráli jsme si taky třeba před kapelami Harlej, Brutus nebo Rybičky 48. Často hrajeme společně s pražskými Maniac a na klatovsku s menšími klatovskými bandami.

Alan – Fans a top fans. Dobře Klatovy a Klatovsko je asi top, na venkovní akce na vás chodí hodně lidí. Jiný kout domoviny kde by jste řekli že jsou další fans ve velkém?

Honza – Je to tak, hlavní je pro nás Klatovsko a Plzeňsko, ale hodně fanoušků máme taky v Praze. Občas na koncert dorazí i fanoušci ze severních nebo východních Čech a my si vážíme toho, že za námi dojedou takovou dálku.

Alan – Největší legrace – sranda kterou jste zažili při vystupování s jinou skupinou bylo co? Vzpomínka.

Jirka – Před pár lety jsme hráli v Soběslavi. Celej večer byla skvělá atmosféra, ale kvůli časovému posunu jsme začínali hrát až před 2 hodinou. Lidi pořád pařili, ale byla zábava. Nakonec jsme vyrazili domů a protože je to docela štreka, dorazili jsme domů v 8 ráno.

Alan – Když už jsme u těch legrácek. Co se skupině Fiasko přihodilo nejvtipnější při hraní? Nebo po cestě či z cesty na koncert?

Kuba – Asi největší sranda byla, když Mára dostal novej vak na basu, ten si vzal na koncert, ale tím pádem nechal doma náhradní struny. A zrovna ten den mu praskla nejdůležitější struna. Koncert musel odehrát bez ní a ten pohled na něj jak se s tím pere byl k nezaplacení.

Alan – Co Fiasko a Slávek Janda?

Marek – Se Slávkem jsme se potkali na stejném pódiu před rokem na pivních slavnostech ve Strážově, pozdravili jsme se, ale víc jsme se neseznámili. Jo a máme s jejich basákem stejnou aparaturu, na to přišla řeč.

Alan – Pokud by měl každý z vás říci za sebe. Kde se vám hrálo nejlépe a proč?

Honza – Rád si zahraju na velkých festivalových pódiích nebo v kulturácích, ale malý kluby mají svoje kouzlo a máme tam blíž k fanouškům. Hlavní ale je aby byla dobrá atmosféra.

Marek – Mě se asi nejvíc líbilo loni na  křtu našeho CD v Janovicích nad Úhlavou, sice bylo vedro jak prase, ale my jsme se dokázali zchladit zlatým mokem. Bylo to super!

Jirka – Nejlépe se mi hrálo na domácí půdě na pivních slavnostech ve Strážove. Pivo teklo proudem a lidi byli skvělí.

Kuba – Za mě to byl určitě můj první koncert před dvěma roky ve vesničce Ježovy. Přišlo na nás plno lidí a vládla tam taková přátelská atmosféra. I když mi tam praskla struna, tak mě podpořili a jelo se dál.

Alan – jaro / léto 2024 krom Klatov a okolí budete ještě kde? I Slovensko, Německo?

Jirka – Máme naplánováno několik akcí, zatím tradičně po Plzeňském kraji. Pár koncertů objedeme společně s kapelou Zvlášný škola. Vzdálenější místa jsou v jednání. Za hranice se letos nechystáme.

Alan – Máte rádi video záznamy, klipy. Co budete připravovat za movie z nového alba?

Marek – K novému albu jsme už vypustili dva hrané klipy a jeden záznam ze křtu alba. Na jaro je domluvené natáčení třetího klipu na jednu z pomalejších a vážnějších písní.

Alan – Díky za rozhovor, a v létě ve Strážově se uvidíme.

Honza – Taky děkujeme a těšíme se, že se jak s tebou, tak se čtenáři uvidíme na nějakém koncertě.