reportaz_2017-03-31_Dark_Tranquillity - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
DARK TRANQUILLITY, OMNIUM GATHERUM
31.3.2017, Szene klub, Viedeň

 
Keď dvaja robia to isté, výsledok sa nemusí zhodovať. Myslím, že toto porekadlo plne vystihuje túto akciu. Obe vystupujúce kapely majú totiž po formálnej stránke mnoho spoločného. Obe pochádzajú zo Škandinávie, majú totožné nástrojové zloženie, vychádzajú z melodického death metalu a zakladajú si na výrazných melódiách. No výsledný efekt je diametrálne odlišný.

OMNIUM GATHERUM som naposledy videl pred rokom v Bratislave, keď predskakovali DRACONIAN. Nijak zvlášť ma ich set nezaujal a tento večer tomu nebolo inak, aj keď objektívne musím priznať, že boli o niečo presvedčivejší. Paradoxne im vlastne ani nemám čo vytknúť. Všetci sú to šikovní muzikanti s dobrým pódiovým prejavom, mali dobrý zvuk a celý set odohrali bez zaváhania. Jediným problémom je ich hudobná produkcia. O originalite nemôže byť ani reč, ale v tom by som problém nevidel. Skôr mi vadí, že ich hudbe chýba vášeň a duša. Aspoň ja ju tam nenachádzam. Všetko je to také sterilné, prevarené a bez výraznejších prvkov. Predpokladám, že fanúšikovia kapely boli s ich vystúpením spokojní, no mňa nudili. Klub síce ešte nebol plný, no atmosféra pod pódiom bola skvelá. Asi najvydarenejšia skladba ich setu bola záverečná „New World Shadows“.  

Aj keď DARK TRANQUILLITY vystúpia o tri týždne v bratislavskom Randale, my sme sa rozhodli pre koncert vo Viedni. Dôvodom je vystúpenie BENIGHTED vo viedenskom klube Viper, ktorého termín sa prekrýva s touto akciou. DT je kapela, ktorá si prakticky od začiatku kariéry drží vysokú kvalitu svojich nahrávok. Spolu s AT THE GATES ako prví zadefinovali tzv. „göteborgsky“ death metal. Prešli si istým vývojom a aktuálne mixujú vo svojej hudbe prvky melodického death metalu, gothic rocku a modernej elektroniky. Ja osobne v ich hudbe cítim aj odkaz na tvorbu DEPECHE MODE.  Ide o jedinečnú zmes, ktorej podobu by sme na scéne hľadali márne. Koncom minulého roka im vyšla vydarená novinka „Atoma“, ktorú na tomto turné propagujú. Už pred koncertom som zaregistroval na FB profile skupiny zmeny v zostave. Chýbajúci gitarista Niklas Sundin si vybral v kapele na čas voľno a plne sa venuje rodičovským povinnostiam. Na jeho post skupina povolala dvojicu skúsených gitaristov Christophera Amotta (ARMAGEDDON, ex-ARCH ENEMY)  a Johana Reinholdza (NONEXIST, ANDROMEDA). Vzhľadom na to, že nejde o stálych členov skupiny obaja odohrali celý koncert excelentne a vystihli atmosféru hudby DT. Rytmiku mali na starosti bicmen Anders Jivarp a basgitarista Anders Iwers (TIAMAT). Vďaka vyváženému zvuku sme si mohli ich majstrovstvo dokonale vychutnať a dávali vystúpeniu poriadny drive. O atmosferickejšiu zložku ich hudby sa staral klávesák Martin Brändström. Nuž a hlavná postava a spevák Mikael Stanne opäť potvrdil svoju dobrú povesť. Jednak celý koncert výborne odspieval a svojou charizmou nám počas celého koncertu predával pozitívnu energiu. Ako celok táto parta šlape ako hodinky a to v spojení s vynikajúcou muzikou dáva dokopy dokonalý koktejl. Keď som si pred týmto vystúpením prechádzal aktuálny setlist, mal som isté výhrady voči jeho obsahu. No tie sa veľmi rýchlo rozplynuli. Skupina vie totiž aj z menej výrazných piesní vytlačiť maximum a naživo proste fungujú. Zároveň koncert ukázal silu nového materiálu, z ktorého skupina odohrala až šesť položiek. Tie hrdo obstáli v priamej konfrontácii s hitmi ako „The Treason Wall“, „ThereIn“ či „Final Resistance“. No a absolútna povinnosť na záver setu bola „Misery's Crown“. Aj keď celý setlist nebol úplne dokonalý, jeho živé prevedenie dokonalé rozhodne bolo. A hlavne oproti OG to malo dušu, náboj a emócie. Počas celého vystúpenia bežala na pozadí videoprojekcia, ktorá ešte dokrášlila toto famózne predstavenie. Preplnený klub prakticky po každej skladbe odmenil skupinu dlhým potleskom a skandovaním. Atmosféra v klube bola elektrizujúca a príjemne zaskočený ostal aj Mikael Stanne, ktorý si ju patrične vychutnával.

Pre mňa toho roku zatiaľ najlepší klubový koncert. DARK TRANQUILLITY do mňa vliali energiu, ktorej teraz na jar nie je nikdy dosť. A ten bratislavský koncert si rozhodne nenechajte ujsť, stojí to za to.

Pridal: Martin Mayer   
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky