reportaz_2017-04-22_Metalmania - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
METALMANIA 2017
Katowice, Poľsko, Hala Spodek – 22.4.2017

 
Minulú sobotu sa dvojica Hellmagazine tímu vybrala do susedného Poľska. Dôvod neboli ani trhy či nákupy. Po neuveriteľných deviatich rokoch sa o slovo prihlásil vzkriesený festival METALMANIA, tak povediac kultová záležitosť nie len pre poľských metalových nadšencov.

Cesta do tohto nádherného mesta bola dlhá a únavná. Dôvod je nedostatok diaľníc či rýchlostných ciest v našej krajine. Nechcem tu naznačovať nijaké politické nálady, no aby ste v roku 2017 cestovali necelých 300 kilometrov takmer 5 hodín je, si myslím, celkom pritiahnuté za vlasy. A musím zdôrazniť, že podstatnú časť nám zabralo dostať sa za hranice, kde už cesta odsýpala neporovnateľne rýchlejšie. Nečudujem sa preto, že mnohí sa radšej do cestovania nepúšťajú a návštevu koncertov si preto odpustia.

Príchod do Katowic už ale bol optimistickejší a obrovská, moderná hala Spodek nás veľmi prekvapila. Multifunkčné športovisko ako centrum diania metalového festivalu? Prečo nie! Vlastne je to skvelý nápad. Všetko k dispozícií pod jednou strechou, jednoducho univerzálny a všestranný priestor. Po vstupe do haly sme boli veľmi milo prekvapení účasťou. Vestibulové priestory, kde ste mohli nájsť širokú ponuku „metalového“ sortimentu, praskali vo švíkoch. Hala síce vypredaná nebola, no návštevnosť bola naozaj fantastická.

Miestna, ale samozrejme aj celosvetovo známa zostava kapiel bola jednoznačným lákadlom nie len pre domácich. Podľa značiek áut na parkovisku sme okrem Slovákov našli aj Čechov či Nemcov. Dve pódiá ponúkali lahôdky už od doobedňajších hodín.

ANIMATIONS, ARCTURUS, či TYGERS OF PAN TANG patrili medzi otvárače festivalu. Na druhom pódiu to tiež vrelo už od začiatku. Program pokračoval kultovými ENTOMBED A.D., po ktorých sa už domácemu publiku predstavili miestny VADER. SODOM aj CORONER doplnili už aj tak bezchybný program. MOONSPELL sa do Katowíc vrátili po celkom dlhej prestávke. Toto mesto je pre nich dobre známe, nakoľko tu pred nejakým časom a presne na tomto festivale natáčali svoje živé DVD. Tento krát do Poľska priniesli unikátny program - „25 rokov na scéne“ a ich setlist bol zložený len zo skladieb z albumov „Irreligious“ a „Wolfheart“. Pastva pre oči a uši! Geniálne vystúpenie! SAMAEL predviedli pre mňa najlepší set v ich kariére a tento krát sa bolo aj na čo pozerať nie len počúvať. Dostali sme možnosť vychutnať si aj novinky z pripravovaného albumu. Ja len dodávam, že sa je na čo tešiť!

Možno jednu väčšiu nevýhodu som videla v umiestnení druhého, menšieho pódia, na ktorom nehrali len menej známe kapely, ale napríklad aj kultoví IMPALED NAZERENE či fantastická domáca kapela OBSCURE SPHINX. Priestory to inak nedovoľovali, to ja mi celkom jasné, ale  tento stage bol v podstate zasunutý pod schodiskom na okraji budovy, kam sa vlastne ani nedalo dostať a väčšinu kapiel som tak len počula, žiaľ nevidela.

Skvelé miesto, úžasné kapely, bombastické výkony, nadšený diváci. To bola METALMANIA 2017! Dúfam, že sa na budúci rok pochváli podobne fantastickou zostavou!

Pripájam aj program.

Hlavné pódium:

11.30 - Animations
12.30 - Tygers of Pan Tang
13.30 - Sinister
14.40 - Arcturus
15.50 - Entombed A.D.
17.00 - Vader
18.30 - Sodom
20.00 - Coroner
21.40 - Moonspell
23.25 - Samael
01.15 - Furia

Druhé pódium:

11.00 - Mentor
12.00 - Stillborn
13.00 - Thermit
14.10 - In Twilight's Embrace
15.20 - Mord'A'Stigmata
16.30 - Infernal War
17.50 - Thaw
19.20 - Obscure Sphinx
21.00 - Impaled Nazarene
22.40 - CETI
00.35 - Entropia

Pridal:: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky