cd_2016_072 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
DEVIN TOWNSEND PROJECT - Transcendence

Hevy Devy je späť v plnej paráde. Album Transcendence je v poradí sedemnástym kúskom v jeho kariére, ktorá je vskutku veľmi pestrá. Od tvorby Strapping Young Lad, čo je dodnes považovaná za míľnik v extrémnom metale až po vlaňajší jazzovo-bluesový počin Casualties of Cool, nám dokazuje nevyčerpateľnosť svojich nápadov.

Novinku otvára remastrovaná skladba Truth, pôvodne z albumu Infinity, čo môže byť pre niekoho mierne zavádzajúce, ale už v nasledujúcej Stormbending sa maestro naplno prejaví so svojím typickým štýlom a nezvyklým gitarovým sólom, doplneného klávesmi, ktoré sa preleje do až do zborových partií, na aké sme z poslednej tvorby zvyknutí. Skvelý povznášajúci úvod pokračuje songom Failure sa možno najviac pohráva s djentovými technikami, ale opäť sa dočkáme imponujúceho refrénu. Dvojka Secre Sciences a Higher patrí medzi najťažšie skladby, čo sa kompozície týka, rytmy sa tu prelínajú z jedného do druhého, ťažkotonážny záver z Highervám slušne naloží. To Stars by sa  oproti tomu dala pasovať za pohodovku, no ani tu nie je nič odfláknuté. Titulnýopus začína rovno chorálmi, za podpory RyanVan Poederooyenových vynikajúcich bicích a až v druhej polovici sa dočkáme akých takých vokálov od Devina alebo Anneke. Za Mike St. Jeanove klávesy v Offer Your Light, by sa určite nehanbil žiadny power-metalista – no dobre, Devin je blázon, to vieme, takže to berme ako odľahčenie albumu našpikovaného technickými pasážami. Za klasickú Devinovku, by som označil prvú polovicu Fromthe Heart, vyúsťujúcu do záverečnej akustickej pohody. Transdermal Celebration je cover verzia od kapely Ween, teda jej prvá polovica obsahujúce klasické aranžmány, ale s tou druhou si Hevy Devy pohral spôsobom vlastným, kde pridal klávesy, vokály no a ambient finále je hotové.

Zvonec a koniec, teda pokiaľ si nezaopatríte Deluxe Edition aj s druhým diskom, kde sa nachádzajú demo verzie skladieb, čo sa nevošli na šesťdesiatštyri minútový Transcendence. A kúsky sú to tiež podarené, napríklad vypaľovačka Victim. Užlen škoda, že sa mi nedostala do rúk japonská edícia– tiež musia mať furt niečo extra, ktorá obsahu na prvom disku ďalšie tri songy.

Devin Townsend dokazuje, že čoho sa chytí, dotiahne k dokonalosti. Do novinky Transcendence sú naskladané dlhoročné skúsenosti a genialita,no napriek zložitosti niektorých skladieb album pôsobí veľmi povznášajúco. No a čo bude na budúce...opera?

Pridal: Henry
Pridané: 15.09.2016
Hodnotenie: 10/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky