reportaz_2017-08-02_Max_and_Iggor_Cavalera - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
MAX & IGOR CAVALERA RETURN TO ROOTS, ČAD
2.8.2017, MMC Bratislava

 
SEPULTURA sa svojho času stala synonymom nezlomnej vôle a talentu štyroch mladých muzikantov pochádzajúcich z Belo Horizonte. Z brazílskej undergroundovej kapely sa postupne vypracovali na legendu metalovej scény. Ich hudba bola originálna a hlavne ich koncerty boli nesmierne energické. Stačí si pozrieť ich DVD Under Siege (live in Barcelona) a vieme o čom je reč. Minulý rok ubehlo 20 rokov od vydania prelomového albumu "Roots" a bratia Cavalerovci sa rozhodli usporiadať turné venované tomuto jubileu. Do nášho hlavného mesta sa dostali až v jeho druhej časti.

Pár dní pred koncertom organizátor ohlásil, že vystúpenie je vypredané a táto informácia spolu s predpoveďou počasia dávala tušiť poriadne peklo. Už pri vystúpení ČAD bolo neznesiteľné teplo a z našich tiel vysávalo hektolitre potu. Výber predskokana určite nikoho neurazil. Duo Pišta Vandal, Valér Tornád to vie na živo rozbaliť vo veľkom štýle a ich koncerty nenudia. A keďže podali štandardný výkon (to znamená výborný) a odohrali podobný setlist ako na Gothoome, nebudem sa opakovať ako papagáj. Proste si to nájdete tu. Ako vždy najväčšiu radosť mi urobili skladbou "Démon Samoty", ktorú mám z ich repertoáru asi najradšej. Chalani to proste vedia a keď sa k tomu pridá dobrý zvuk, nie je čo riešiť.

Natrieskaný MMC klub s miernym omeškaním privítal na pódiu bratov Cavalerovcov, ktorým asistovali známe tváre zo SOULFLY - Marc Rizzo a Tony Campos. Na úvod odpálili asi najväčší hit albumu "Roots Bloody Roots". Hneď od úvodných minúť nebol zvuk úplne najlepší, aj keď časom sa trochu zlepšilo. Paradoxne Marc a Tony, ktorí nikdy neboli členmi skupiny podali asi najlepší výkon tohoto večera. Igor za bicími sa síce snažil, no akosi tomu chýbala šťava. No v porovnaní s jeho bráchom to v konečnom dôsledku nebol úplný prepadák. Ak ste videli koncerty SOULFLY či CAVALERA CONSPIRACY v posledných rokoch, viete že Max poriadne fláka hru na gitaru. Základné riffy síce odohrá, no len tak na pol plynu. No nie je nič neobvyklé, že na gitare nehrá vôbec a radšej donekonečna hecuje fanúšikov. Dnes k tomu pridal ešte slabý spev, aby toho nebolo málo. Ďalej mi vadilo, že niektoré skladby zbytočne naťahovali, nechýbalo ani moje "obľúbené" sólo na bicie a podobné zbytočnosti. A tým nemyslím etno nástroje či extra perkusie. Tie k ich vystúpeniam patrili, ale boli na trochu inej úrovni. V časoch najlepšej formy SEPULTURA prišla na pódium, bez zbytočných kecov odpálila v krátkom slede nejakých desať dvanásť piesní, všetkým padli sánky a bolo vymaľované. Tak si ja predstavujem koncert tejto legendy. A to nehovorím o neustálych Maxových pokrikoch "hej, hej", "make some noise", "Bratislava", "everybody scream" či "jump". To by predsa malo prísť spontánne od samotných fanúšikov, pokiaľ je na to dôvod. A ja si myslím, že dnes na to dôvod nebol. Dnes to bol pre mňa iba "SEPULTURA Revival" band, ktorému chýbala šťava. Na druhej strane preplnený klub sa skvele bavil a vytvoril skupine ideálne podmienky. Okrem celého albumu "Roots" skupina odohrala cover od Motörhead "Ace of spades" a v istom momente som zachytil aj úryvok zo skladby "Desperate Cry", no v rámci nejakého divného mixu. Na úplný záver ešte raz odznela hitovka "Roots Bloody Roots". Ešte ako zaujímavosť uvediem, že Igor mal na kopákoch fotky Euronyma (MAYHEM) a tuším Raya Charlesa. No prečo ich tam mal, nemám poňatia.

Žiaľ po tomto koncerte vo mne prevládali skôr negatívne pocity nad tými pozitívnymi. A tak hudbu legendárnej formácie SEPULTURA si budem radšej pripomínať skrz ich nahrávky ako prostredníctvom tejto estrádnej show.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky