reportaz_2017-04-12_Soen - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
SOEN, MADDER MORTEM
12.4.2017, Arena Viedeň

 
Neprešiel ani týždeň a som opäť vo viedenskej Arene, kde dnes vystúpi táto dvojica kvalitných progresívnych skupín. Koncert sa konal v menšej sále a prilákal niečo cez stovku návštevníkov. Nemôžem si pomôcť ale občas nerozumiem vkusu poslucháčov. Na druhej strane v takto skromnejších podmienkach je kontakt s hudobníkmi omnoho bližší a osobnejší.

MADDER MORTEM počúvam od ich druhého albumu "All Flesh Is Grass" a ich progresívne poňatie metalu ma vždy fascinovalo. Samotná hudba v sebe zvláštnym spôsobom spája drsné party s tými jemnejšími rockovejšími pasážami. Samostatnou kapitolou je spev Agnete M. Kirkevaag, ktorý je mimoriadne silný a má vo svojom "zásobníku" mnoho hlasových polôh. Po sedemročnej pauze im minulý rok vyšiel album "Red in Tooth and Claw", ktorý síce neprekonal svojich predchodcov, no ani neurazil. Svoje vystúpenie začali skladbou "If I could" zo spomínanej novinky. Hneď na úvod potešil krásny zvuk, vďaka ktorému bolo počuť každý nástroj do najmenších detailov. Skupina sa predstavila s malou zmenou na poste doprovodného gitaristu. Richard Wikstrand ostal doma v Nórsku s čerstvým prírastkom v rodine a zastupuje ho na turné Henning Ramseth (RAM-ZET). Agnete spievala na živo ako z učebnice a skvele ju dopĺňal svojím hrdelným prejavom jej brat BP M. Kirkevaag. Ten však exceloval najmä na svojej sedemstrunnej gitare. Odohral na nej aj tie najjemnejšie detaily, na ktoré by sa ostatní gitaristi zrejme vykašlali. Mimochodom keby že ho detailne nesledujem, možno by mi niektoré aj zanikli, pretože išlo často krát skutočne o jemné "kudrlinky". Náhradník Henning zvládol doprovod skvele a nakoniec si strihol aj jedno sólo. Rytmika išla presne ako hodinky a MM sa predviedli ako mimoriadne živá kapela. Drvivá väčšina setlistu obsahovala nové skladby, no zahrali aj zopár starších kusov. Či už to boli hity ako "My name is silence", "Armour" alebo energickú "Breaker of worlds". Tá mi urobila asi najväčšiu radosť. Mimoriadne emotívne vyznela záverečná skladba celého setu "Underdogs", ktorá ako Agnette povedala opisuje jej vzťah k hudbe. Táto temperamentná a zároveň skromná žena sa s tým absolútne nepárala. Počas vystúpenia jej odpadla náušnica z ucha, na čo si strhla aj tú druhú a odhodila ju na zem. Po koncerte na ne úplne zabudla a nakoniec jej ich odniesol basgitarista. Takisto prekvapila, keď prakticky sama postupne poodnášala celú biciu súpravu do zákulisia. Ak by som mal opísať tento koncert, tak jedine v superlatívoch. Tu naozaj nie je čo vytknúť.

Kapela SOEN síce vznikla len v roku 2010, no založili ju skúsení hudobníci. Ich debutový album okamžite zaujal verejnosť ako aj kritiku. Ich hudba silne pripomínala tvorbu ikonických TOOL a dodnes tam tú inšpiráciu cítiť, no pomaličky sa zbavujú tejto nálepky.

Posledne som ich videl na živo v Slovinsku v roku 2014 a od vtedy sa ich zostava dosť pomenila. Samozrejme Martin Lopéz (ex-OPETH) za bicími a Joel Ekelöf za mikrofónom ostávajú ako základné piliere kapely. Vtedajší klávesák Stefan Stenberg dnes drtí basgitaru a pribudli dvaja noví členovia, gitarista Marcus Jidell (AVATARIUM) a multiinštrumentalista (bongá, klávesy, gitara, spev) Lars Åhlund. Aj keď kapela nepôsobila tak bezprostredne ako MADDER MORTEM, nič to neubralo z ich čarovnej hudby. Kto pozná ich diskografiu vie o čom je reč, kto nepozná nech si naštuduje. Mimoriadne emotívna hudba plná nádherných rockových pasáží a pôsobivého spevu. Každý nástroj vyniká, no spolu tvoria energickú masu útočiacu na vaše emócie. Samozrejme Joelov spev posúva ich hudbu na vyšší level, nehovoriac o momentoch keď sa k nemu pridali Stenberg, Åhlund a Jidell. To sa páni diali veci. Nádherná interakcia s publikom nastala počas skladby "Pluton", keď prevzali vokálne party diváci a napodiv to znelo výborne. Pochvalu si vyslúžili aj od Joela, ktorý poďakoval za energiu ktorú dostávajú od publika a nabíja ich počas turné. Nebol to samozrejme ojedinelý jav ale súčasť programu, no aj tak to bolo sympatické gesto. Divákov to výraznejšie vtiahne  do koncertu a spolu s kapelou vytvárajú niečo jedinečné. Z posledného albumu "Lykaia" odohrali hneď päť ukážok, pričom vrcholom celého koncertu bola nádherná balada "Lucidity". Zo starších piesní nejde nespomenúť hity ako "Savia" alebo klasickú "toolovinu" "Fraccions". SOEN opäť potvrdili povesť kvalitných muzikantov hrajúcich zaujímavú muziku.

Presne takto si predstavujem dokonalý koncert. Žiadne zbytočné predkapely, vyzretí hudobníci, kvalitné ozvučenie a klub plný hladných fanúšikov. Samozrejme hladných po dobrej muzike.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky