cd_2016_031 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
MASTER´S HAMMER - Formulæ

Keď v roku 2009 vyšla po štrnásťročnej pauze nahrávka "Mantras" asi len málokto mohol predpokladať, že to bude len začiatok ďalšej etapy tejto kultovej skupiny. Ich originalita nespočíva len v hudbe a textoch, ale aj v celkovom prístupe. Odjakživa bolo v ich muzike totiž cítiť sebairóniu a black metal nikdy nebrali úplne vážne. Napriek tomu sa stali jednou z najkultovejších formácií v rámci žánru a to celosvetovo. Dnes tu máme pred sebou už štvrtý zásek v rámci ich novodobej éry a treba povedať, že ide o vcelku vydarený počin.  Líder skupiny Franta Štorm je autorom všetkých textov, hudby ako aj grafiky. Každá jedna skladba je ozdobená linorytom, z ktorých vyžaruje zvláštna magická atmosféra. Celé dielo vzniklo na pravidelných Štormových potulkách po Indii a Južných Čechách. Necrocock tu v podstate figuruje ako hosť (aspoň mi to vo výsledku tak pripadá), aj keď pochopiteľne ide o dlhoročného člena súboru. Honza Kapák nahral bicie a ako špeciálny hosť si na albume zahral Václav Matas, hráč na dobro.

Na úvod sa pristavme pri geniálnych textoch, ktoré sú ozdobou každého albumu MH. Neuveriteľne košará fantázia v kombinácii s nevšedným slovníkom a dekadentnými námetmi vytvárajú vo výsledku skvostné mini diela. Kozmické zvieratá, Dimethyltryptamin (kráľ duchov), biologické hodiny tikajúce v krematóriu, pavúk spláchnutý do záchoda pripravený na pomstu či kozmické mäso, to sú len fragmenty týchto ojedinelých textov. Hudobne sa MH o niečo posunuli ďalej vďaka experimentom s elektronickou hudbou. Čiastočne je cítiť na nahrávke akési črepiny Štormovho účinkovania v projekte Mortal Cabinet. Istotne tieto prvky nebudú každému po chuti, no ja s nimi nemám problém. Návrat k živým bicím jednoznačne schvaľujem a dúfam, že už pri tom aj ostanú. Samotný podklad je typický MH, no privítal by som možno trochu výraznejšie motívy. Aj keď je aktuálna tvorba skupiny na oko pestrejšia, po viacerých posluchoch som sa neubránil pocitu monotónnosti. V tomto smere sú napr. "Konve" omnoho vydarenejšie, samozrejme keď nerátame ich prvé tri kultové diela. Možno by bolo efektnejšie ubrať na množstve a pridať na výraznosti, resp. údernosti jednotlivých piesní. A mimochodom aj keď texty na novinke sú excelentné, predsa len mi tam chýbajú výraznejšie refrény typu " Jak by vypadali katolícké hřbitovy ...". A presne podobne výrazná skladba mi na albume takisto chýba.

Avšak v konečnom hodnotení aj tak prevláda u mňa pozitívny pocit z nahrávky. Keď si uvedomíme koľko balastu každodenne na svete vychádza, ďakujme MASTER´S HAMMER za ich jedinečnú muziku. Na záver odkaz pre Frantu Štorma. Všetko najlepšie k päťdesiatke majstre.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 05.07.2016
Hodnotenie: 9/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky