cd_2016_099 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
ALCEST - Kodama

Posledná nahrávka ALCEST s názvom "Shelter" bola charakteristická výrazným príklonom k shoegaze až dream-popu. Bola nesmierne krehká a vyžarovala z nej až príliš pozitívna energia. Aj keď ide o mimoriadne dielo som rád, že sa páni rozhodli zacestovať si v čase. A odvialo ich to do obdobia šesť rokov dozadu, kedy vydali famóznu nahrávku "Écailles de lune". Kebyže to spraví iná kapela, možno by som ich podozrieval z vypočítavosti. No v prípade týchto pánov asi nič podobné nehrozí. Sú to umelci, ktorí idú svojou cestou a nik ich z nej nedostane. Novinka s názvom "Kodama" je silne ovplyvnená Neigeho cestami do Japonska a animovanou tvorbou Hajao Mijazakiho, najmä animovaným fantasy filmom Mononoke Hime. Nejde však o klasický koncepčný album, len je čiastočne ovplyvnený týmto príbehom. V ňom ide o konflikt medzi rozpínajúcim sa ľudstvom a zvieracími božstvami, ktoré vládnu lesom. Mimochodom Kodama sú podľa japonskej mytológie duchovia sídliaci v korunách stromov. Pôvodne mali podobu samotných stromov, no Mijazaki ich vykreslil ako malé biele stvorenia s hrkajúcimi hlavami.

Hudobne ide o klasický ALCEST s celou paletou výrazových prostriedkov, ktoré kedy použili. Nájdete tu snové post-rockové pasáže, shoegaze prvky ako aj post-black metalové výlety, ktoré mi tak chýbali na poslednej doske. A keď Neige spustí svoj typický blackový vokál, je vymaľované. Zaujímavosťou sú rockové prvky pripomínajúce britskú formáciu THE CURE, ktoré asi najviac cítiť v skladbe "Eclosion". Najmä nosný gitarový motív mi pripomína istú skladbu tejto legendy. Celkovo gitarové party na celom albume sú mimoriadne vydarené a v nich vidím asi najväčší posun vpred. Ak máte radšej jemnejšiu tvár ALCEST, určite vám spraví radosť skladba "Untouched". Tá akoby vypadla zo "Shelter" a môže fungovať ako prepojenie s týmto dielom. Celkovo je album výborne vyskladaný a skvele skomponovaný. V tomto okamihu si ho síce nedovolím označiť ako ten najlepší od ALCEST, no nemá od tohto titulu ďaleko. To však ukáže až čas.

Neige a Winterhalter nám prinášajú nesmierne vyzretý album, ktorému nemám čo vytknúť. Svet v ktorom sa ocitnete pri jeho počúvaní je čarovný a svojou atmosférou jedinečný. Verím tomu, že táto nahrávka bude figurovať v mnohých rekapitulujúcich toplistoch, ktoré pravidelne na koniec roka zverejňujú rôzne hudobné magazíny.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 15.10.2016
Hodnotenie: 9/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky