cd_2016_077 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
INSOMNIUM - Winter's Gate

Predtým ako sa pustím do recenzie novinky od Insomnium s názvom Winter's Gate musímsa trochu (to trochu je presne dvadsať rokov) pozrieť do histórie. Práve vtedy vyšlo album Crimson od EdgeOfSanity, čo bola iba jedna skladba so stopážou štyridsať minút!!! Prečo to sem vôbec ťahám? Odpoveď je celkom jednoduchá. Insomnium už pred vydaním ShadowsoftheDyingSun uvažovali o vydaní koncepčného albumu. Príležitosť, ktorá ich k tomu nakopla na plno,vyvstala niekde vo fínskych lesoch, kde popíjali a pritom počúvali spomínané album Crimson. Myšlienky sa rodia spontánne a kdekoľvek a je iba na človeku akoich zrealizuje.

V poradí siedmy album fínskych melodic-death metalistov nesie názov Winter's Gate a jedná sa o koncepčný album, pojednávajúci o skupine Vikingov, ktorí sa vydali hľadať bájny ostrov západne od Írska aj napriek blížiacej sa zime, preto Winter's Gate. Album má stopáž presne štyridsať minút a je to iba jediný song (pre tých, ktorí sťahujú), rovnako ako spomínané album Crimson od EdgeOfSanity. Skladba sa samozrejme (úplne rovnako ako Crimson) prelieva z jednej pasáže do druhej, pričom stále pokračuje vo svojom príbehu. Máte radi black, tak to si prídete hneď na začiatku na svoje, ak teda vynecháme Intro, pretože toto je najtvrdší album album, čo Insomnium vydali. Pardón, ešte je aj najrýchlejší, najprogresívnejší a najdoomovejší. Na Winter's Gate nájdete veci, ktoré sa predtým v tvorbe týchto Fínov nenachádzali. Pod kvalitou nahrávky je citeľný rukopis Dana Swanö – kapela oslovila práve jeho na mixing a mastering – s ohľadom na Crimson pochopiteľné. Mám pocit, že som ho aj začul v niektorých zboroch. Je jedna skladba málo alebo viac ako dosť? Pôvodne Insomnium mysleli, že koncepciu zvládnu za dvadsať minút,ale nakoniecdali dohromady materiál viac ako na hodinu. DanSwanö dostal okolo tisíca zvukových záznamov, z ktorých nakoniec vykúzlil oných čarovných štyridsať minúť. Ako hosť sa znovu objavuje AleksiMunter (SwallowtheSun), ktorého klávesovú spoluprácu si borci chvália viac ako bolo obvyklé na predchádzajúcich albumoch.

Rozoberať jednotlivé pasážetohto skvelého albumu, by zabralo veľa času a preto o tom, či vyhovuje vaším ušiam a s akou náväznosťou sa striedajú tieto pasáže, nechám samozrejme na vás, ale v mojich očiach urobili Insomnium skvelú prácu a ich krok do neznáma sa skvele vydaril.

Pridal: Henry
Pridané: 28.09.2016
Hodnotenie: 10/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky