reportaz_2017-03-07_ Blues_Pills - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
BLUES PILLS, SATIN LEAD
7.3.2017, MMC klub Bratislava

 
Švédska skupina BLUES PILLS sa hrdo hlási k odkazu psychedelických rockových kapiel z šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Aj keď fungujú len necelých šesť rokov, podarilo sa im podpísať zmluvu s Nuclear Blast Records a vydať dva štúdiové albumy.

Výber predskokana v tomto prípade nebol vôbec náhodný. Podľa jedného rozhovoru s Ľuboslavom Petruškom skupina SATIN LEAD vznikla niekedy v roku 2005. Po niekoľkých personálnych obmenách sa sformovala zostava v zložení Tomáš Urban, Peter Horváth, Radoslav Hanzel a Ľuboslav Petruška(CHIKI LIKI TU-A). Na svojom konte majú zatiaľ iba päť skladbové EP s názvom „Something“. V ich hudbe cítiť silný vplyv rockových velikánov ako napr. ROLLING STONES alebo THE BEATLES. Dnes večer sa však na pódium postavil len líder skupiny a pomocou svojho hlasu a gitary nám priblížil tvorbu tejto formácie. Podľa informácie od organizátora akcie Tomáša Holetza ostatných členov neuvoľnili zo zamestnania, k čomu asi netreba žiadny ďalší komentár. Ako one-man show to nebolo vôbec zlé, no ako support BLUES PILLS mi to prišlo neprimerané. Každopádne všetka česť za odvahu a odhodlanie, pretože väčšina interpretov by v takejto situácii asi odvolala svoju účasť na takejto akcii. Zvláštne bolo, že hudba SATIN LEAD mi bez rytmickej sekcie pripomínala skôr grungeové kapely z konca deväťdesiatych rokov. Aj keď sa nejednalo o žiaden prepadák, ku koncu vystúpenia som sa už trocha nudil.

Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia vrcholila éra hippies a na scéne fungovalo veľké množstvo psychedelických rockových skupín. Ich výrazná hudba často krát ovplyvnená drogami, sexom a slobodným duchom sa stala navždy soundtrackom tejto éry. V súčasnosti funguje množstvo interpretov, ktorých práve táto hudba inšpirovala a určila ich hudobný „vývoj“. Za všetkých spomeňme aspoň „BLOOD CEREMONY, RUBY THE HATCHET, YEAR OF THE GOAT či HEXVESSEL. A môžeme sem pokojne priradiť aj kvarteto zo švédskeho mesta Örebro BLUES PILLS. Najprv by som sa pristavil pri samotnom názve kapely, ktorý v sebe skrýva hneď niekoľko významových rovín. Základom názvu je pojem „modrá tabletka“, ktorým sa označuje extáza, viagra či voľba života vo virtuálnom svete (MATRIX). Všetky tri výklady čiastočne odkazujú na éru hippies a zmenením slovíčka „blue“ na „Blues“ sa opäť vraciame k samotnej hudbe. BLUES PILLS asi najviac ovplyvnili JEFFERSON AIRPLAIN, IRON BUTTERFLY a čiastočne aj COVEN. Okrem základnej zostavy Elin Larsson(spev), Dorian Sorriaux (gitara), Zach Anderson (basgitara), André Kvarnström (bicie) sa nám predstavil aj hosťujúci gitarista/klávesák Rickard Nygren. Hlavným ťahúňom vystúpenia bola speváčka Elin Larsson, ktorá svojím mocným hlasom výrazne definuje samotnú hudbu BP. Jej vokál mnohí prirovnávajú k Janis Joplin či dokonca k Arethe Franklin. To sú trocha trúfalé tvrdenia, no v jej speve určite cítiť soulové prvky a je aj dostatočne výrazný. Takisto výrazný je aj jej pódiový prejav, ktorý k tejto hudbe neodmysliteľne patrí. Jej spoluhráči možno nepôsobili na pódiu tak dominantne, no po inštrumentálnej stránke im nie je čo vytknúť. A najmä gitarista Dorian Sorriaux ovláda svoj nástroj bravúrne, aj keď na pódiu vyzerá skôr ako zadumaný filozof a nie ako rockový gitarista. V setliste vystúpenia mali najväčšie zastúpenie skladby z poslednej radovky "Lady in Gold", no nechýbali ani staršie skladby a dve cover verzie. Skupina má vo svojom repertoári výrazné rockové hity, ktoré sú dôkazom ich skladateľského talentu. Dnes večer odzneli napr. "Lady in gold", "Little boy preacher", "High Class Woman", "Little sun" či "Devil Man". Trocha zamrzela absencia "No Hope Left For Me", no inak som so setlistom viac než spokojný. Ako poctu svojím vzorom skupina odohrala skladby "Elements and Things" od Tonyho Joe Whitea a "Somebody to Love"  od JEFFERSON AIRPLANE.

Myslím, že dnešný retro večer stál za to, aj keď veľa fanúšikov do MMC klubu neprilákal. Napriek tomu, že kapelu vydáva dnes už metalový kolos NUCLEAR BLAST, myslím že ich promo kampaň výrazne nezasiahla našu krajinu.  

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky