cd_2016_026 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
TARJA - The Brightest Void

Fínska speváčka Tarja Turunen je späť s ďalším, v poradí už štvrtým, rockovým počinom. Ako sama často prízvukuje, šokuje a prekvapuje veľmi rada. Podarilo sa jej to aj tento krát. Namiesto jedného albumu sa jej priaznivci dočkajú hneď dvoch. V auguste vychádza album samotný pod názvom The Shadow Self a začiatkom júna sa na pulty obchodov dostane ochutnávka v podobe bonusovej nahrávky, takzvaného prequel albumu, The Brighest Void, opäť pod hlavičkou vydavateľstva earMUSIC.

Album otvára skladba, ku ktorej vyšiel aj klip - No Bitter End, ktorý Tarja svetu predstavila ešte minulý rok počas poslednej časti turné s albumom Colours in the Dark v Južnej Amerike. Skladba je charakteristická svojim svižným tempom, tvrdými gitarovými rifmy a chytľavým refrénom. V rýchlom tempe pokračuje aj ďalšia skladba. Your Heaven and Your Hell je skvelou ukážkou muzikantského umenia dvoch unikátnych fínskych hudobníkov. Na tejto skladbe sa totiž podieľal aj Michael Monroe, ktorý do skladby priniesol zvuk typický pre jeho hudbu - ústnu harmoniku a saxofón.

Divoká jazda nachvíľu spomalí, aby sme si mohli zalietať na orlích krídlach. Eagle Eye, skladba s nádhernou melódiou a pocitom slobody, v ktorej hosťuje bubeník Chad Smith a svoje vokály pridal aj mladší brat Toni Turunen, patrí určite medzi moje highlighty albumu. Nachvíľu sa nám potemní s An Empty Dream. Skladbu by som opísala ako hororovú baladu, ktorá bola napísaná pre argentínsky horor, ktorý vyšiel ešte minulý rok pod názvom Mŕtve Srdce (Corazon Muerto). Aj keď sa trošku líši od verzie, ktorú fanúšikovia poznajú z klipu, skladba je skvelou ukážkou nového zvuku, ktorý ste u Tarji ešte nepočuli. Pri novom a veľmi modernom zvuku sa ešte nachvíľu zastavíme. Witch Hunt je dlho očakávaným prekvapením. Skladbu Tarja po prvý krát  predstavila v roku 2009 spolu s hitovkou In for a Kill, ktorá sa neskôr objavila na albume What Lies Beneath. Witch Hunt je ďalším príkladom orchestrálnej tvorby, ktorú Tarja hráva počas jej klasických koncertov. Zvuk, ktorý skladba dostala na tomto albume, je absolútne prekvapivou, no zároveň impozantnou ukážkou skĺbenia symfonických a moderných hudobných postupov. Myslím si, že prevažná väčšina poslucháčov uprednostní orchestrálnu verziu skladby, pre mňa však práve táto predstavuje veľmi vítanú zmenu. Po krátkom odbočení od žánru sme späť tam, kde to máme predsa len najradšej. Ďalší „vypalovák“ dostal názov Shameless, podobná chytľavá melódia ako v prípade skladieb Ciarán´s Well či Neverlight, je ako stvorená na koncertné pódia.

Ako vždy, svoj priestor dostali aj cover verzie. Prvá nádherná verzia skladby House of Wax, ktorú pôvodne zložil Paul McCartney a druhá bombastická verzia „bondovky“ Goldfinger, ktorej Tarja vdýchla nový život a pridala masívny zvuk plný symfonickej veľkoleposti. The Brightest Void uzatvára nový mix skladby Paradise, ktorú Tarja pred pár rokmi nahrala s Holanďanmi Within Temptation. Hoci sa skladba od pôvodnej verzie až tak veľmi nelíši, Tarja chcela priniesť svoj vlastný pohľad na túto medzi fanúšikmi veľmi obľúbenú skladbu.

Tarja Turunen je pre mňa veľmi tvorivou umelkyňou, ktorá vždy vie, ako svojich priaznivcov prekvapiť a zaujať. Ak je však The Brightest Void len ochutnávkou, som veľmi zvedavá, čo sa skrýva v tieni, ktorý odhalíme začiatkom augusta.

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 24.05.2016
Hodnotenie: 9/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky