reportaz_2017-06-24_Antitrend_open_air_festival - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
Antitrend open air festival vol. 13
24.6.2017, Žabčice

 
Minulú  sobotu sa v moravskej dedinke Žabčice uskutočnil už trinásty ročník festivalu Antitrend. Ide o jednodňovú akciu zameranú na death metal, grind core, gore grind, fast core a iné uchu lahodiace štýly. Akciu organizuje Reef z MINCING FURY and G.C.o.Q.D. a nenapadá ma nič čo by samu dalo vytknúť. Tento ročník sa tu zišla silná zostava kapiel a keďže ich dokopy bolo až šesťnásť, budem sa snažiť ich vystúpenia opísať čo najstručnejšie.  

Do Žabčíc sme dorazili okolo pol jednej a preto sme zmeškali úvodných NO GOD RHETORIC. Po nich nasledovali Belgičania BRUTAL SPHINCTER so svojím divokým gore grindom. Aj keď je ich muzika poriadny kanál, sú to veselí chalani a počas celého vystúpenia sa skvele bavili. Najprv sa ponatierali nutelou a následne rozdali fanúšikom hajzlové kefy. Nástroje majú zrejme vyrobené na mieru, pretože také modely som veru nevidel v žiadnom katalógu (viď fotografie). Najväčší obdiv má u mňa bubeník kapely, ktorý odohral celý set v plynovej maske. Vzhľadom na neznesiteľné teplo v areály to bol nadľudský výkon. Záverečnú skladbu svojho setu odohrali spolu s kamarátmi zo SERRABULHO. Skvelý úvod.

Nasleduje pražská úderka SHAMPOON KILLER a ich brutal death grind bojujúci proti všetkému diskofilnému či komerčnému. Projekt vznikol v roku 2007 a hrajú v ňom ostrieľaní hudobníci českej metalovej scény. Nebudem tu rozpisovať z ktorých kapiel pochádzajú, pretože len spevák Žlababa by zabral minimálne jeden celý riadok. Ich vystúpenie bolo suverénne, výborne odohraté a milovníci death metalu si prišli na svoje. Skladbami ako "Boulevard - The Holy Bible", "Burn Dance Halls Down", "Fashion Apocalypse" či "Theatre for Brainless People" dali jasne na javo, čo si myslia o komerci, diskotékach a bulváru. Nevynechali ani metalovú scénu a v skladbe "Return of the Commbats" vyjadrili svoj názor na kapely, ktoré vyšli z undergroundu a zrazu sa tvária ako najväčšie hviezdy.

Po nich prišla na pódium ďalšia pražská kapela DIPHTERIA. Čo sa týka ich hudobného zamerania to nie je tak jednoduché. Vo svojej energickej hudbe mixujú death metal, grind-core, deathcore a break-downy. Minulý rok im vyšiel album "The human exuberance" a zaznamenali naň veľmi pozitívne ohlasy. Dnes som ich videl prvý krát v živote a urobili na mňa dojem. Ich hudba je mimoriadne dynamická a svojou pestrosťou vás udržuje pri plnej pozornosti. Spevák Roman Vician ťahal svojím skvelým spevom celú kapelu vpred a aj jeho pódiový prejav stál za to. Myslím, že celá skupina si zaslúži veľkú pochvalu za predvedený výkon.  

No a do tretice opäť Praha a to konkrétne DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND. Gitarista Daniel Weis z predošlej kapely ostáva na pódiu a k nemu sa pridáva trojica hudobníkov. Ich divoký grind core pokračoval v nastolenom tempe a svojou hudbou drtili teplom zblbnutých fanúšikov. Miestami to bolo pod pódiom fakt neznesiteľné, no vydržali sme. Krátke úderné skladby mali svoju dynamiku a valivú silu. Kapela predviedla poriadny chliev a ich set ubehol ako voda.

HIGH PURITY som prvý krát videl práve na Antitrende a to v roku 2012. Od vtedy sa ich muzika ako aj zostava výrazne obmenili. Chrochtajúci podzemný grind core sa premenil na technickejší grind s výraznou prímesou death metalu. Trošku mi pripomenuli industriálne ladené nahrávky ND, čo je myslené ako kompliment. Dá sa dokonca povedať, že ich aktuálna tvorba má progresívnejší charakter. Do vystúpenia vložili poriadnu dávku energie a nebyť neznesiteľného tepla, určite by prilákali pod pódium väčšie množstvo fanúšikov.

Johan Bergström (Anus Kristus) dlhé roky navštevoval Antitrend so svojou kapelou SPLATTERED MERMAIDS. V podstate to bol žijúci maskot festivalu. No v roku 2015 táto kapela zanikla, no on so svojou novou kapelou ANÜS pokračuje v tejto tradícii. Ich slamming gore grind rozprúdil na pódiu poriadnu párty. Hneď na úvod Johan obdaroval fanúšikov štyrmi fľaškami zelenej a spustili svoj demoličný stroj. Neprehliadnuteľný bol gitarista, ktorý bol odetý v červenom župane a na hlave mal masku prasaťa. Aj keď už nebolo také teplo, aj tak obdivujem všetkých hudobníkov vystupujúcich v maskách. Masívne gitary, drtiaca basgitara, palebná sila bicích s typickým plechovým rytmičákom a Anusov prasací vokál dávali dokopy poriadne masívny chliev. Johan sa ochotne delil o svoje vokály s fanúšikmi, popíjal s nimi spomínaný lahodný nápoj a postupne sa dostali niektorí z nich až na pódium. ANÜS predviedli výborné vystúpenie .

Po nich nasledovala ďalšia švédska partička s názvom RAZORRAPE. Tí spustili svoj úderný gore grind s prvkami death metalu. Táto trojica z Malmö vo svojich radách tiež ukrýva jedného člena SPLATTERED MERMAIDS a to spievajúceho bubeníka Martina Schönherra. Pod pódiom to opäť žilo a ich úderná muzika drtila naše uši nevídanou silou. Pomalšie hopsavé pasáže slávili svoj úspech a fanúškovia sa poriadne roztancovali. Nechýbali ani poriadne výplachy a bubeník sa mal čo oháňať. Dokonca kapela zahrala akési country gore, čo bolo fakt vtipné. Vrele odporúčam najmä ich posledný album "Orgy in Guts".

S príchodom LYCANTHROPHY sa muzika poriadne zrýchlila. Kapela je už v podstate legendou a na scéne sa pohybuje od roku 1998. Ich šialený fastcore resp. power violence predstavuje poriadne výbušnú zmes. Dnes vystúpili bez speváčky Zdishe len so spevákom Šupinom, no na ich výkone to nijak neubralo. Neuroticky vyšinuté skladby v zbesilom tempe pálili do svojich fanúšikov nebývalou kadenciou. Bez pochýb najrýchlejší a najrýchlejšie odohraný set celého Antitrendu. Pre mňa jeden z vrcholov celého festivalu.

Slovincov VULVATHRONE som videl pred siedmimi rokmi na festivale Metal Camp, ale po pravde si z toho vystúpenia veľa nepamätám. Insane porno death grind ako svoj štýl nazývajú nie je síce žiaden prepadák, no na druhej strane ma ani ničím neohúril. Pamätám si, že neustále si dávali púšťať nejaké intrá a v ich hudbe som cítil jemnú príchuť starších nahrávok CARCASS. Každopádne pod pódiom už mali celkom slušné množstvo ľudí a to aj vďaka tieňu, ktorý bol príjemným osviežením po celodennom opekaní.

Nasledujúca legenda českej metalovej scény GODLESS TRUTH začali svoje vystúpenie staršími skladbami, ktoré priznávam bez mučenia nepoznám. Na prvé počutie ma  moc nezaujali, no keď začali hrať nové veci to už som zbystril pozornosť. Technický death metal v podaní GT jasne odkazuje na neopakovateľný rukopis Chucka Schuldinera a neskoršej tvorby jeho kapely DEATH. V tých skladbách to proste cítiť a mne osobne to vôbec neprekáža. Každý jeden nástroj je sám o sebe výrazný a dokopy tvoria úžasné momenty. Schválne si vypočujte ich aktuálny klip k skladbe "Fortune Time" a sami pochopíte. Je škoda, že dobrý dojem z ich vystúpenia pokazili technické problémy. Najprv čosi začalo neznesiteľne pískať v reproduktoroch a neskôr po odstránení problému ešte tu a tam vypadávali jednotlivé nástroje. Som zvedavý na pripravovanú novinku tejto kapely, ktorá sľubuje zaujímavý hudobný zážitok.

Tak a dostávame sa k vrcholu festivalu. Domáci MINCING FURY and G.C.o.Q.D. predviedli najlepšie vystúpenie celého festivalu. Títo chalani sú absolútni blázni. Okrem skvelej energickej muziky obohatenej o občasné tancovačky (Kačena) sú nenapodobiteľní svojím pódiovým prejavom. Neustále zbesilo pobehujú po pódiu, ich výrazy tváre sú zväčša poriadne vyšinuté a kde tu upadnú vyčerpaním na zem. Samozrejme za chvíľu sú opäť na nohách a kolotoč sa znova roztočí. Miestami som len stál pod pódiom a nestíhal som sledovať kto kde práve pobehuje. Kapelu som videl už niekoľko krát naživo, ale toto vystúpenie bolo zatiaľ ich suverénne najlepšie. Nemám ďalších slov. Kto nevidel neuverí.

Akákoľvek ďalšia grindová kapela by mala po tomto vystúpení hodne nevďačnú pozíciu a tak správne organizátor prehodil pomyselnú žánrovú výhybku. Slovenská death metalová legenda DEPRESY je kapelou, ktorú by som na podobnom festivale nečakal. Na druhej strane mám rád žánrovú pestrosť a na ich set som sa tešil. Vystúpenie postavili na mixe starších kusov a nových piesní, ktoré sú prísľubom nesmierne silného materiálu. Skupina akoby chytila druhý dych a ich koncerty nabrali výrazne na dynamike. Ich atmosferický death metal úplne zmenil náladu festivalu a trocha som sa obával reakcií publika. No nakoniec to dopadlo skvele a pod pódiom ostali len tí, ktorí si ich vystúpenie chceli vypočuť a "frfloši" šli radšej na pivo. Jediné čo by som vytkol ich vystúpeniu je jeho krátky čas. Pri grindových kapelách je polhodinka úplne dostačujúca, no v prípade DEPRESY je to predsa len trocha málo. Každopádne to bolo nesmierne príjemné osvieženie a už sa neviem dočkať nového materiálu. ktorý by mal vyjsť v podobe EP a neskôr aj ako dlhohrajúci album.

Nasledujúci Portugalci SERRABULHO berú muziku ako prostriedok k vyblbnutiu a podľa toho to aj na pódiu vyzeralo. Slnečníky, plienky, lietajúca výplň vankúšov, toaletný papier a totálne ujeté kostýmy. Známe skladby prerobené do groteskných podôb ako " Sweet Grind O'Mine", "Best Objects of Baby Sucking" či vlastné skladby ako "Don't Fuck With Krusty", "Disgusting Piece of Shit" rozprúdili šialenú párty. Škoda že so skupinou už nevystupuje hosťujúci hráč na mandolínu Sergio Páscoa, ktorého si pamätám z minuloročnej gutturálky. No aj bez neho to bol poriadny úlet. Na záver vystúpenia si strihli spolu s Radimom zo SPASM skladbu "Pubic Hair in the Glasses". Úplný záver tradične patril akejsi techno skladbe. To bol vrchol chaosu pri ktorom sa pódium zaplnilo fanúšikmi a kto chcel mohol si pokojne zanôtiť do mikrofónu. Suverénne najšialenejšia párty festivalu.

Rakušania SIX-SCORE sú označovaný ako "swedish style grindcore" a asi sa s tým dá súhlasiť. Ich grind core bol opäť viac o muzike a miestami zneli fakt masívne. Nekompromisná deštrukčná muzika mi pripomínala tvorbu ROTTEN SOUND aj keď ich vystúpenia sú presvedčivejšie. No v tvorbe Rakušanov sa objavujú aj pomalšie depresívne pasáže, ktoré osviežili ich set.

Na úplný záver festivalu vystúpila jedna z vôbec najstarších českých gore grindových skupín, aj keď na začiatku svojej kariéry gore grind ešte nehrali. CARNAL DIAFRAGMA fungujú už 20 rokov a určite nepatria do starého železa. Minulý rok vydali koncepčný album "Grind Restaurant Pana Septika" plný skvelých receptov. Ich set bol poriadny kanál a títo reprezentanti ostravského gore grindu presvedčili o svojich kvalitách. Poriadne nechutný vokál v kombinácii s bublajúcou basou, ostrou gitarou a údernými bicími bol nekompromisnou bodkou tohto festivalu. Inak pôvodne mali na Antitrende vystúpiť INGROWING, no tí sa ocitli kvôli zdravotným problémom bez bubeníka a tak ich miesto obsadili "karnáli".

No a to som chcel napísať stručný report. Nevadí. Trinásty ročník Antitrendu bol fakt luxusný a ešte raz veľká vďaka organizátorom, kapelám, krívajúcim holubom ako aj účastníkom za fantastickú atmosféru. Ak ste ešte neboli nikdy na Antitrende, vrele odporúčam.

Rozšírená fotogaléria - flickr.com

Pridal: Martin Mayer
Fotky: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky