cd_2016_088 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
IN THE WOODS - Pure

Už dlho som nemal tak veľkú dilemu, ako pri hodnotení tohoto albumu. Dôvodom je rozdielny spôsob, akým som si naň posvietil. A tak recenziu rozdelím na dve časti.

Ak sa pozrieme na album bez ohliadnutia do minulosti, táto nahrávka si nevedie vôbec zle. Viac ako hodinová porcia príjemného atmosferického doom metalu nesklame asi žiadneho priaznivca žánru. Piesne sa nesú v strednom tempe a dominujú im melodické gitarové vyhrávky, ktoré podkreslujú decentné klávesy. Ďalším dominantným prvkom je spev nováčika v zostave Jamesa Fogartyho. Ten v drvivej väčšine používa klasický melodický spev a k tejto muzike sa skvele hodí. V zásade ide o jednoduchú muziku, ktorá funguje okamžite a nie je nutné ju napočúvať. V istých momentoch v ich hudbe možno zachytiť aj náznaky progresívnych postupov, aj keď trochu nesmelých. Celkovo sa album príjemne počúva a jeho najväčšie prednosti sú atmosféra a priamočiarosť.

No ak novinku začneme porovnávať s trojicou albumov, ktoré ITW za svoju kariéru nahrali, už to také ružové nie je. Objektívne musím totiž skonštatovať, že im nesiaha ani po päty. Konkurovať black metalom nasiaknutému debutu "Heart of the ages", nadpozemskému dielu "Omnio" alebo avantgardou nasiaknutému "Strange in Stereo" proste nemá šancu. Ostáva žiaľ len tieňom svojich predchodcov, aj keď jeho častejším počúvaním som k nemu menej krirický ako po jeho prvom ochutnaní. Nový spevák James Fogarty sa síce snaží napodobiť svojho predchodcu Jana Kennetha Transetha, no nie je to úplne ono. Neviem či by nebolo rozumnejšie keby sa pokúsil do kapely priniesť niečo svojské, osviežujúce. Paradoxne mi reinkarnovaný ITW viac pripomína GREEN CARNATION, čo je však čiastočne pochopiteľné. GC vznikli na troskách ITW a všetci aktuálny členovia okrem Fogartyho v tejto kapele fungovali. Čo je však najpodstatnejšie je fakt, že albumom "Pure" nenadviazali na svoje predchádzajúce nahrávky. Ono to s tými comebackovými nahrávkami celkovo býva veľmi ošemetné a len málokedy sa vydaria. Ale to je v podstate už tretí možný uhol pohľadu, akým je možno novinku hodnotiť. Aj keď asi najmenej podstatný a teda aj najmenej relevantný.

Ako to celé teda zhrnúť? Na scéne sa objavila vcelku slušná doom metalová nahrávka, ktorá si istotne nájde svojich priaznivcov. No dlhoročných poslucháčov IN THE WOODS nemá veľmi čím osloviť, pretože nedosahuje také kvality, na aké sme u tejto skupiny zvyknutí.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 03.10.2016
Hodnotenie: 8/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky