cd_2016_061 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
TERRA TENEBROSA - The reverses

Toto nevšedné švédske trio plynule nadväzuje na svoje prvé dva albumy a ponúka nám tretie pokračovanie svojich temných znepokojivých vízií. Už na svojom debutovom albume "The tunnels" jasne zadefinovali svoju tvár (aj keď v ich prípade skôr masku) a tej sa neustále držia. Ich temný psychotický metal v sebe spája mnoho rôznorodých prvkov. V prvom rade je to sludge-ová ťažoba, ktorá je pevnou kostrou celého skeletu. Atmosféra jednotlivých piesní má pre zmenu veľmi blízko ku kapelám typu BLUT AUS NORD a celkovo čosi black metalové tu drieme pod povrchom. Samostatnou kapitolou je hlas Tomasa Hallboma, ktorý posúva ich produkciu do ešte väčšej temnoty. Jeho výkon je ozdobou tejto nahrávky a oproti minulosti tu cítim mierny posun vpred. Veru takéhoto speváka by si priala asi každá kapela produkujúca temnú hudbu. A v neposlednom rade sa tu nachádzajú rôzne sample, ambientné prvky, podkresľujúce vokály a industriálny lomoz. Dokopy tieto prvky tvoria "nádherný" soundtrack k tým najhnusnejším a najdesivejším nočným morám. Po inštrumentálnej stránke tu žiaden hudobník nevyčnieva, každý jeden presne vie aká je jeho rola. Skladby pohybujúce sa v stredných tempách nahlodávajú poslucháčovu myseľ a postupne v ňom vyvolávajú pocity skľúčenosti a strachu. Čudujem sa, že túto kapelu ešte neoslovil nejaký filmový tvorca mysterióznych filmov či seriálov. Verím, že by boli veľkým prínosom, pretože tá atmosféra vychádzajúca z ich hudby je vskutku desivá. Pokiaľ poznáte ich doterajšiu tvorbu, myslím že novinku strávite pomerne rýchlo. No ak ste sa s ich produkciou ešte nestretli, zrejme vám to chvíľu bude trvať. Každopádne investovaný čas sa vám vráti mierou vrchovatou. Ak by som mal porovnať novinku s jej dvoma predchodcami veľké rozdiely tu nie je badať. Je ale pravda, že debut bol veľmi silný, no tam určite zafungovalo čaro novoobjaveného klenotu.

TERRA TENBROSA so svojou novinkou rozhodne nesklamali a na svet vypustili ďalšiu kvalitnú nahrávku, ktorou potvrdili svoju jedinečnosť.

PS : Na albume hosťuje hneď niekoľko zaujímavých hostí zo skupín BLUT AUS NORD, ANTAEUS, THE MOTH GATHERER a THIS GIFT IS A CURSE. No po pravde ich prínos nie je nijak zásadný pre túto nahrávku. Tá je totiž natoľko kvalitná, že prípadnú absenciu hosťujúcich hudobníkov by sme ani nepocítili.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 09.08.2016
Hodnotenie: 9,5/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky