reportaz_2017-09-25_Arch_Enemy - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
ARCH ENEMY, JINJER
25.9.2017, MMC Bratislava

 
Začiatkom jesene vydali ARCH ENEMY novinku "Will to Power" a následne vyrazili na turné s názvom "Will to Power Tour 2017". Asi týždeň pred začiatkom bratislavského  koncertu agentúra Octopus oznámila, že je vypredaný. A ja sa ani nečudujem, pretože novinka je na moje veľké prekvapenie viac než vydarená.

Ako jediná predkapela sa nám predstavila ukrajinská formácia JINJER. Mladí hudobníci hrajú moderne znejúci progresívny metal, ktorý v sebe spája prvky groove metalu, djentu a death metalu. Kapela je skvele zohratá, skladby majú zaujímavé štruktúry a sú umne poskladané. Hudba sa prelieva od brutálnych dosekaných pasáží až po tie uvoľnenejšie, často rockovo znejúce. Ústrednou postavou súboru je sympatická speváčka Tatiana Shmailyuk, ktorej hlasová paleta je mimoriadne široká. V jej hrdle sídli poriadne hlboko posadený growl, no dokáže spievať aj melodicky a miestami až nežne. Jej čistý vokál silne pripomína hlas Sandry Nasic a má aj podobné frázovanie. Videl som ich pred rokom v Randali a zdalo sa, že menšie priestory skupine svedčia viac. No dnes dokázali že sa nestratia ani vo väčších sálach. Veľkú zásluhu na tom má aj početné publikum, ktoré hnalo kapelu vpred. Už som pár krát zažil vypredané MMC, ale dnes to bol poriadny extrém. Po povinnom odchode z fotopitu som mal problém dostať sa ku vchodu a s obrovskou námahou ostať v sále. Hala bola naplnená k prasknutiu a to hrala iba predkapela. Nakoniec som zvolil odchod na vzduch, pretože dve kapely v takom dusne by som asi nedal. No z toho čo som videl musím kapelu pochváliť za predvedený výkon.

Po návrate do sály sa situácia nijak nezmenila, skôr naopak. Opäť som sa musel predrať cez masu ľudí až do fotopitu. Na úvod sme si vypočuli z reproduktorov skladbu "Thunderstruck" od AC/DC, zrejme aby sme sa dostali do prevádzkovej teploty. ARCH ENEMY odpálili koncert skvelou skladbou z novinky "The World Is Yours". Aktuálna zostava kapely je posilnená o ďalšie hviezdne meno a to dlhoročného gitaristu NEVERMORE Jeffa Loomisa. Sledovať na jednom pódiu dvojicu tak skvostných gitaristov ako je Jeff a Mike Amott je naozajstný zážitok. Obaja si striedali role doprovodného a sólového gitaristu, pričom ich odlišné techniky hrania sa skvele dopĺňali. Na druhej strane som postrehol aj občasné chybičky, ale aj oni sú len ľudia. Rytmická sekcia Daniel Erlandsson a Sharlee D'Angelo sa podobne dopĺňali a hnali tento metalový rýchlik cez jednotlivé stanice. Najmladšia členka skupiny Alissa White-Gluz spievala omnoho lepšie ako pred troma rokmi na tomto istom mieste. Jej prejav je omnoho suverénnejší a prvý krát som ju počul spievať aj čisté vokály. Tie sa nachádzajú práve na novom albume a musím uznať, že ich zvláda aj naživo. Inak sa čudujem, že s tým nezačala už na predošlom albume pretože v THE AGONIST ich používala pomerne často.  No čo je najpodstatnejšie, oproti spomínanému koncertu spred troch rokov skupina pôsobila opäť živelne a znovu som cítil z ich prejavu vášeň. Plus bonus, Erlandsson konečne prestal hrávať to nezmyselné sólo na bicích, ktorým nás kŕmil snáď desať rokov. Setlist koncertu bol nabitý skvostnými skladbami, ktorých má kapela na rozdávanie. Je treba však povedať, že pár piesní by som kľudne vynechal a koncert by vyznel omnoho údernejšie. Typickým príkladom je "You Will Know My Name", ktorá popri ostatných hitoch znela trochu nevýrazne. Ale to je len môj pocit, pretože po koncerte som zaznamenal aj opačné názory, podľa ktorých koncert trval veľmi krátko. Top skladby dnešného večera boli pre mňa tieto projektily - "Nemesis", "My Apocalypse", "Ravenous", "Snowbound", "The Eagle Flies Alone" a hlavne "The World Is Yours".

Čo dodať na záver. ARCH ENEMY zúročili svoje dlhoročné skúsenosti, nesmierny talent a predviedli strhujúcu show. Po miernom sklamaní spred troch rokov si ma opäť získali. Na úplný koniec sa lúčim s celou redakciou Hellmagazínu a prajem Vám veľa zdaru !

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky