reportaz_2017-04-08_Vienna_Metal_Meeting - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
VIENNA METAL MEETING
8.4.2017, Arena Viedeň

 
Jednodňový festival s názvom Vienna Metal Meeting ponúkol návštevníkom 17 účinkujúcich kapiel, dve pódiá a viac než desať hodín extrémnej hudby. Najväčšími ťahákmi akcie boli zvučné mená ako MAYHEM, SODOM, ASPHYX, BATUSHKA či FLOTSAM AND JETSAM. Nechýbali ani zástupcovia sk/cz scény ČAD, MALIGNANT TUMOUR a pár prekvapení. Počas akcie sa vypredali aj posledné vstupenky a k večeru to bolo aj cítiť. Je neuveriteľné, že už hneď prvá kapela vystupujúca vo veľkej sále o tretej hodine mala pod pódiom plno. A po zbytok akcie sa to prakticky nezmenilo. Jedna polovica kapiel hrala vo veľkej sále a tá druhá v menšom klube hneď oproti. Vládla tu skvelá atmosféra a bez problémov ste si mohli pokecať so známymi osobnosťami UG scény. Hneď po príchode do areálu pred tourbusom MAYHEM si zorganizoval podpisovku Attila Csihar, pričom nebol problém stretnúť aj ostatných členov skupiny. V malom klube sme stretli Dannyho Vacuuma a Martina Schirenca z PUNGENT STENCH, ktorí vypomáhali s organizáciou a pred klubom debatovali páni z ASPHYX či MALIGNANT TUMOUR. Aby sa report nenatiahol na malú dizertačnú prácu, snažil som sa byť stručný.
I. IRDORATH - rakúska (teda domáca) mladá black metalová krv, ktorej produkcia je zmesou thrashu a blacku. Problém je, že podobných kapiel funguje na scéne obrovské množstvo a nijak sa navzájom neodlišujú. Trochu nuda.
 
II. MORTAL STRIKE - ďalšia rakúska formácia hrajúca čistokrvný thrash metal. Zjavne majú na domácej scéne úspech, pretože plná Aréna o tretej poobede nie je asi bežná vec. Nehovoriac o tom, že množstvo fans spievalo s kapelou refrény a celkovo to pod pódiom žilo.
 
III. ČAD - asi netreba nijak zvlášť predstavovať. Opäť vystúpili len vo dvojici, teda Pišta Vandal a Valér Tornád. Po hudobnej stránke nemám žiadne pripomienky. Je až zarážajúce aké peklo vedia predviesť títo dvaja muzikanti. Nekompromisné, surové a nabité energiou. Jediným otáznikom ich setu bolo, ako sa Pišta poráta s nemčinou a či bude schopný v tomto jazyku podať svoje vtipné príhovory. A verte či nie, on to dal. Pieseň venovaná komisárovi Rexovi, "šajze v špajze" či mozartove gule, to sú len fragmenty improvizovaných fórov v podaní Stephana Scheisseho za asistencie Valtera Knoblaucha. ČAD tradične zabodoval.
 
IV. BLACK INHALE - opäť domáca scéna, tento krát mix groove a thrash metalu. Nič svetoborné, skôr kópia MACHINE HEAD, PANTERA. Snahu im nemožno uprieť, no dnes mi nejako tie thrashe nefungovali.
 
V. DISABUSE - holandská hc/thrash banda, ktorá funguje už 30 rokov na scéne. Veľmi priemerný koncert.
 
VI. HARAKIRI FOR THE SKY - posledný zástupca rakúskej scény a vystúpenie na ktoré som sa tešil. Ich mix blacku a post rocku je veľmi príjemná atmosferická muzika, ktorá vie chytiť za srdce. Nevýhodou bolo trocha svetla prenikajúceho z bočnej terasy, no to v konečnom výsledku až tak nezavážilo. Ich vystúpeniu podľa mňa chýbala atmosféra a celé to  zabil gitarista Matthias Sollak. Ten hral miestami tak falošne, že to rezalo uši. Neviem či sa nepočul alebo mal rozladenú gitaru, každopádne to bolo dosť zlé. Veľká škoda, snáď nabudúce to bude lepšie.
 
VII. IZEGRIM - holandská death/thrash smečka s ženským spevom.  Pamätám si, keď v Randale predskakovali NASUM takých päť rokov dozadu. Vtedy ma skôr nudili, no tu to vôbec nebolo jalové. Mal som pocit akoby death metal ich výrazu viac dominoval a treba pochváliť speváčku Marloes Voskuil za jej zlovestné vokály. Trochu síce flákala basgitaru, no celkovo vo mne kapela zanechala dobrý dojem. Malo to dostatočnú razanciu, agresiu a ťah na bránu.

VIII. BATUSHKA - poľská atmosferická black metalová kapela, v ktorej vystupujú známe osobnosti scény, no nik presne nevie ktoré. Aktuálne sú ich vystúpenia vyhľadávanou atrakciou. Ich koncerty vyzerajú ako náboženské obrady pravoslávnej cirkvi a sú veľmi fotogenické. No nie je to len atraktívne divadlo, veľkú úlohu tu hrá aj samotná muzika. Tá je rozdelená na jednotlivé liturgie a jej kvalita je neodškriepiteľná. Majestátne a magické vystúpenie.
 
IX. DEW-SCENTED - nemecká thrash deathová partia napálila svoje songy do poslucháčov nesmiernou intenzitou. Asi najrýchleší thrash metal festivalu. Aj keď s pribúdajúcim časom ma tá paľba začínala trocha nudiť, musím uznať že to stálo za to. Títo maníci sa s tým vôbec neserú a tlačia neskutočne na pílu.
 
X. ASPHYX - holandská death metalová legenda s chorobným vokálom Martina Van Drunena. Kapelu som za posledné dva roky videl už po štvrtý raz a ani teraz nezaváhali. Ich nekompromisný death metal má v sebe čosi chorobné a zhubné. Kapela je neskutočne zohratá a Drunenov vokál je presne tá formulka, ktorá väčšine kapiel chýba. Výrazný a okamžite rozpoznateľný vokál, ktorý zdobí tento klenot. Opäť skvelý set.
 
XI. CARONTE - zaujímavá partička pochádzajúca z Talianska produkujúca stoner doom metal. Pomalá plazivá hudba s melodickým vokálom miestami s okultným nádychom nesmierne oživila celkovú atmosféru festivalu. V tomto čase sa už žiaľ jednotlivé sety prekrývali a tak som od nich videl len dve skladby. No z toho čo som počul, to muselo byť zaujímavé celé.
 
XII. FLOTSAM AND JETSAM - americká thrash metalová legenda, ktorej tvorba ma úspešne minula. Hudobne by som ich prirovnal ku kapelám ako ANTHRAX, SACRED REICH či ANNIHILATOR. Istý čas v ich radách pôsobil aj Jason Newsted (METALLICA). Žiaľ toto ide mimo môj hudobný záber a tak nechávam bez hodnotenia. Okrem toho sa už na menšom stejdži blížilo vystúpenie, od ktorého som si sľuboval veľa.
 
XIII. DRAGGED INTO SUNLIGHT - túto britskú obskúrnu formáciu som spoznal vďaka kolaborácii s GNAW THEIR TONGUES. Ich špinavý apokalyptický black metal rozhodne nie je hudba pre každého, no malý klub sa zaplnil do posledného miesta. Obrovský svietnik zo zvieracích kostí dominoval ich vystúpeniu a samotní muzikanti boli skôr v pozadí. Všetci okrem bubeníka boli otočený chrbtom k publiku a ich postavy osvetľoval len stroboskop, ktorý k ich hudbe nesmierne pasuje. Po ambientom intre spustili apokalypsu porovnateľnú s menším zemetrasením. Totálny tlak, neskutočný chaos a deštrukcia. O tom ich hudba je. Niet divu, že sú aktuálne na turné s MAYHEM. Dnes večer suverénne to najlepšie, čo ponúkol menší stejdž. Bravo !
 
XIV. SODOM - ďalšia legenda a dôkaz, že chyba nie je vo mne. Už som spomínal ako mi tento večer nezapasoval skoro žiaden thrash metal. Toto však bola úplne iná káva. Páni Tom Angelripper (54!), Bernemann (53!) a Markus Freiwald (46) to tento večer natreli všetkým žánrovým kolegom. Začiatok koncertu síce trocha skazili problémy s Tomovým aparátom, no po ich odstránení to bola neskutočná jazda. Jeden hit striedal druhý a ovácie zo strany publika nemali konca. "Agent orange", "Remember the fallen", "The saw is the law" či "Sodomy and Lust" rozpálili fanúšikov do žerava a atmosféra v Aréne bola elektrizujúca. K dokonalosti chýbala už len "Ausgebombt".
 
XV. THE RUINS OF BEVERAST - keďže sa v tomto čase už vystúpenia výrazne prekrývali, odbehol som si v strede setu SODOM na chvíľu pozrieť túto zaujímavú formáciu aspoň na jednu skladbu. Klub bol opäť nabitý a tak som ostal len pri dverách. Táto nemecká formácia mixuje vo svojej hudbe black a doom metal. Ja som akurát vystihol poriadne pomalú skladbu a musím uznať, že niečo to do seba malo. No keďže som nemal moc dobrý flek radšej som sa vrátil do hlavnej sály a dopozeral zvyšok vystúpenia SODOM.
 
XVI. MAYHEM - opäť zbytočné predstavovať. Aktuálne sú na turné, na ktorom hrajú výhradne svoj debutový album "De Mysteriis Dom Sathanas". Toto kultové dielo nemám až tak v obľube nehovoriac o tom, že s týmto programom som ich už videl pár rokov dozadu. To som si aspoň myslel, kým nezačal koncert. Po nainštalovaní scény spustili MAYHEM tak zbesilý bordel, že som nebol schopný identifikovať jednotlivé skladby. Aj som miestami uvažoval či si nerobia z ľudí srandu. No v konečnom dôsledku mi to vôbec neprekážalo, pretože to bolo aj tak úžasné. Tak presvedčivo zhudobniť chaos, skazu, deštrukciu a zlo dokážu snáď len oni. Po nafotení som zbadal jedno voľné miestečko hore na balkóne a tak som sa tam aj vybral. A dobre som spravil. Jednak som mal skvelý výhľad na celú scénu a hlavne som mohol pozorovať reakcie ľudí na toto šialenstvo. Jedna skupina hľadela na tú spúšť s padnutými sánkami, druhá sa po pár skladbách s nechápavým výrazom tváre odobrala radšej preč a nakoniec tu boli jedinci, ktorí nezvládali nahromadenú agresiu. Tí si ju vybíjali dole v moshpite a pri pohľade na nich som bol rád, že to pozorujem z vrchu. MAYHEM prišli, všetko rozdrtili, spopolnili, znesvätili a zvíťazili.
 
XVII. MALIGNANT TUMOUR - po skončení toho neuveriteľného inferna som vyšiel pred Arénu a zistil, že na malom pódiu sa ešte hrá. Vbehol som rýchlo dnu a uvidel známe postavičky ostravských MALIGNANT TUMOUR. Hrali tuším akurát "Saddam Hussein is rock´n´roll" a tradične to bola rock´n´rollová jazda ako sa patrí.
 
Do budúcna ak táto akcia bude pokračovať by som možno preriedil množstvo účinkujúcich a zostavil harmonogram tak, aby sa jednotlivé kapely neprekrývali. No inak to bol skvelý večer.
 
Kompletnú galériu z tejto akcie nájdete tu

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky