reportaz_2017-05-08_Lacuna_Coil - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
LACUNA COIL, INFECTED RAIN
8.5.2017, MMC Bratislava

 
Presne pred pol rokom som Vám priniesol reportáž z viedenského koncertu Talianov LACUNA COIL. Aj keď sa názov turné zmenil z "Delirium World tour" na "Europian Sanatorium", program a koncept ostal ten istý. Nebudem sa preto zbytočne opakovať a predošlý report berte ako základ, pričom tu sa sústredím viac na porovnanie jednotlivých akcií.

Prvou a veľmi podstatnou zmenou oproti Viedni bola predskakujúca kapela. Bratislava si vyslúžila omnoho vydarenejší support v podobe moldavskej formácie INFECTED RAIN. Tá vznikla v roku 2008 a na svojom konte má tri albumy, ktoré si vydali vo vlastnej réžii. Kapelu založila speváčka Elena Catarga, ktorá je mimo iné úspešná kostymérka, dizajnérka a návrhárka. Kombinácia nu-metalu, metalcoru a agresívneho scream vokálu znie naživo výborne a ich set bol viac než len vyplnenie času. Mladí hudobníci plní entuziazmu pôsobili na pódiu živo a energicky. Najmä gitarista Vidick a Lena neustále prevetrávali svoje dredy, z čoho mal radosť najmä môj fotoaparát. Najväčšiu pozornosť publika (najmä tej mužskej časti) však pútala práve Elena, jednak svojimi krivkami, dredami, kérkami, spodným prádlom (najmä z fotopitu sme toho videli dosť) a pochopiteľne aj spevom. Jej hlasová paleta je mimoriadne pestrá od melodického spevu, cez scream až po growl. Hravo zvláda prechody medzi jednotlivými štýlmi a jej prejav je sebavedomý. Skupina si rada pohráva s modernými prvkami elektronickej hudby a k ich tvorbe sa celkom hodia. Napriek týmto prvkom si však zachovávajú vo svojej hudbe agresivitu a dynamiku. Hneď od začiatku setu mali dobrý zvuk, no občas im to pískalo a v niektorých pasážach bola sólová gitara až príliš nahlas. To bola však chyba zvukárov a nie samotnej kapely. Tá predviedla solídnu show a urobila na mňa veľmi dobrý dojem.

LACUNA COIL tento krát nechali doma všetky rekvizity zo sanatória a uspokojili sa s jednoduchou plachtou, na ktorej bolo len logo kapely. Musím priznať že túto zmenu som privítal, keďže spomínané doplnky mi prišli trochu nedotiahnuté. Viacej to upriamilo pozornosť divákov na kapelu samotnú ako aj ich hudbu. Setlist bol takmer identický až na dve zmeny. Namiesto "The Ghost Woman and the Hunter" zahrali "My demons" a úplne vynechali skladbu "You Love Me 'Cause I Hate You". Čo sa týka mojich favoritov, opäť to boli "Trip to Darkness", "Spellbound", "Heaven's a Lie", "The House of Shame" a výborný cover "Enjoy the Silence"(DEPECHE MODE). K zvuku nemám najmenšiu výhradu, dokonale bolo počuť všetky nástroje, spevy ako aj prednahraté party. Čo sa týka výkonu hudobníkov na tomto koncerte mi pripadali omnoho viac zomknutejší ako tomu bolo vo Viedni. Mal som dojem, že ich koncert omnoho viac baví. Po inštrumentálnej stránke kapela šlapala skvele na oboch koncertoch. Je vidieť že sú to vyhratí a nesmierne zruční hudobníci. Opäť excelovala najmä speváčka Cristina Scabbia, ktorá ovláda svoje hlasivky dokonale. Fakt klobúk dole. Zábavné bolo sledovať hosťujúceho gitaristu Diega Cavallottiho, ktorý sa celý koncert doťahoval so svojím technikom, ktorý sa mu staral o gitary. Vyvrcholilo to pri prídavku, keď mu podal gitaru na ktorej mal prilepený banán. Diego sa však nenechal rozhodiť a spolu s týmto doplnkom odohral celú jednu skladbu. Spomínané ovocie potom pochopiteľne letelo smerom k jeho aranžérovi. Bolo vidieť na kapele že si celý koncert užívajú a skvele sa bavia. Počas prestávok si neustále podávali ruky s fanúšikmi, čo ešte viac umocnilo celkovú atmosféru. Troška mi vadilo keď Andrea Ferro vyzval divákov, aby začali skandovať názov kapely podobne ako tomu býva na futbalových zápasoch. Takéto momenty by mali vznikať spontánne, len vtedy majú svoje čaro. To je však len malý detail, ktorý mi nemohol pokaziť dojem z tohto skvelého koncertu.

Aj keď som to vôbec nečakal, v skoro všetkých aspektoch bol bratislavský koncert vydarenejší ako ten vo Viedni. No treba zároveň dodať, že pri výkone hlavnej hviezdy rozhodli len detaily.

PS : Divákov sa dostavilo na túto akciu asi len niečo cez 200, čo nie je práve veľa, no pred piatimi rokmi to bolo ešte menej. Absolútny top fanúšik bol bez debaty mládenec s asi 30cm vysokým čírom a nášivkou DAVOVÁ PSYCHÓZA. V tento večer totiž táto punková legenda vystupovala o poschodie nižšie v Randal klube. Zrejme si myslel, že je to "známka punku".

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky